Ματς-θρίλερ με θριαμβεύτρια την ΑΕΚ στο κλειστό «Απ. Κόντος» της Νέας Φιλαδέλφειας!

Η Ένωση προηγήθηκε με 2-0 σετ κόντρα στον ΠΑΟΚ, ο οποίος κατάφερε να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς σε τάι-μπρέικ, όπου η ΑΕΚ έκανε επική ανατροπή, παίρνοντας τη νίκη με 3-2 σετ και μαζί το εισιτήριο της πρόκρισης για τους «8» του Κυπέλλου στο βόλεϊ γυναικών.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν δυναμικά παίρνοντας το προβάδισμα (12-15), με τις «κιτρινόμαυρες» να περνούν μπροστά με 22-20 και να φτάνουν στο 25-23 για να κάνουν το 1-0 σετ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο σε όλο το 2ο σετ (7-7, 11-11, 17-17, 22-22), με την ΑΕΚ να παρουσιάζεται πιο αποφασιστική στο τέλος και να φτάνει στο 25-23 για το 2-0.

Παρά το 2-0, ο ΠΑΟΚ έδειξε σημάδια αντίδρασης, ανεβάζοντας σταδιακά την απόδοσή του (8-12, 14-19) και έκανε το 21-25, μειώνοντας σε 2-1 σετ, ενώ το σκηνικό επαναλήφθηκε και στο 4ο σετ, όπου οι «ασπρόμαυρες» κυριάρχησαν και έφτασαν εύκολα στο 16-25, φέρνοντας το ματς στα ίσα (2-2 σετ).

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ, με τον ΠΑΟΚ να ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ (7-10, 9-13), ωστόσο η ΑΕΚ πραγματοποίησε επική ανατροπή και με 18-16 πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και παράλληλα την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 21-25, 16-25, 18-16.