Το Μιλάνο ξυπνούσε όμορφες μνήμες στον Παναθηναϊκό καθώς ήταν το μέρος που είχε πανηγυρίσει την τελευταία του νίκη εκτός των ελληνικών συνόρων (3/12/2020), αλλά δεν μπόρεσε να επαναλάβει ό,τι έκανε πριν από έναν χρόνο, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 75-54 για τη 15η αγωνιστική της EuroLeague.

Βέβαια, η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου δεν έδειχνε πως το παιχνίδι να έπαιρνε αυτή την τροπή, με το τριφύλλι να είναι κάτι παραπάνω από «ζωντανό» στην υπόθεση νίκη (33-29), αλλά δεν εμφανίστηκε πότε στο δεύτερο ημίχρονο και επέτρεψε στην Αρμάνι να κάνει ό,τι θέλει πάνω στο παρκέ, με τη τελική διαφορά να αντικατοπτρίζει απόλυτα όσα έγιναν στο δεύτερο μέρος (42-25 επιμέρους).

Έτσι, ο Παναθηναϊκός παρέμεινε χωρίς νίκη εκτός έδρας (0-9) τη φετινή σεζόν, αγνοώντας κάτι παραπάνω από έναν χρόνο το θετικό αποτελέσμα έξω από τα ελληνικά σύνορα, και να πέφτει στο 4-11 με τους Ιταλούς α να ανεβαίνουν στο 10-5.

Ο Χολ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 19 πόντους (5/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα), πετυχαίνοντας τους 12 στην τελευταία περίοδο, ενώ ο Χάινς πρόσθεσε 14 (6/7 δίποντο, 2/2 βολές). Τρομερή απόδοση από τον Ροντρίγκεθ που οργάνωσε καταπληκτικά την Αρμάνι, τελειώνοντας τον αγώνα με 6 πόντους και 9 ασίστ.

Για τους πράσινους, που περιμένουν την Πέμπτη (16/12, 21:00) την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ, ο Μέικον ήταν ο μοναδικός διψήφιος με 14 πόντους, αλλά ο Αμερικανός υπέπεσε σε 5 λάθη, μοιράζοντας παράλληλα 2 ασίστ.

«Ζωντανός» μέσα από την άμυνα

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε από το ξεκίνημα του αγώνα να μην αφήσει την Αρμάνι να κάνει το παιχνίδι, με τον Μέικον να αναλαμβάνει δράση με το… καλημέρα, σημειώνοντας 9 πόντους (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο) στα πρώτα πέντε λεπτά (13-13). Το τάιμ άουτ ήρθε για να χαλάσει τον ρυθμό που είχαν βρει οι δύο ομάδες, με την αστοχία να είναι το κυρίαρχο στοιχείο του αγώνα.

Οι πράσινοι έμειναν χωρίς σκορ για 4:30΄ αλλά μπόρεσαν να παραμείνουν μέσα στο παιχνίδι από την πολύ καλή άμυνά του που δεν επέτρεψε στους Ιταλούς να πάρουν διαφορά. Με τρίποντα των Κασελάκη και Μποχωρίδη μάλιστα, το τριφύλλι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (15-19), παρά τα 4 λάθη. Από την άλλη, οι παίκτες του Μεσίνα σούταραν με 7/19, μένοντας παράλληλα για 3:30΄ χωρίς σκορ.

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ανήκε στην Αρμάνι, που μέσα από τις συνεργασίες του Ροντρίγκεθ με τον Μέλι βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι, εκμεταλλευόμενη την ίδια στιγμή τα λάθη του Παναθηναϊκού στην επίθεση για να πάρει το προβάδισμα με 24-21 με σερί 9-2. Οι πράσινοι δεν μπορούσαν να πετύχουν εύκολα καλάθι, αλλά δεν άφησαν και τους Ιταλούς να ξεφύγουν, με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-29, χάρη σε τέσσερις σερί εύστοχες βολές από Μέλι και Σιλντς.

Δεν βγήκε ποτέ στο παρκέ

Η Αρμάνι απλοποίησε τη δουλειά από τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, παίρνοντας διψήφια διαφορά με 7:22΄ για το τέλος της. Ο Ντιλέινι έκανε το 40-29, αλλά το σερί συνεχίστηκε (16-0) και σταμάτησε στο 45-31 (25΄). Ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς καλάθι για εφτά λεπτά, αλλά έδειξε να αντιδρά μετά το τάιμ άουτ του Πρίφτη και με δικό του σερί 8-0, μείωσε σε 45-37 (3:46΄).

Αντί όμως να συνεχιστεί η πίεση, οι Ιταλοί πάτησαν εκ νέου το πόδι στο γκάζι, με την περίοδο να κλείνει στο +15 (57-42). Ένα δεκάλεπτο όπου ο Χάινς είχε 10 πόντους και οι πράσινοι υπέπεσαν σε εφτά λάθη.

Δύσκολα θα άλλαζαν τα πράγματα στην τελευταία περίοδο, με τον Ντέβον Χολ να διασφαλίζει πως η Αρμάνι θα φύγει νικήτρια από το παρκέ. Με δώδεκα σερί πόντους του, οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 18 πόντους (69-51) πέντε λεπτά πριν από το τέλος, με το 75-54 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 33-29, 57-42, 75-54