Ο Αρης ήταν η καλύτερη ομάδα στο ΟΑΚΑ. Από το πρώτο λεπτό έστειλε ξεκάθαρο μήνυμα υπεροχής στην ΑΕΚ. Εκανε ό,τι έπρεπε για να νικήσει. Αλλά δεν πήρε αυτό που έπρεπε και άξιζε. Ούτε από το παιχνίδι. Ούτε από τους διαιτητές της αναμέτρησης. Με τη διαιτησία Διαμαντόπουλου και VAR να καθορίζει τον νικητή.

Τον λάθος νικητή. Τον νικητή του παρασκηνίου. Αλλά όχι του πραγματικού ποδοσφαίρου. Διότι σήμερα, στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ νίκησε επειδή είναι πιο δυνατή στις σκιές. Οχι στην μπάλα.

Οι Θεσσαλονικείς διέλυσαν την Ενωση. Το 13-0 στα κόρνερ το 60-40 της κατοχής, είναι μόνο κάποια από τα πολλά που έγιναν στο παιχνίδι. Οπως και οι 5-18 τελικές. Αλλά η στατιστική στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν «εξηγεί» πώς η ΑΕΚ κέρδισε ένα παιχνίδι στο οποίο έκανε μόνο 5 τελικές, όλες στο πρώτο ημίχρονο, εκ των οποίων η μία με πέναλτι, που δεν ήταν!