Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 13 πόντους (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές), με τον Παπανικολάου να τελειώνει με 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα) όλους στο πρώτο ημίχρονο.

Για την Άλμπα, ο Ντα Σίλβα είχε 17 πόντους (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 2/4 βολές), με τους Λο (11π.), Σμιθ (10π.) και Ολίντε (10π.) να είναι επίσης διψήφιο και τον Σίκμα να χάνει το double double για ένα πόντο (9π., 10ριμπ.).

Ολυμπιακός και Άλμπα ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι στην επίθεσή τους, βρίσκοντας συχνά τον δρόμο προς το αντίπαλο. Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν σαν μην τραυματίστηκε ποτέ, σκοράροντας 7 πόντους σε έξι λεπτά, με τους ερυθρόλευκους να έχουν σταθερά το προβάδισμα (16-13, 6΄).

Ο Φαλ αποτέλεσε για μια ακόμη φορά σημείο αναφοράς κάτω από το καλάθι και βοήθησε και στις δύο άκρες του παρκέ. Για τους Γερμανούς, ξεχώρισε ο Σίκμα που πρόλαβε να μοιράσει 4 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο βρήκε τους παίκτες του Μπαρτζώκα μπροστά με οχτώ (27-19, 10΄).

Η Άλμπα μπήκε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και με σερί 7-0 έφερε το παιχνίδι στο τρίποντο (29-26). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός ανέβασε τον ρυθμό του στην άμυνα και έγινε γρήγορα ξανά ο κυρίαρχος.

Με καθοδηγητή τον Σλούκα (8π., 4 ασίστ στο α΄ μέρος) και τον Παπανικολάου να πηγαίνει στο πάγκο έχοντας αγωνιστεί για 14΄ σερί λεπτά (12 πόντους, 3/4 διπ, 2/3 τριπ, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο), η διαφορά πήγε στους 14 (40-26), αλλά οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον εξαιρετικό Σίκμα (7 πόντους. 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ) μάζεψαν λίγο την απόσταση και πήγαν στα αποδυτήρια πίσω με δέκα πόντους (52-42).

Ο Ολυμπιακός είχε 15/24 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 4/4 βολές, 17 ριμπάουντ, 13 ασίστ και 3 λάθη, ενώ η Άλμπα 11/23 δίποντα 6/15 τρίποντα, 2/2      βολές, 15     ριμπάουντ, 12 ασίστ και 5 λάθη.

Ο Βεζένκοφ μπορεί να τελείωσε με 0 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά φρόντισε να γεμίσει τη στατιστική του με 8 σερί για τον Ολυμπιακό, βοηθώντας τους ερυθρόλευκους να «χτίσουν» μια διαφορά 13 (60-47).

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν καθ΄ όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου το παιχνίδι, με την Άλμπα από την άλλη όμως να μην τον αφήνει να ησυχάσει, με την απόσταση ανάμεσά τους να κυμαίνεται από 9 εώς 11 πόντους. Ο Λαρεντζάκης στο 29΄ την πήγε για λίγο στους 14 (69-55), με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται τα λάθη του αντιπάλου του, από τα οποία πήρε δέκα πόντους στην περίοδο (71-59, 30΄).

Εφόσον οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν μπορούσαν να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη, οι φιλοξενούμενοι δεν θα παρέδιναν έτσι τα όπλα. Με δύο σερί τρίποντα από Λο και Μάτισεκ κατέβασαν τη διαφορά στους έξι (73-67, 32΄).

Πλέον, η εικόνα του αγώνα είχε αλλάξει, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βρει ρυθμό, με τον Πρίντεζη να ανεβάζει προσωρινά την απόσταση στους δέκα (77-67). Αυτό ήταν και το τελευταίο εντός παιδιάς καλάθι των γηπεδούχων, με την Άλμπα να μην σταματά και να κάνει το παιχνίδι ντέρμπι (80-75, 38΄).

Οι Γερμανοί έβρισκαν εύκολα τον δρόμο με το αντίπαλο διχτάκι, σημειώνοντας δύο γρήγορα καλάθια με τον Ντα Σίλβα κατευθείαν από την επαναφορά. Ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι ήταν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών και επικράτησαν στο τέλος με 87-83.