Συντριβή χωρίς προηγούμενο για τους Μιλγουόκι Μπακς. Οι πρωταθλητές πήγαν στο Μαϊάμι με πολλές απουσίες (Λόπεζ, Χάμιλτον, ΝτιΒιτσέντζο, Χουντ, Πόρτις και Οτζελέγε) και το πλήρωσαν ακριβά, καθώς οι Χιτ ήταν ισοπεδωτικοί και έκαναν… πάρτι απέναντι στα «ελάφια», επικρατώντας με 137-95, μόλις στο δεύτερο τους παιχνίδι στη σεζόν.

Κακή βραδιά για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που είχε 15 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ, φτάνοντας έτσι στο double-double. Τρομερός ο Γιώργος Καλαϊτζάκης που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 8 πόντους σε 17 λεπτά συμμετοχής, ενώ καλός ήταν και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο που είχε 6 πόντους.

Οι Χιτ μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια και άρχισαν να χτίζουν διαφορά από την πρώτη κιόλας περίοδο. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα απίστευτο σερί 19-0 (!) και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +24 από τους Μπακς που έμοιαζαν να μην έχουν απαντήσεις και έτσι το σκορ του πρώτου 12λεπτου έκλεισε με σκορ 40-17!

Οι Μπακς ανέβασαν στροφές, έκαναν ένα μικρό σερί 9-3 και με ένα κάρφωμα του Θανάση κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά στους 15 πόντους. Οι Χιτ ωστόσο είχαν τις απαντήσεις, έτρεξαν ένα νέο σερί 13-0 και εκτόξευσαν ξανά τη διαφορά στους 28, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 72-43!

Ίδιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, με τους Χιτ να κάνουν… πάρτι και να «πυροβολάνε» από παντού τους Μπακς, φτάνοντας τη διαφορά στο +36, με το 12λεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 105-69! Οι Μπακς δεν κατάφεραν να μειώσουν και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 137-95…

Δωδεκάλεπτα:  40-17, 72-43, 105-69, 137-95

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ (Σπόλστρα): Μπάτλερ 21 (6/10 δίποντα, 9/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τάκερ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντεμπάγιο 20 (9/13 δίποντα, 2/5 βολές, 13 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 8 (2/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάουρι 5 (1/6 σουτ, 6 ασίστ), Χίρο 27 (6/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντέντμον 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Στρους 5 (1), Μόρις 7 (1), Βίνσεντ 7 (1), Οκπάλα 3 (1), Μάρτιν 5 (1), Γιουρτσεβέν 8 (4/6 δίποντα), Γκάρετ

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 10 (3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 15 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόνατον 6 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Άλεν 14 (2/8 τρίποντα), Χιλ 8 (2), Ρόμπινσον 3 (1/6 τρίποντα), Νουόρα 11 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 6 (2/2 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μαμουκελασβίλι 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 8 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη, 2 φάουλ σε 17:46)