Αναμονή τέλος. Το πρωτάθλημα της Super League ξεκινά το Σαββατοκύριακο και ο Ολυμπιακός θα ριχτεί στη μάχη για την κατάκτηση του 47ου τίτλου της ιστορίας του, αρχής γενομένης από την Κυριακή (12/9, 20:30) κόντρα στον Ατρόμητο στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Την τελευταία δεκαετία οι Ερυθρόλευκοι μετρούν μόλις μία ήττα στις πρώτες τους αγωνιστικές, έχοντας να χάσουν από το ξεκίνημα της σεζόν 2010-11, όταν και ηττήθηκαν με σκορ 2-1 από τον Ηρακλή στο «Καυτανζόγλειο». Από εκεί και πέρα οι Πειραιώτες μετρούν μόνο νίκες, για την ακρίβεια δέκα σερί (!), με μεγαλύτερη αυτήν απέναντι στην Βέροια (6-1) την περίοδο 2016-17.

Συνολικά από το 2010, σε έντεκα αγώνες πρεμιέρας, έχουν αγωνιστεί τέσσερις φορές (2010-11, 2011-12, 2012-13, 2013-14) μακριά από το Φάληρο, με τις υπόλοιπες επτά να τους βρίσκουν γηπεδούχους.

Ιδού, λοιπόν, τι έκανε ο Ολυμπιακός στις πρεμιέρες του από το 2010 και έπειτα:

2010-11 Ηρακλής – Ολυμπιακός 2-1

Τον Αύγουστο του 2010 οι Ερυθρόλευκοι ταξίδεψαν στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσουν την πολύ καλή ομάδα του Ηρακλή στο «Καυτανζόγλειο», μια έδρα που τους δυσκόλευε αρκετά. Κάτι που επιβεβαιώθηκε, αφού ο Γηραιός πήρε τη νίκη με σκορ 2-1.

Το σκορ άνοιξε στο 59′ με τον Κώστα Μήτρογλου για τους Πειραιώτες, όμως ο Ηρακλής είχε απάντηση. Αρχικά στο 79′ ο Μάρα ισοφάρισε σε 1-1, για να έρθει ο Απόστολος Βέλλιος στο 86ο λεπτό να διαμορφώσει το 2-1 και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

2011-12 Λεβαδειακός – Ολυμπιακός 0-4

Ήταν 14 Σεπτεμβρίου όταν ο Ολυμπιακός φιλοξενήθηκε από τον Λεβαδειακό για τη 2η αγωνιστική (η πρώτη διεξήχθη αργότερα), με τους Πειραιώτες να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση και να παίρνουν τη νίκη με σκορ 0-4.

Ο Μάρκο Πάντελιτς ήταν αυτός που έκανε το 0-1 και έδωσε το προβάδισμα, για να έρθει στη συνέχεια ο Κέβιν Μιραλάς και να σημειώσει χατ-τρικ. Αρχικά, στο 16′ έκανε το 0-2, ενώ το 0-3 έγινε στο 39ο λεπτό. Το… κερασάκι στην τούρτα το έβαλε στο 59′ ολοκληρώνοντας το θρίαμβο.

2012-13 Βέροια – Ολυμπιακός 1-2

Πρεμιέρα εκτός έδρας για τους Ερυθρόλευκους στις 26 Αυγούστου 2012 με αντίπαλο τη Βέροια. Οι Μακεδόνες έβαλαν δύσκολα στον Ολυμπιακό, όμως οι πρωταθλητές βρήκαν τρόπο να φύγουν με το διπλό και τους τρεις βαθμούς.

Ο Ραφίκ Τζιμπούρ έδωσε προβάδισμα στους Πειραιώτες στο 19′, για να έρθει η Βέροια να ισοφαρίσει με τον Ιωάννου στο 30′. Ο Φρανσουά Μοντεστό όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με γκολ στο 42′ έκανε το 2-1.

2013-14 Καλλονή – Ολυμπιακός 0-1

Η τελευταία πρεμιέρα εκτός έδρας για τον Ολυμπιακό τα τελευταία χρόνια ήταν στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο την Καλλονή. Οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν απέναντι στην πολύ καλή ομάδα της Μυτιλήνης.

Ωστόσο, κατάφεραν να αποδράσουν με τη νίκη και να ξεκινήσουν με το δεξί, επικρατώντας με σκορ 0-1, χάρη σε τέρμα του Γιάννη Μανιάτη στο 61ο λεπτό.

2014-15 Ολυμπιακός – Νίκη Β. 3-1

Επιστροφή στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τον Ολυμπιακό στις 23 Αυγούστου 2014, με αντίπαλο την ιστορική Νίκη Βόλου, με τους Ερυθρόλευκους να καθαρίζουν την υπόθεση νίκη από το πρώτο κιόλας μισάωρο του ματς, παίρνοντας τρεις εύκολους βαθμούς.

Ο Παϊτίμ Κασάμι ήταν αυτός που άνοιξε τον δρόμο για την επικράτηση κάνοντας το 1-0 στο 11′. Ο Δημήτρης Διαμαντάκος στο 28′ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0, για να κάνει το 3-0 ο Ιμπραΐμ Αφελάι στο 32ο λεπτό. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Μαγνησίας ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Σκούρτι στο 56′.

2015-16 Ολυμπιακός – Πανιώνιος 3-0

Αύγουστος του 2015 και ο Ολυμπιακός του Μάρκο Σίλβα ξεκινά μια ακόμη σεζόν για τον κατάκτηση του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Πανιώνιο στο Φάληρο, έχοντας ένα άνετο απόγευμα, εξασφαλίζοντας τη νίκη με ωραίο ποδόσφαιρο.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν 3-0 των Κυανέρυθρων, με τον Φορτούνη να ανοίγει το σκορ στο 25′ και τον Ανδρέα Μπουχαλάκη στο 72ο λεπτό να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Ματιέ Ντοσεβί.

2016-17 Ολυμπιακός – Βέροια 6-1

Η πιο παραγωγική πρεμιέρα των Ερυθρόλευκων από το 2010 και έπειτα ήταν αυτή στις 11 Σεπτεμβρίου 2016, με αντίπαλο τη Βέροια στο Φάληρο. Οι Πειραιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν στο γήπεδο και επικράτησαν με σκορ 6-1. Κανονικά επρόκειτο για την 3η αγωνιστική, όμως οι δύο πρώτες στροφές του πρωταθλήματος διεξήχθησαν εμβόλιμες αργότερα μέσα στη χρονιά.

Το χορό των γκολ άνοιξε ο Ιντέγε στο 26′, με τον Σεμπά δύο λεπτά μετά να κάνει το 2-0, ενώ λίγο πριν από το ημίχρονο ο Ταρίκ Ελιουνούσι έγραψε στο 3-0. Οι πρωταθλητές δε σταμάτησαν εκεί και στο 49′ ο Μιλιβόγεβιτς σκόραρε για το 4-0, με τον Ιντέγε ξανά να κάνει το 5-0 (61′).

Η Βέροια μείωσε στο 74′ με τον Καπετάνο σε 5-1, όμως ο Μπράουν Ιντέγε με το τρίτο του προσωπικό τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 6-1 στο 89ο λεπτό.

2017-18 Ολυμπιακός – Λάρισα 4-1

Άλλη μια εύκολη πρεμιέρα για τον Ολυμπιακό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», αυτήν τη φορά με αντίπαλο τη Λάρισα στις 19 Αυγούστου 2017. Οι Πειραιώτες επιβλήθηκαν με σκορ 4-1 σε μια άνετη επικράτηση.

Το σκορ άνοιξε ο Φορτούνης με πέναλτι στο 33′, για να κάνει το 2-0 ο Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 67′. Οι Βυσσινί μπήκαν ξανά στο ματς με αυτογκόλ του Φιγκέιρας στο 71′, όμως μέσα σε δύο λεπτά (74′, 76′) οι Φιγκέιρας (που πήρε το… αίμα του πίσω) και Φορτούνης έκαναν το 4-1.

2018-19 Ολυμπιακός – Λεβαδειακός 1-0

Ο Ολυμπιακός δεν είχε εύκολη πρεμιέρα στις 26 Αυγούστου 2018, με αντίπαλο το Λεβαδειακό, όμως βρήκε τις λύσεις, νικώντας 1-0 και παίρνοντας τους τρεις βαθμούς.

Οι Βοιωτοί στάθηκαν αρκετά καλά σε ολόκληρη την αναμέτρηση, όμως το γκολ που σημείωσε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στο 62′ ήταν και αυτό που χώρισε τις δύο ομάδες.

2019-20 Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 1-0

Ήταν 24 Αυγούστου 2019, όταν ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί συστηνόταν και… επίσημα στο ελληνικό κοινό, προετοιμάζοντας τους φίλους των Ερυθρόλευκων για το τι θα συνέβαινε τα επόμενα χρόνια, χαρίζοντας τη νίκη με σκορ 1-0 επί του Αστέρα Τρίπολης.

Ο μαροκινός «κίλερ» χρειάστηκε μόλις έξι λεπτά για να πετύχει το πρώτο του τέρμα στο ελληνικό πρωτάθλημα, διαμορφώνοντας το 1-0 και δίνοντας τους τρεις βαθμούς στους Πειραιώτες.

2020-21 Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 3-0

Η περσινή σεζόν ξεκίνησε περίεργα για τον Ολυμπιακό λόγω της πανδημίας του κοροναϊού. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ήταν να κάνει πρεμιέρα με την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα, όμως το συγκεκριμένο ματς έγινε τελικά στις 16/12, καθώς στη θέση του έλαβε χώρα ο τελικός του Κυπέλλου, όπου οι Ερυθρόλευκοι κατέκτησαν το τρόπαιο.

Έτσι λοιπόν ως πρεμιέρα λογίζεται το παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής με τον Αστέρα Τρίπολης στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», με τους Πειραιώτες να νικούν 3-0.

Στις 18 Σεπτεμβρίου λοιπόν, στο Φάληρο, ο Ολυμπιακός καθάρισε το ματς στο δεύτερο μέρος, με τον Κώστα Φορτούνη να ανοίγει το σκορ στο 59′. Ο Γιώργος Μασούρας πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 2-0, με τον έλληνα εξτρέμ να κάνει και το 3-0, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, στο 88ο λεπτό.