Άγγιξε το μετάλλιο ο Μανώλης Καραλής, καθώς τερμάτισε 4ος στον τελικό του επί κοντό ανδρών.

Ο Εμμανουήλ Καραλής κατάφερε να ξεπεράσει τα 5.80μ., ισοφαρίζοντας το ατομικό του ρεκόρ κι αφήνοντας πίσω του αρκετούς αντιπάλους στον τελικό του επί κοντώ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τα 5.87μ. και μετά το τέλος του τρομερού αγώνα του, έκανε μία αφιέρωση στους γονείς του. “Ευχαριστώ μαμά και μπαμπά”, ήταν το μήνυμα του Εμμανουήλ Καραλή, ο οποίος απέδειξε ότι το μέλλον του ανήκει.

Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες, ωστόσο κατάφερε να τερματίσει στην τέταρτη θέση, πάνω από τον θρύλο του αγωνίσματος, Ρενό Λαβιλενί.

Ο Τιάγκο Μπρας από τη Βραζιλία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, έχοντας περάσει τα 5.87μ. με την πρώτη και μετρώντας τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 5.92μ.

Όσον αφορά τη μάχη του χρυσού μεταλλίου, πάλεψαν ο Σουηδός Αρμάντ Ντουπλάντις και ο Αμερικανός Κρίστοφερ Νίλσον.