Tην Λουντογκόρετς θα αντιμετωπίσει στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League ο Ολυμπιακός. Η ομάδα από την Βουλγαρία επικράτησε της Μούρα με 3-1 και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου παιχνιδιού στην Σλοβενία τσέκαρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από πολύ νωρίς δυναμικά στην αναμέτρηση και μόλις στο 15ο λεπτό κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με γκολ του Πιέρο Σωτηρίου. Οι Σλοβένοι ισοφάρισαν στο δεύτερο ημίχρονο (64΄) με τον Χόρβατ, ωστόσο οι Βούλγαροι με δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης (Μάνου, 82΄, Ολιβέιρα-Σόουζα 90΄), πήραν την νίκη και παράλληλα την πρόκριση.

Πλέον, η Λουντογκόρετς θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, στον τρίτο προκριματικό γύρο. Το πρώτο παιχνίδι των δυο ομάδων θα διεξαχθεί στις 4 Αυγούστου στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», με τον επαναληπτικό να διεξάγεται μια εβδομάδα αργότερα.