Ολυμπιακοί Αγώνες: Οι ελληνικές συμμετοχές τη Δευτέρα (26/7)

Η δράση των Ολυμπιακών Αγώνων συνεχίζεται τη Δευτέρα (26/7), με τις ελληνικές συμμετοχές που ξεχωρίζουν να είναι της Μαρίας Σάκκαρη και του Απόστολου Χρήστου.

Τη συμμετοχή οκτώ Ελλήνων αθλητών κι αθλητριών περιλαμβάνει το πρόγραμμα της Δευτέρας (26/07), στην 4η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Ξεχωρίζει, βεβαίως, ο αγώνας της Μαρίας Σάκκαρη εναντίον της Σέρβας Νίνα Στογιάνοβιτς για το δεύτερο γύρο του μονού γυναικών στο τένις, ενώ «μπαίνουν» στη… μάχη ο Περικλής Ηλίας στην ορεινή ποδηλασία και η Δώρα Γκουντούρα στο ατομικό γυναικών σπάθης, ξεκινώντας από το γύρο των «32».

Στην κολύμβηση ο Απόστολος Χρήστου θα συμμετάσχει στους ημιτελικούς των 100μ. ύπτιο, ενώ συνεχίζουν τις προσπάθειές τους στην ιστιοπλοΐα οι Κατερίνα Δίβαρη (RS:X Γυναικών), Βασιλεία Καραχάλιου (Laser Radial Γυναικών) και Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:X Ανδρών).

ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ 4ης ΗΜΕΡΑΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ 26 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

100μ. ύπτιο ανδρών: Ημιτελικοί (05:31) Απόστολος Χρήστου

ΤΕΝΙΣ

Ariake Tennis Court 7
Δεύτερος γύρος μονό γυναικών (05:00): Μαρία Σάκκαρη εναντίον της Νίνα Στογιάνοβιτς (Σερβία)

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Asaka Shooting-Shotgun Range
Σκητ ανδρών: Προκριματικός – Δεύτερη ημέρα (04:00) – Νίκος Μαυρομάτης
Σκητ ανδρών: Τελικός (09:50) Νίκος Μαυρομάτης (εφόσον προκριθεί)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Kamakura
-RS:X Γυναικών: Ιστιοδρομίες 4-6: Κατερίνα Δίβαρη (06:05 ιστιοδρομία 4)
Enoshima
-Laser Radial Γυναικών: Ιστιοδρομίες 3-4: Βασιλεία Καραχάλιου (08:35, ιστιοδρομία 3)
Kamakura
-RS:X Ανδρών: Ιστιοδρομίες 4-6: Βύρωνας Κοκκαλάνης (09:05, ιστιοδρομία 4)

ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Izu MTB Course
-Αγώνας ανδρών (09:00) – Περικλής Ηλίας

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Makuhari Messe B Yellow Piste
-Σπάθη: Ατομικό γυναικών γύρος των «32» (04:45): Δώρα Γκουντούρα εναντίον της Μισάκι Εμούρα (Ιαπωνία)
-Σπάθη: Ατομικό γυναικών γύρος των «16» (07:35 – 08:25): Δώρα Γκουντούρα (εφόσον προκριθεί)
-Σπάθη: Ατομικό γυναικών προημιτελικοί (09:25 – 09:50): Δώρα Γκουντούρα (εφόσον προκριθεί)
-Σπάθη: Ατομικό γυναικών ημιτελικοί (12:00 – 12:50): Δώρα Γκουντούρα (εφόσον προκριθεί)
-Σπάθη: Ατομικό γυναικών αγώνας χάλκινου μεταλλίου (13:50): Δώρα Γκουντούρα (εφόσον προκριθεί)
-Σπάθη: Ατομικό γυναικών αγώνας χρυσού μεταλλίου (14:45): Δώρα Γκουντούρα (εφόσον προκριθεί)

Ακολουθήστε στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, από
Δείτε επίσης
Αθλητισμός
ΒΗΜΑτοδότης
Σίβυλλα
Helios Kiosk