Μπακς έτοιμοι για δαχτυλίδι!

Η αρμάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο, που ήταν ακόμη μια φορά ο κορυφαίος των Ελαφιών (αν και παραλίγο μοιραίος με άστοχες βολές στο φινάλε), έφυγε με νίκη 123-119 από το Φοίνιξ επί των Σανς πραγματοποιώντας άλμα τίτλου.

Το Μιλγουόκι βρίσκεται πλέον στο 3-2, αν και είχε βρεθεί στο 0-2 στο ξεκίνημα των τελικών, και με νίκη στο Game 6 στην έδρα του κατακτά το πρωτάθλημα δεύτερη φορά στην ιστορία του.

Ο Γιάννης τελείωσε το ματς με 32 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ φορτσάροντας στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ εξαιρετικοί ήταν τόσο ο Μίντλετον με 29 πόντους και 7 ριμπάουντ όσο και ο Χόλιντεϊ με 27 πόντους και 13 ασίστ.

Για τους Σανς ο Μπούκερ έκανε ακόμη μια φορά μεγάλο ματς και σταμάτησε στους 40 πόντους, με τον Πολ να έχει 21 πόντους και 11 ασίστ, ενώ ο Έιτον κατέγραψε στη στατιστική 20 πόντους με 10 ριμπάουντ.

Κάκιστο ήταν το ξεκίνημα των Μπακς στο παιχνίδι, αφού οι Σανς έκαναν ό,τι ήθελαν στην πρώτη περίοδο, η οποία τους βρήκε στο +16 (37-21).

Η αντίδραση από το Μιλγουόκι ήρθε αμέσως όμως και πριν τα πράγματα γίνουν πολύ χειρότερα.

Έτσι κατάφεραν να ισοφαρίσουν αρχικά σε 42-42 με σερί τρίποντα και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας και το προβάδισμα με +4 (61-65).

Ο Γιάννης πήρε μπρος για τα καλά στο δεύτερο μέρος, οι Μίντλετον και Χόλιντεϊ ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και οι Μπακς έφθασαν ακόμη και στο +14 (94-108) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, δείχνοντας να καθαρίζουν το παιχνίδι.

Οι Σανς δεν είχαν σκοπό να παραδώσουν τα όπλα όμως.

Με αντεπίθεση διαρκείας, εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία του Γιάννη από τη γραμμή των βολών, έφθασαν στο 119-120, περίπου ένα λεπτό από το φινάλε.

Οι Μπακς μάλιστα έχασαν την επίθεση και οι Σανς είχαν την ευκαιρία να πάρουν και προβάδισμα, αλλά ο Χόλιντεϊ έκλεψε από τον Πολ και έδωσε ασίστ στον Γιάννη, ο οποίος κάρφωσε για το 119-122 παίρνοντας και το φάουλ.

Ο Greek Freak, που λίγο νωρίτερα είχε 0/2, έχασε και αυτήν τη βολή, πήρε όμως το επιθετικό ριμπάουντ, με τον Μίντλετον να κάνει το 119-123, που ήταν και το τελικό σκορ.

Επόμενο παιχνίδι της σειράς είναι τα ξημερώματα της 21ης Ιουλίου στις 4:00 η ώρα Ελλάδας, με τους Μπακς να υποδέχονται τους Σανς στο Μιλγουόκι και με νίκη να κατακτούν το πρωτάθλημα.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-21, 61-65, 90-100, 119-123.

ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ (Μόντι Γουίλιαμς): Κράουντερ 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρίτζες 13 (3), Έιτον 20 (10 ριμπάουντ), Πολ 21 (3 τρίποντα, 11 ασίστ), Μπούκερ 40 (2), Κρεγκ 3 (1), Τζόνσον 6 (2), Πέιν 6

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Τάκερ 3 (1), Αντετοκούνμπο 32 (9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίντλετον 29 (3 τριποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λοπεζ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 27 (3 τρίποτνα, 13 ασίστ), Πόρτις 9 (2), Τιγκ, Κόνατον 14 (4)