Ολυμπιακοί Αγώνες: Η Ελλάδα στη χώρα του Ανατέλλοντος Ήλιου

Η ελληνική αποστολή βρίσκεται στο Τόκιο

Για άλλη μια φορά, οι αθλητές και αθλήτριες των ολυμπιακών Αθλημάτων της ΚΟΕ, αποτελούν τη μερίδα του λέοντος στη συνολική ελληνική Ολυμπιακή Ομάδα που θα ταξιδέψει στο Τόκιο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες (23/7-8/8).

Στην ετεροχρονισμένη λόγω covid – 19 κορυφαία αθλητική διοργάνωση του πλανήτη μας, τα αθλήματα της Ομοσπονδίας μας θα εκπροσωπηθούν συνολικά με 34 αθλητές και αθλήτριες που κατανέμονται:

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ: 13

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: 11

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ: 9

OPEN WATER:   1

Σας παρουσιάζουμε λοιπόν, στο σχετικό Αφιέρωμα, την Ολυμπιακή μας Ομάδα με διάφορα – και επί μέρους – στατιστικά στοιχεία, από τις προηγούμενες παρουσίες μας σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΑΣ ΣΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ

1896: 8 (Κολύμβηση)

1912: 1 (Κολύμβηση)

1920: 8 (Υδατοσφαίριση)

1924: 11 (10 Υδατοσφαίριση, 1 Κολύμβηση)

1936: 5 (Κολύμβηση)

1948: 10 (8 Υδατοσφαίριση, 2 Κολύμβηση)

1960: 2 (Κολύμβηση)

1968: 12 (Υδατοσφαίριση)

1972: 16 (11 Υδατοσφαίριση, 5 Κολύμβηση)

1976: 2 (Κολύμβηση)

1980: 14 (12 Υδατοσφαίριση, 2 Κολύμβηση)

1984: 16 (13 Υδατοσφαίριση, 3 Κολύμβηση)

1988: 17 (13 Υδατοσφαίριση, 4 Κολύμβηση)

1992: 17 (13 Υδατοσφαίριση, 2 Κολύμβηση, 1 Καταδύσεις, 1 Καλλιτεχνική)

1996: 22 (13 Υδατοσφαίριση, 8 Κολύμβηση, 1 Καταδύσεις)

2000: 34 (13 Υδατοσφαίριση, 14 Κολύμβηση, 5 Καταδύσεις, 2 Καλλιτεχνική)

2004: 70 (13 Υδατοσφαίριση Ανδρών, 13 Υδατοσφαίριση Γυναικών, 27 Κολύμβηση, 8 Καταδύσεις, 9 Καλλιτεχνική)

2008: 49 (13 Υδατοσφαίριση Ανδρών, 13 Υδατοσφαίριση Γυναικών, 18 Κολύμβηση, 1 Καταδύσεις, 2 Open Water, 2 Καλλιτεχνική)

2012: 30 (13 Υδατοσφαίριση Ανδρών, 12 Κολύμβηση, 1 Καταδύσεις, 2 Open Water, 2 Καλλιτεχνική)

2016: 29 (13 Υδατοσφαίριση Ανδρών, 12 Κολύμβηση, 2 Open Water, 2 Καλλιτεχνική)

ΣΥΝΟΛΟ: 241 Αθλητές & Αθλήτριες

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

5              Αφρουδάκης Γιώργος (1996, 2000, 2004, 2008, 2012) ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

5              Γιαννιώτης Σπύρος (2000, 2004, 2008, 2012, 2016) ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ & OPEN WATER

5              Μαυρωτάς Γιώργος (1984, 1988, 1992, 1996, 2000) ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

4              Αφρουδάκης Χρήστος (2004, 2008, 2012, 2016) ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

4              Γιαννόπουλος Κυριάκος (1980, 1984, 1988, 1992) ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

4              Δεληγιάννης Νίκος (2000, 2004, 2008, 2012) ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

4              Καϊάφας Φίλιππος (1988, 1992, 1996, 2000) ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

4              Λούδης Κώστας (1992, 1996, 2000, 2004) ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

4              Χατζηθεοδώρου Θόδωρος (1996, 2000, 2004, 2012) ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Τα 4 Αθλήματα μας στο Τόκιο

Α. ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Συμμετοχές: 18 (1896, 1912, 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)

Ατομικές παρουσίες: 94

Περισσότερες παρουσίες: 3 Σαρακατσάνη Κάτια (1996, 2000, 2004), Μαγγανάς Δημήτρης (1996, 2000, 2004), Γιαννιώτης Σπύρος (2000, 2004, 2008), Κοκκώδης Γιάννης (2000, 2004, 2008), Γρηγοριάδης Άρης (2004, 2008, 2012), Δρυμωνάκος Γιάννης (2000, 2004, 2012), Μάτσα Μάρθα (2004, 2008, 2012)

Κορυφαία Διάκριση: 5η θέση Γιαννιώτης Σπύρος (1.500μ ελεύθερο) 2004

Οι Αθλητές / τριες:

  1. ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν 2 (2012 31ος 100μ ελεύθερο, 2016 10ος 4χ100μ ελεύθερο, 13ος 50μ ελεύθερο, 15ος 4χ100μ Μ. Ομαδική, 20ός 100μ ελεύθερο)

Διακρίσεις: 2ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2019 (50μ ελεύθερο), 2ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2018 (50μ ελεύθερο), 3ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2021 (50μ ελεύθερο), 1ος Μεσογειακοί Αγώνες 2018 (50μ ελεύθερο, 50μ πεταλούδα, 4χ100μ Μ. Ομαδική) & 2ος 4χ100μ ελεύθερο, 2ος Μεσογειακοί Αγώνες 2013 (4χ100μ Μ. Ομαδική) & 3ος (50μ ελεύθερο, 4χ100μ ελεύθερο), 3ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων 2011 (50μ ελεύθερο), 2ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων 2011 (50μ ελεύθερ

  1. ΒΑΖΑΙΟΣ Ανδρέας 2 (2012 26ος 200μ Μ. Ατομική, 2016 11ος 200μ Μ. Ατομική, 15ος 4χ100μ Μ. Ομαδική)

Διακρίσεις: 1ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2016 (200μ Μ. Ατομική), 1ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας 2019 (200μ Μ. Ατομική, 200μ πεταλούδα) & 3ος (100μ Μ. Ατομική), 2ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας 2017 (200μ Μ. Ατομική, 200μ πεταλούδα), 3ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας 2015 (100μ Μ. Ατομική), 2ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων 2011 (200μ Μ. Ατομική, 200μ πεταλούδα), 1ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων 2012 (100μ πεταλούδα) & 2ος (200μ Μ. Ατομική), 3ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων 2011 (200μ Μ. Ατομική), 1ος Μεσογειακοί Αγώνες 2018 (200μ Μ. Ατομική), 2ος (4χ100μ ελεύθερο) & 3ος (200μ πεταλούδα), 2ος Μεσογειακοί Αγώνες 2013 (4χ100μ Μ. Ομαδική) & 3ος 200μ Μ. Ατομική)

  1. ΧΡΗΣΤΟΥ Απόστολος 1 (2016 10ος 4χ100μ ελεύθερο, 15ος 4χ100μ Μ. Ομαδική, 18ος 100μ ύπτιο, 24ος 200μ ύπτιο)

Διακρίσεις: 2ος Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων 2014 (50μ ύπτιο), 1ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων 2013 (100μ ύπτιο), 3ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2016 (100μ ύπτιο), 3ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2018 (100μ ύπτιο), 3ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2021 (100μ ύπτιο), 1ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων (100μ ύπτιο) & 2ος (50, 200μ ύπτιο), 3ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων 2013 (50μ ύπτιο), 1ος Μεσογειακοί Αγώνες (100μ ύπτιο, 4χ100μ Μ. Ομαδική), 2ος (4χ100μ ελεύθερο) & 3ος (50, 200μ ύπτιο)

  1. ΝΤΟΥΝΤΟΥΝΑΚΗ Άννα 1 (2016 18η 100μ πεταλούδα)

Διακρίσεις: 1η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2021 (100μ πεταλούδα), 3η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας (100μ πεταλούδα), 3η Μεσογειακοί Αγώνες 2018 (100μ πεταλούδα, 4χ100μ Μ. Ομαδική)

  1. ΔΡΑΚΟΥ Νόρα 2 (2012 16η 50μ ελεύθερο, 16η 4χ100μ ελεύθερο, 2016 31η 50μ ελεύθερο)

Διακρίσεις: 2η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεανίδων 2008 (4χ100μ Μ. Ομαδική), 2η Μεσογειακοί Αγώνες 2009 (100μ ελεύθερο) & 3η (4χ100μ Μ. Ομαδική), 1η Μεσογειακοί Αγώνες 2013 (100μ ελεύθερο) & 2η (50, 100μ ύπτιο, 4χ100μ Ελεύθερο), 3η Μεσογειακοί Αγώνες 2018 (50μ ύπτιο, 50μ ελεύθερο, 4χ100μ Μ. Ομαδική)

  1. ΜΕΛΑΔΙΝΗΣ Οδυσσέας 1 (2016 10ος 4χ100μ ελεύθερο, 33ος 50μ ελεύθερο)
  2. ΠΑΠΑΣΤΑΜΟΣ Απόστολος

Διακρίσεις: 1ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων 2019 (200, 400μ Μ. Ατομική), 1ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων 2019 (200, 400μ Μ. Ατομική), 2ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων 2018 (400μ Μ. Ατομική)

  1. ΕΓΓΛΕΖΑΚΗΣ Κων / νος
  2. ΜΑΡΚΟΣ Δημήτρης
  3. ΜΕΡΕΤΣΟΛΙΑΣ Κώστας
  4. ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ Βαγγέλης

Β. OPEN WATER

Συμμετοχές: 3 (2008, 2012, 2016)

Ατομικές παρουσίες: 3

Περισσότερες παρουσίες: 3 Γιαννιώτης Σπύρος (2008, 2012, 2016)

Κορυφαία Διάκριση: 2ος Γιαννιώτης Σπύρος (10χλμ) 2016

Οι αθλητές:

  1. ΚΥΝΗΓΑΚΗΣ Άλκης

Γ. ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ

Συμμετοχές: 6 (1992, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)

Ατομικές παρουσίες: 14

Περισσότερες παρουσίες: 3 Θαλασσινίδου Χριστίνα (1992, 2000, 2004)

Κορυφαία Διάκριση: 8η θέση Ομαδικό 2004 & Ντουέτο (Πλατανιώτη Ευαγγελία / Παπάζογλου Εβελίνα) 2012

Οι αθλήτριες:

  1. ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΗ Ευαγγελία 2 (2012 8η Ντουέτο, 2016 10η Ντουέτο)

Διακρίσεις: 2η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2021 (Τεχνικό Σόλο) & 3η (Ελεύθερο Σόλο), 3η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεανίδων 2011 (Ντουέτο), 1η Ευρωπαϊκό Κύπελλο 2015 (Highlight), 2η Ευρωπαϊκό Κύπελλο 2017 (Κόμπο), 3η (Τεχνικό Ντουέτο, Ελεύθερο Ντουέτο)

  1. ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ Εβελίνα 1 (2016 10η Ντουέτο)

Διακρίσεις: 1η Ευρωπαϊκό Κύπελλο 2015 (Highlight), 2η Ευρωπαϊκό Κύπελλο 2017 (Κόμπο) & 3η (Τεχνικό Ντουέτο, Ελεύθερο Ντουέτο)

  1. ΑΛΖΙΓΚΟΥΖΗ – ΚΟΜΙΝΕΑ Μαρία

Διακρίσεις: 2η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2021 (Κόμπο), 1η Ευρωπαϊκό Κύπελλο 2015 (Highlight)

  1. ΦΡΑΓΚΑΚΗ Ελένη

Διακρίσεις: 2η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2021 (Κόμπο)

  1. ΓΙΑΛΑΜΑ Κρυσταλένια

Διακρίσεις: 2η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2021 (Κόμπο)

  1. ΚΑΡΑΜΕΣΙΟΥ Πηνελόπη

Διακρίσεις: 2η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2021 (Κόμπο)

  1. ΜΙΣΙΚΕΒΙΤΣ Αντριάνα

Διακρίσεις: 2η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2021 (Κόμπο)

  1. ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΥ Γεωργία

Διακρίσεις: 2η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2021 (Κόμπο)

  1. ΚΑΡΙΩΡΗ Δανάη

Διακρίσεις: 2η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2021 (Κόμπο)

Δ. ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ

Συμμετοχές: 15 (1920, 1924, 1948, 1968, 1972, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)

Αγώνες: 90

Νίκες: 28

Ισοπαλίες: 9

Ήττες: 53

Ατομικές παρουσίες: 99

Περισσότερες παρουσίες: 5 Μαυρωτάς Γιώργος (1984, 1988, 1992, 1996, 2000) & Αφρουδάκης Γιώργος (1996, 2000, 2004, 2008, 2012)

Περισσότερες παρουσίες προπονητών: 3 Ιωσηφίδης Κούλης (1988, 1996, 2000)

Πρώτος Σκόρερ: 44 γκολ, Γιαννόπουλος Κυριάκος

Κορυφαία Διάκριση: 4η θέση 2004

Οι αθλητές:

  1. ΖΕΡΔΕΒΑΣ Μάνος

(Συμμετοχές: 84)

Διακρίσεις: 1ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων ανδρών 2017, 3ος World League 2021, 2ος Μεσογειακοί Αγώνες 2018

  1. ΓΕΝΗΔΟΥΝΙΑΣ Ντίνος 1 (2016, 4 γκολ)

Συμμετοχές: 161, Γκολ: 170

Διακρίσεις: 3ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2015, 3ος World League 2021, 2ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων ανδρών 2009, 3ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων ανδρών 2011, 2ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων 2010, 2ος Μεσογειακοί Αγώνες 2018, 3ος Μεσογειακοί Αγώνες 2013

  1. ΣΚΟΥΜΠΑΚΗΣ Δημήτρης

Συμμετοχές: 70, Γκολ: 31

Διακρίσεις: 3ος World League 2021, 3ος Ευρωπαϊκοί Αγώνες 2015, 2ος Μεσογειακοί Αγώνες 2018

  1. ΚΑΠΟΤΣΗΣ Μάριος

Συμμετοχές: 108, Γκολ: 67

Διακρίσεις: 3ος World League 2021, 2ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων ανδρών 2009, 3ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων ανδρών 2011, 2ος Μεσογειακοί Αγώνες 2018

  1. ΦΟΥΝΤΟΥΛΗΣ Γιάννης 2 (2012, 2016, 24 γκολ)

Συμμετοχές: 311, Γκολ: 513

Διακρίσεις: 3ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2015, 3ος World League 2021, 2ος Μεσογειακοί Αγώνες 2018, 3ος Μεσογειακοί Αγώνες 2013

  1. ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ Αλέξανδρος

Συμμετοχές: 58, Γκολ: 41

Διακρίσεις: 1ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων ανδρών 2017, 1ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων ανδρών 2019, 1ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων 2018, 3ος World League 2021, 3ος Ευρωπαϊκοί Αγώνες 2015

  1. ΔΕΡΒΙΣΗΣ Γιώργος 1 (2016, 3 γκολ)

Συμμετοχές: 146, Γκολ: 86

Διακρίσεις: 3ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2015, 3ος World League 2021, 3ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων ανδρών 2011, 2ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων 2010, 2ος Μεσογειακοί Αγώνες 2018

  1. ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ – ΚΑΝΑΚΑΚΗΣ Στέλιος

Συμμετοχές: 97, Γκολ: 95

Διακρίσεις: 3ος World League 2021, 2ος Μεσογειακοί Αγώνες 2018

  1. ΜΟΥΡΙΚΗΣ Κώστας 2 (2012, 2016, 11 γκολ)

Συμμετοχές: 272, Γκολ: 249

Διακρίσεις: 3ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2015, 3ος World League 2021, 2ος Μεσογειακοί Αγώνες 2018, 3ος Μεσογειακοί Αγώνες 2013

  1. ΚΟΛΟΜΒΟΣ Χριστόδουλος 1 (2016, 2 γκολ)

Συμμετοχές: 239, Γκολ: 178

Διακρίσεις: 3ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2015, 3ος World League 2021, 2ος Μεσογειακοί Αγώνες 2018, 3ος Μεσογειακοί Αγώνες 2013

  1. ΓΚΙΟΥΒΕΤΣΗΣ Κων / νος

Συμμετοχές: 28, Γκολ: 32

Διακρίσεις: 1ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων ανδρών 2017, 1ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων ανδρών 2019, 3ος World League 2021

  1. ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΟΣ Άγγελος 1 (2016, 13 γκολ)

Συμμετοχές: 183, Γκολ: 284

Διακρίσεις: 3ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2015, 2ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων ανδρών 2009, 3ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων ανδρών 2011, 2ος Μεσογειακοί Αγώνες 2018, 3ος Μεσογειακοί Αγώνες 2013

  1. ΓΑΛΑΝΙΔΗΣ Κώστας

Συμμετοχές: 103

Διακρίσεις: 3ος World League 2021, 3ος Μεσογειακοί Αγώνες 2013

Προπονητής: Βλάχος Θόδωρος (2016)

Συνεργάτης: Κραβαρίτης Δημήτρης (2016)

Προϊστορίες με αντιπάλους μας (Α’ ΟΜΙΛΟΣ)

ΙΤΑΛΙΑ (20 Συμμετοχές, 3 Χρυσά)

6-1 1920, 2-6 1968, 3-4 1980, 8-8 1984, 6-8 1992, 8-10 1996, 6-4 2004, 7-7 2012, 5-9 2016

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (22 Συμμετοχές, 9 Χρυσά)

1-6 1972, 5-8 1980, 10-12 1988, 7-12 1992, 8-12 1996, 4-7 2004, 6-17 2008, 8-8 2016, 10-12 2016

ΗΠΑ (21 Συμμετοχές)

0-7 1920, 5-12 1984, 9-18 1988, 7-9 1996, 7-6 1996, 3-9 2000

ΙΑΠΩΝΙΑ (8 Συμμετοχές)

7-8 1968, 14-7 1984, 8-7 2016

Δεν υπάρχει προϊστορία σε Ολυμπιακούς Αγώνες, με τη Νότια Αφρική (2 Συμμετοχές, η τελευταία το 1960).

Ακολουθήστε στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, από
Δείτε επίσης
Αθλητισμός
ΒΗΜΑτοδότης
Σίβυλλα
Helios Kiosk