Αν και χρειάστηκε την παράταση στη φάση των «16» του Euro 2020 απέναντι στην Αυστρία, η Ιταλία κατάφερε να πετύχει δύο γκολ μετά το 90λεπτο και να πάρει την πρόκριση από τη μαχητική αντίπαλό της με 2-1.

Μαζί με το εισιτήριο για την οκτάδα πάντως, οι Ατζούρι σημείωσαν και νέο ρεκόρ, καθώς διεύρυναν στους 31 αγώνες το αήττητο σερί τους, ενώ έφθασαν τις 12 σερί νίκες.

Οι τέσσερις φορές παγκόσμιοι πρωταθλητές έσπασαν το προηγούμενο εθνικό ρεκόρ, το οποίο είχε επιτευχθεί τη δεκαετία του 1930 (1935-1939), όταν είχαν μείνει αήττητοι επί 30 αγώνες.

Ωστόσο, είδαν την εστία τους να παραβιάζεται και να δέχονται γκολ έπειτα από 11 διαδοχικές αναμετρήσεις.

Πριν συμβεί όμως αυτό, είχαν προλάβει να καταρρίψουν το δικό τους παγκόσμιο ρεκόρ.

Η Ιταλία κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της για 12ο σερί 90λεπτο και ξεπέρασε το προηγούμενο ρεκόρ της, από το 1974 με τον Ντίνο Τζοφ, που το είχε καταφέρει σε 11 παιχνίδια και για 1.143 αγωνιστικά λεπτά.

Παράλληλα, το γκολ του Κάλαϊτζιτς έβαλε τέλος και στο απίθανο σερί των Ιταλών, που δεν είχαν δεχτεί γκολ επί 1.169 αγωνιστικά λεπτά.

Η τελευταία ήττα της Ιταλίας σημειώθηκε στις 10 Σεπτεμβρίου 2018, στη φάση των ομίλων του UEFA Nations League, απέναντι στην Πορτογαλία.