Ο Παναθηναϊκός έμαθε από τη «σφαλιάρα» στο Λαύριο, θυμήθηκε τον… κανονικό εαυτό του και ισοπέδωσε την ομάδα του Σερέλη με σκορ 103-74 έχοντας ως μεγάλους πρωταγωνιστές του Μπεν Μπέντιλ και Τι Τζέι Μπρέι, κάνοντας έτσι το 2-1 στη σειρά των τελικών.

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν μια πολύ καλή εμφάνιση επιθετικά, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη, η οποία δεν είχε απαντήσεις στα ψηλά κορμιά που κατέβασε το «τριφύλλι».

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν φυσικά ο Μπέντιλ, με τον Γκανέζο να κάνει το καλύτερο του παιχνίδι με τη φανέλα του Παναθηναϊκού έχοντας 28 πόντους, ενώ ο Μπρέι πρόσθεσε άλλους 21 με το… τρομακτικό 7/9 τρίποντα. Από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν οι Τάισον Κάρτερ με 14 και Βασίλης Μουράτος με 12 πόντους.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του ματς και τα στατιστικά

Το παιχνίδι ξεκίνησε όντας αρκετά ανταγωνιστικό, με το Λαύριο να βγάζει μεγάλη ενέργεια στην άμυνα δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στους «πράσινους», αφού κατάφερε σε αρκετές περιπτώσεις να κλέψει τη μπάλα σκοράροντας εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Το «τριφύλλι» όμως είχε τις λύσεις για να παραμένει μπροστά εκμεταλλευόμενο τη διαφορά ύψους που υπήρχε ανάμεσα στις δύο ομάδες. Στη συνέχεια οι παίκτες του Όντεντ Κάτας έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τι Τζέι Μπρέι (5/6 τρίποντα στο ημίχρονο) μπόρεσαν να ανοίξουν τη διαφορά φέρνοντας τη ακόμα και πάνω από τους δέκα πόντους, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια στο +14 (44-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τρίποντο του Μπρέι και στη συνέχεια το Λαύριο έτρεξε ένα δικό του 11-0 για να πλησιάσει στο σκορ. Οι «πράσινοι» όμως ακούμπησαν τη μπάλα στο κοντά στο καλάθι ξανά, και με τον Μπέντιλ να βρίσκει ρυθμό σκοράροντας συνεχώς και φθείροντας τους αντίπαλους παίκτες. Έτσι το «τριφύλλι» έφερε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Η τελευταία περίοδος ήταν εξαιρετική για τον Παναθηναϊκό καθώς βρήκε σκορ από τον Μπέντιλ που βρήκε ρυθμό κοντά στο καλάθι, ενώ το Λαύριο δεν μπόρεσε να βρει τρόπο ώστε μην περνά η μπάλα στη ρακέτα, έχοντας μεγάλο μειονέκτημα στο 5 εναντίον 5. Έτσι οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη και έκαναν το 2-1 στη σειρά.