Οι Μπακς παρατάχθηκαν με τα… δεύτερα κόντρα στους Μπουλς, και ηττήθηκαν 118-112 στο Σικάγο, στο φινάλε της κανονικής περιόδου, γνωρίζοντας από πριν πως οι Μαϊάμι Χιτ θα είναι, οριστικά, το πρώτο εμπόδιο, στα εφετινά playoffs. Οι νίκες των Νικς και των Νετς δεν επέτρεψαν στους Μπακς να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.

Οι Μπουλς εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό ξεκίνημα των Μπακς και προηγήθηκαν 33-23 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο 12λεπτο, οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν, όταν η διαφορά πήγε στο +13, 48-35, και με μπροστάρηδες τους Τιγκ και Νόουρα, έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, 55-54, στη λήξη του ημιχρόνου.

Στη τρίτη περίοδο, οι Μπουλς προσπάθησαν να ξεφύγουν στο σκορ, 68-59, αλλά οι Μπακς δεν τους το επέτρεψαν, μειώνοντας σε 76-74. Τελικά, οι γηπεδούχοι πήγαν με προβάδισμα έξι πόντων, 91-85, στη τέταρτη περίοδο. Στο τελευταίο 12λεπτο, οι Μπουλς ανέβασαν στροφές, προηγήθηκαν 102-89 και, στα 3.5 λεπτά πριν το τέλος, ήταν μπροστά με 113-100. Οι Μπακς επέμεναν, μείωσαν σε 114-110, στα 35 δευτερόλεπτα, με τους παίκτες των Μπουλς να δείχνουν ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών και να διαμορφώνουν το τελικό 118-112.

Ο Γιανγκ με 20 πόντους, ο Γουάιτ και ο Μάρκανεν με 17 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των Μπουλς, που έκλεισαν με νίκη την σεζόν. Για τους Μπακς, ο Νόουρα είχε βραδιά καριέρας με 34 πόντους, ενώ ο Τιγκ είχε 23 πόντους και ο Μπράιαντ 16 πόντους, στο ντεμπούτο του μετά την απόκτησή του από την Μακάμπι.