Οι Μπακς συνεχίζουν να έχουν προβλήματα λίγο πριν τα play off που καλούνται να τα λύσουν, κάτι που δείχνει και η ήττα με 146-125 από τους Σαν Αντόνιο Σπερς. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν φοβερός , αλλά δεν είχε βοήθειες από τους συμπαίκτες του, με τους Μπακς να δέχονται 146 πόντους, μετά τους 134 που δέχτηκαν από τους Γουίζαρντς και τους 133 από τους Ρόκετς.

Στη πρώτη περίοδο, οι οκτώ από τους εννέα παίκτες των Σπερς, που αγωνίστηκαν, σκόραραν, με την ομάδα του Πόποβιτς να έχει 7/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/6 βολές και να προηγείται 45-36 στο 12ο λεπτό. Η κακή εικόνα στην άμυνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο 12λεπτο, με τους Σπερς να παίρνουν διαφορά 14 πόντων. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 87-64.

Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, με τους Σπερς να ξεπερνάνε τους 100 πόντους, πριν από τα μισά της τρίτης περιόδου, 101-76, με τους Μπακς να βγάζουν κάποια αντίδραση, χάρη σε Αντετοκούνμπο και Μίντλετον, και να μειώνουν σε 103-89. Τα διαδοχικά σουτ του Πάτι Μιλς κρατούσαν τους Σπερς σε απόσταση ασφαλείας, 111-91. Έξι λεπτά πριν το τέλος, με το σκορ στο 129-106, ο κόουτς των Μπακς απέσυρε τους βασικούς.

Ο Αντετοκούνμπο ήταν εξαιρετικός στην επίθεση (28 πόντοι από 11/14 δίποντα και 6/7 βολές), είχε τρία ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, δεν έκανε λάθος στα 29:20 που έμεινε στο παρκέ, όμως πλην των Χόλιντεϊ (20 πόντοι από 7/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ασίστ) και Μίντλετον (23 πόντοι από 8/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), δεν είχε βοήθειες.

Για τους Σπερς, οι ΝτεΡόζαν (23 πόντοι), Μάρι (21 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Τζόνσον (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Μιλς (20 πόντοι από 6/9 τρίποντα), Γκέι (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Γουόκερ (19 πόντοι από 13 σουτ) ήταν ασταμάτητοι, με την ομάδα του Πόποβιτς να έχει εξασφαλίσει συμμετοχή στο play-in τουρνουά.

Τα δωδεκάλεπτα: 45-36, 87-64, 113-93, 146-125