Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε το πρώτο σετ με 7-5 κόντρα στον Νταβίντοβιτς Φοκίνα, αλλά το ματς σταμάτησε εκεί, καθώς ο Ισπανός αποσύρθηκε λόγω τραυματισμού.

Έτσι, ο έλληνας πρωταθλητής πέρασε στα ημιτελικά του τουρνουά Rolex Monte Carlo, Masters 1000.

Το πρώτο (και μοναδικό) σετ ήταν αρκετά αμφίρροπο, με τον Φοκίνα (Νο 58 της παγκόσμιας κατάταξης) να το παλεύει όσο μπορεί.

Όμως, ο τραυματισμός στο μηρό του αριστερού του ποδιού τον «πρόδωσε» και τον ανάγκασε να αποσυρθεί από το ματς πρόωρα.

Μέχρι το 3-3 δεν υπήρξε κάποια έκπληξη.

Οι δύο τενίστες υπερασπίζονταν με επιτυχία το σερβίς τους, μέχρι το σημείο όπου ο Φοκίνα τραυματίστηκε.

Το ιατρικό τιμ μπήκε στο κορτ για να ελέγξει αυτές τις ενοχλήσεις, με τον Φοκίνα όμως να συνεχίζει κανονικά το ματς ύστερα από λίγα λεπτά.

Και εκεί έγινε η μεγάλη έκπληξη.

Ο Φοκίνα, παρά τις ενοχλήσεις που αισθανόταν στο αριστερό του πόδι, όχι μόνο συνέχισε στο ματς, αλλά έκανε και break στον Τσιτσιπά, για να προηγηθεί με 4-3.

Ο «Στεφ», ωστόσο, στο πιο κρίσιμο σημείο του σετ πραγματοποίησε την απόλυτη ανατροπή.

Αρχικά έκανε break στο break και εν συνεχεία υπερασπίστηκε εύκολα το σερβίς του για το 5-4.

Ο Φοκίνα ισοφάρισε σε 5-5, όμως ο Τσιτσιπάς κράτησε το σερβίς του για το 6-5 και έφθασε τελικώς στη νίκη με break, κάνοντας το 7-5.

Ο Φοκίνα αποσύρθηκε και το ματς ολοκληρώθηκε εδώ, με τον έλληνα τενίστα να παίρνει την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Εκεί θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Γκοφέν – Έβανς.

Ο Τσιτσιπάς είχε 8 winners και 9 αβίαστα και ο Ισπανός 15-23.