Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο ματς με τον ΠΑΟΚ και έστησε πάρτι τίτλου (3-0) στην τελευταία αγωνιστική των play offs της Volley League, πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του 30ού πρωταθλήματος στην ιστορία του.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη ήταν κυρίαρχη από το ξεκίνημα του ματς παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα (8-4). Οι Θεσσαλονικείς πλησίασαν δύο φορές στον πόντο (9-8, 11-10), αλλά ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του, πήρε διαφορά έξι πόντων (16-10) και έκανε το 1-0 στα σετ (25-17).

Οι Περαιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΠΑΟΚ. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά και στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, πήρε διαφορά 9 πόντων (14-5), στη συνέχεια έφτασαν στο +13 (19-6) και με χαρακτηριστική άνεση πήρε και το δεύτερο σετ με 25-12.

Το σκηνικό της κυριαρχίας του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ. Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα (3-1, 5-3), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματά τους και έφτασαν γρήγορα σε νταμπλ σκορ (12-6, 14-7) και έκαναν εύκολα το 3-0 στα σετ (25-11).