Βήμα τίτλου για τον Άγιαξ  μέσα στο «Philips Stadion». Ο Αίαντας ισοφάρισε σε 1-1 την Αϊντχόφεν με πέναλτι του Τάντιτς στις καθυστερήσεις, διατήρησε το +6 από τη μεγάλη του αντίπαλο έχοντας και ματς λιγότερο κι αγκάλιασε τον φετινό τίτλο στην Eredivisie.

Ο Άγιαξ έφτασε κοντά στο γκολ στο 5ο μόλις λεπτό όταν μετά από γύρισμα του Ρενς ο Τέζε έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του. Στο 39′ ο Ζάχαβι με τρομερή εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0 για την PSV.

Στο 78′ ακυρώθηκε γκολ του Φέρτεσεν για το 2-0 και στο 90+2′ ο Άγιαξ έφτασε στην ισοφάριση με εύστοχο πέναλτι του Τάντιτς.

Αϊντχόφεν: Εμβογκό, Τέζε, Ντάμφρις, Φιερχέφερ, Μαξ, Μποσκάλι, Γκέτσε, Ροσάριο (72’ Γκουτιέρες), Τόμας (76’ Φέρτεσεν), Ζάχαβι, Μαλέν

Άγιαξ: Στεκέλενμπουργκ, Μπλιντ, Μαρτίνεθ, Τίμπερ, Ρενς (46’ Σχουρς), Άλβαρεθ (57’ Νέρες), Κλάασεν, Χράφενμπερχ (80’ Μπρόμπεϊ), Τάντιτς, Άντονι (57’ Κουντούς), Αλέ.