Οι – χωρίς Ντέιβις – Λέικερς τα είδαν όλα κόντρα στους Θάντερ, ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά τελικά πήραν την νίκη στην παράταση με 119-112 με τον ΛεΜπρόν να σημειώνει ακόμα ένα triple-double. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 28 πόντους, 14 ριμπάουντ και 12 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Χάρελ να προσθέτει 21 πόντους και τον Σρούντερ 16 πόντους. Για τους Θάντερ, ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε 29 πόντου, ο Ντάριους Μπάζλεϊ 21 πόντους και ο Χαμίντου Ντιαλό 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Όσον αφορά την αναμέτρηση στο Σαν Αντόνιο, οι Ντεζούντε Μάρεϊ (27 πόντοι, 8 κλεψίματα) άνοιξε τον δρόμο σε άμυνα και επίθεση, ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν (21 πόντοι) μίλησε όταν έπρεπε και οι Σπερς επέστρεψαν από το -14 για να πάρουν την νίκη με 105-100 επί των Γουόριορς. Και ήταν ένα παιχνίδι που θα μείνει στην ιστορία από την γκάφα του Ντρέιμοντ Γκριν, ο οποίος με το σκορ στο 103-100 πήρε την μπάλα για την τελευταία επίθεση των Γουόριορς και την πέταξε από το κέντρο φοβούμενος ότι θα του κάνουν φάουλ οι Σπερς για να εκτελέσει τρεις βολές κρίνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Ο Στεφ Κάρι με 32 πόντους και ο Κέλι Ούμπρε με 24 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των Γουόριορς.

Με τους Ντόντσιτς και Πορζίνγκις να έχουν μαζί 52 πόντους, οι Μάβερικς νίκησαν με το ζόρι 127-122 τους Γουλβς, χάνοντας νωρίτερα διαφορά 25 πόντων. Οι Μαβς ήταν καταιγιστικοί στην πρώτη περίοδο, την οποία έκλεισαν προηγούμενοι με 43-22, ενώ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν μπροστά με 71-51. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως – και ειδικά στην τέταρτη περίοδο – χαλάρωσαν υπερβολικά και είδαν τους Γουλβς να μειώνουν σε 123-120 λίγο πριν το τέλος, πριν έρθει ο Ρίτσαρντσον να κάνει το σκορ 125-120 λίγο αργότερα, καθαρίζοντας το παιχνίδι.

Ο Μαλίκ Μπίσλεϊ με 30 πόντους και ο Άντονι Έντουαρντς με 22 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των ηττημένων, που είδαν τον ΝτιΆντζελο Ράσελ να αγωνίζεται μόλις έξι λεπτά λόγω τραυματισμού. Το Φοίνιξ συνέχισε τις νίκες του, αφού επικράτησε με 119-113 των Καβς. Για τους ήλιους ο Μπούκερ είχε 36 πόντους, ο Μπρίτζες 22 και ο Έιτον 15 πόντους και 15 ριμπάουντ. Στον αντίποδα ο Σέξτον είχε 23 πόντους, ο Γκάρλαντ 17 πόντους και ο Ντράμοντ 15 πόντους και 14 ριμπάουντ.