Την πρόκρισή της στον 4ο γύρο του FA Cup πανηγύρισε η Νότιγχαμ Φόρεστ.

Η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη το απόγευμα του Σαββάτου (9/1) υποδέχθηκε την Κάρντιφ στο «Σίτι Γκράουντ» και επικράτησε με 1-0. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι πέτυχε ο Τέιλορ στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι στον αγώνα με την Κάρντιφ αγωνίστηκαν βασικοί οι πρώην παίκτες του Ολυμπιακού, Καφού και Μιγκέλ Ανχελ Γκερέρο.

Ο πρώτος έμεινε στον γήπεδο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, ενώ ο Ισπανός επιθετικός έγινε αλλαγή στο 66’. O πρώην στράικερ των Πειραιωτών φέτος έχει αγωνιστεί σε 10 παιχνίδια με τη φανέλα της βρετανικής ομάδας, αλλά ακόμα δεν έχει καταφέρει να σκοράρει.

Δείτε τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

Πρόκριση στην παράταση για Έβερτον

Ένα γκολ του Ντουκουρέ στο 3ο λεπτό της παράτασης απέτρεψε την πρώτη μεγάλη έκπληξη στον 3ο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας.

Η Έβερτον χρειάστηκε το έξτρα ημίωρο για να ξεπεράσει (2-1) το εμπόδιο της Ρόδεραμ, που βρίσκεται στην τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της δεύτερης κατηγορίας (Championship), και να συνεχίσει στο θεσμό.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είχε προηγηθεί στο ξεκίνημα (9΄) με τον Τσενκ Τοσούν, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 56΄ με τον Ολοσούντε, πριν «λυγίσουν» στην παράταση.

Στο μεταξύ, η ερασιτεχνική Τσόρλεϊ νίκησε 2-0 και απέκλεισε τη Ντέρμπι Κάουντι, η οποία όμως παρατάχθηκε με νεαρούς ποδοσφαιριστές, καθώς έχει «χτυπηθεί» από πολλαπλά κρούσματα κορονοϊού και όλη η πρώτη ομάδα βρίσκεται σε καραντίνα.