Εσπασαν το ρόδι με… στυλ οι πρωταθλητές του NBA.

Οι Λος Άντζελες Λέικερς επικράτησαν εύκολα των Ντάλας Μάβερικς με 138-115, φτάνοντας στην πρώτη τους νίκη στην εφετινή αγωνιστική περίοδο.

Για την ομάδα του Φρανκ Βόγκελ, ο Ντέιβις ήταν ο πρώτος σκόρερ, με τον έμπειρο σέντερ να μετράει 28 πόντους. Οι ΛεΜπρόν Τζέιμς (22 πόντοι-10 ασίστ), Μοντρέζλ Χάρελ (22 πόντοι) και Ντένις Σρούντερ (18 πόντοι) ακολούθησαν για τους γηπεδούχους.

Από την άλλη, δεύτερη ήττα για το Ντάλας, που είχε σε εκπληκτική βραδιά τον Λούκα Ντόντσιτς (27 πόντοι, 7 ασίστ).

Οι Λιμνάνθρωποι ξέφυγαν στο σκορ από το δεύτερο δεκάλεπτο, απλουστεύοντας τα πράγματα για το ροζ φύλλο του αγώνα. Πρώτη νίκη λοιπόν για τους Λέικερς που θα προσπαθήσουν να υπερασπιστούν το δαχτυλίδι της προηγούμενης σεζόν.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-30, 69-57, 99-85, 138-115

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 28 (3 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζέιμς 22 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Γκασόλ 2 (9 ριμπάουντ), Σρούντερ 18 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Κάλντγουελ-Πόουπ 8 (2), Μόρις 9 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάρελ 22 (7 ριμπάουντ), Κούζμα 13 (3), Ντάντλεϊ, ΜακΚίνι, Κουκ, Μάθιους 2, Καρούσο 6 (2), Χόρτον-Τάκερ 5 (1)

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνεϊ-Σμιθ 10 (2), Πάουελ 11 (1), Ντόντσιτς 27 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Χάρνταγουεϊ 10 (1), Ρίτσαρντσον 17 (2), Τζόνσον 4, Κλέμπερ 5 (1), Ιγούντου 2, Μαριάνοβιτς 6, Κόλεϊ-Στάιν, Μπράνσον 4, Τέρι 2, Γκριν, Μπερκ 17 (4)