Μπορεί ο Λιονέλ Μέσι να έμεινε εκτός αποστολής, ωστόσο η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει μια εμφατική νίκη με 4-0 στο Κίεβο απέναντι στην Ντιναμό, να κάνει το τέσσερα στα τέσσερα και να κλειδώσει τη θέση της στους «16» του Champions League.

Οι «μπλαουγκράνα» ήταν εντυπωσιακοί στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μάρτιν Μπρεϊθγουέιτ να σκοράρει τα δύο γκολ και να πρωταγωνιστεί στο άνετο διπλό της ομάδας του στην Ουκρανία. Ο δανός επιθετικός ήταν αυτός που ανέλαβε και την εκτέλεση του πέναλτι στο 70όο λεπτό. Ένα πέναλτι που ήταν ιστορικό για τους Καταλανούς.

Αυτό ήταν το 50ό πέναλτι που κερδίζει η Μπαρτσελόνα στη διοργάνωση, με τους «μπλαουγκράνα» να είναι η πρώτη ομάδα του θεσμού που καταφέρνει να φθάσει στο συγκεκριμένο αριθμό.

Ακολουθούν η Ρεάλ με 48, η Μπάγερν με 46, η Γιουνάιτεντ με 33 και τέλος η Άρσεναλ με 30 πέναλτι.