Πετάει… φωτιές ο Αγιαξ. Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ διέλυσε με 5-0 την Χέρακλες για την 9η αγωνιστική της Eredivisie και μετά την γκέλα της Φίτεσε απέναντι στην Γκρόνιγκεν (1-1), απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής.

Ο σύλλογος του Αμστερνταμ έχει μαζέψει μέχρι στιγμής 24 πόντους, ενώ από την άλλη η Φίτεσε έχει 22.

Ο Αίαντας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Νέρες βρήκε τον Τραορέ μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο 19χρονος επιθετικός από τη Μπουρκίνα Φάσο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 29’ ο Νέρες από δημιουργός έγινε εκτελεστής και έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Η μπάλα στρώθηκε μπροστά του και με ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέτυχε ένα υπέροχο γκολ, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Επτά λεπτά αργότερα ο Αγιαξ έκανε το 3-0 με τον Λαμπιάντ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τραορέ.

Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τάντιτς στο 58’ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Λαμπιάντ στο 77’ μετά την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα της Χέρακλες.