Στον τελικό του Roland Garros ο Ράφαελ Ναδάλ.

Ο Ισπανός (No.2) επικράτησε του Ντιέγκο Σβάρτσμαν (No.12) με 3-6, 3-6, 7-6 (0) και πήρε σπουδαία πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης για 13η φορά στην καριέρα του.

Μετά από έναν τρομερό ημιτελικό, ο Σβάρτσμαν έβαλε δύσκολα στον Ναδάλ, τον πίεσε όσο μπορούσε, αλλά ο Ισπανός ήταν εντυπωσιακός και πήρε άξια το εισιτήριο για τον τελικό. Πλέον αναμένει τον αντίπαλό του θα προκύψει από το ζευγάρι Τζόκοβιτς-Τσιτσιπάς που διεξάγεται αυτή την ώρα.

Ο Ναδάλ πήρε το πρώτο σετ με 6-3 σε 67 λεπτά, με τον Σβάρτσμαν να κάνει τεράστια προσπάθεια αλλά να μένει με άδεια χέρια.

Στο δεύτερο σετ, ο Ισπανός έκανε πρώτος το break (2-1) και στη συνέχεια ο κατέκτησε με 6-3.

Παρότι έβλεπε τον Ναδάλ μπροστά με δύο σετ, ο Αργεντίνος δεν τα παράτησε σε κανένα σημείο του αγώνα και πίεσε όσο μπορούσε τον αντίπαλό του.

Στο 3ο σετ, ο Ναδάλ προηγήθηκε 3-1 και 4-2, με τον Σβάρτσμαν να φτάνει στο 4-4. Ο Ράφα έκανε το 5-4 αλλά ο Αργεντινός ισοφάρισε σε 5-5, στέλνοντας το σετ σε τάι μπρέικ.

Εκεί ο Ράφα ήταν επιβλητικός και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σβάρτσμαν, ο οποίος δεν κέρδισε κανέναν πόντο.