Σε οκτώ αγώνες στον πάγκο της Εθνικής ομάδας ο ομοσπονδιακός τεχνικός Τζον Φαν’τ Σιπ έχει επιστρατεύσει στο χορτάρι 31 ποδοσφαιριστές.

Μόνο ένας εξ αυτών, όμως, κατέγραψε συμμετοχή σε όλα τα παιχνίδια.

Μπορεί να μην είναι ο πιο προβεβλημένος διεθνής (έστω κι αν μπήκε εσχάτως στο μεταγραφικό κάδρο της Λεγανές), ωστόσο ο Μιχάλης Μπακάκης προφανέστατα περιβάλλεται με εμπιστοσύνη από τον Ολλανδό και πιστώνεται αυτό το σερί εμφανίσεων.

Στο ντεμπούτο του Φαν’τ Σιπ στον πάγκο της Γαλανόλευκης ο δεξιός μπακ της ΑΕΚ είχε εισέλθει ως αλλαγή στο 70’ του αγώνα με τη Φινλανδία (ήττα 1-0 στο Τάμπερε για τα προκριματικά του Euro) αντικαθιστώντας τον Βασίλη Τοροσίδη και έκτοτε μετέχει ανελλιπώς στα παιχνίδια του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος.

Μετράει επτά διαδοχικά 90λεπτα και έχει να επιδείξει συνολικό χρόνο συμμετοχής 650 λεπτά κατέχοντας μία ακόμη πρωτιά στο διάστημα που κρατάει το πηδάλιο ο Ολλανδός.

Μετά τον Μπακάκη έπονται με επτά συμμετοχές επί των ημερών του Φαν’τ Σιπ οι Δημήτρης Κουρμπέλης, Δημήτρης Γιαννούλης, Ευθύμης Κουλούρης και Γιώργος Μασούρας.

Με βάση τα λεπτά συμμετοχής εμφανίζεται ξανά δεύτερος ο αμυντικός μέσος του Παναθηναϊκού Δημήτρης Κουρμπέλης (630’), αλλά στην τρίτη θέση αναρριχάται ο Δημήτρης Λημνιός (533’ σε 6 αγώνες).

Οι σκόρερ

Παρεμπιπτόντως, ο διεθνής winger, που μεταπηδάει από τον ΠΑΟΚ στην Κολωνία, είναι ο μοναδικός παίκτης της Γαλανόλευκης με δύο γκολ υπό την καθοδήγηση του Φαν’τ Σιπ. Σκόραρε στη νίκη απέναντι στο Κόσοβο στην Πρίστινα στη 2η αγωνιστική του Nations League (1-2 στις 6/9), αλλά και στην εκτός έδρας επικράτηση επί της Αρμενίας (0-1 στις 15/11/2019) στα προκριματικά του Euro.

Με τον Ολλανδό στον πάγκο έχουν σημειώσει από ένα γκολ οι Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές), Γιώργος Μασούρας (Ολυμπιακός), Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ), Πέτρος Μάνταλος (ΑΕΚ), και Κώστας Γαλανόπουλος (ΑΕΚ), ενώ η Εθνική παρουσιάζει επίδοση 4 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες.