Οι Λέικερς μετά την ήττα στο Game 1 της σειράς σοβαρεύτηκαν και με ηγέτη τον ΛεΜπρόν Τζέιμς πήραν τη νίκη με 117-109 και έφεραν τη σειρά στα ίσια (1-1).

Οι Ρόκετς παρότι βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν με φοβερή αντεπίθεση να μειώσουν στον πόντο (80-79), αλλά και να περάσουν μπροστά με +5 (85-80), όμως εκεί ανέλαβαν δράση ο Βασιλιάς και ο Ντέιβις, όπου επανέφεραν την τάξη και οδήγησαν τους λιμνάνθρωπους στη νίκη.

Ο Λεμπρόν είχε 28 πόντους (7/10 βολές, 9/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες και 7 λάθη σε 39 λεπτά, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Άντονι Ντέιβις με 34 πόντους (14/23 δίποντα, 1/1 τρίποντο), 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι Ρόκετς είχαν 22/53 τρίποντα (41,5%), με τον Τζέιμς Χάρντεν να μετρά 27 πόντους επιχειρώντας μόλις 12 σουτ (11/13 βολές, 2/4 δίποντα, 11/13 βολές), ενώ 24 πόντους είχε ο Ράσελ Γουέστμπρουκ.