Μπορεί ο Ολυμπιακός να είχε το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιτελικού με τον Φοίνικα Σύρου και να έφτασε κοντά στο να… τελειώσει το ματς, καθώς ήταν μπροστά με 24-22 στο 4ο σετ, όμως η ομάδα των Κυκλάδων δεν το έβαλε κάτω και προχώρησε σε μία τεράστια ανατροπή.

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε στο θρίλερ που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ με 3-2 σετ, καθώς έφερε το παιχνίδι στα ίσα και στο πέμπτο και τελευταίο σετ επικράτησε με 18-16.

Οι Κυκλαδίτες, παρά τις σημαντικές τους απουσίες κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του Φερνάντο Μουνιόθ και πλέον έχουν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Final 4 της Volley League. Το δεύτερο παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί στο ΟΑΚΑ την Πέμπτη (2/7, 17:15) ενώ σε περίπτωση που χρειαστεί τρίτο ματς, θα γίνει το Σάββατο (4/7), με τη σειρά να τελειώνει στις δύο νίκες.

Ο Φοίνικας Σύρου έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του και μετά από ένα αναγνωριστικό παιχνίδι που τα λάθη είχαν τον πρώτο λόγο εξαιτίας της ανετοιμότητας των δύο ομάδων, κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 σετ μετά το 22-25.

Ο Ολυμπιακός μείωσε τις κακές στιγμές του στο ΟΑΚΑ, ανέβασε την πίεσή του και ισοφάρισε δύσκολα σε 1-1, παίρνοντας το δεύτερο σετ με 25-23.

Οι παίκτες του Μουνιόθ πατούσαν καλύτερα στο τρίτο σετ και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (2-1) μετά από το 25-20.

Στο 4ο σετ έγινε μία πραγματική μάχη στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Ο Ολυμπιακός έδειχνε πως παρότι με δυσκολία θα κατάφερνε να καθαρίσει την μπουγάδα καθώς με τον Βουλκίδη έφτασε στο 23-20.

Ο Φοίνικας μείωσε σε 23-22 μετά από λάθος του Χουσάι, με τον Πετρέα όμως να δίνει ευκαιρία στην ομάδα του να τελειώσει την αναμέτρηση. Το 24-22 του, έγινε απευθείας 24-24 με δύο λάθη του Φίνγκερ, με Χριστοφά και Πετρέα αντίστοιχα να γράφεουν το 25-25. Η ομάδα της Σύρου όμως εκμεταλλεύτηκε τον Κανέλλο, ενώ το άουτ του Κουμεντάκη έφερε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί το ματς έσπασε καρδιές. Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 1-5 και 5-8 (κόκκινη του Πετρέα για διαμαρτυρία), με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει δις με τον Βουλκίδη (9-9 και 10-10).

Ο Χουσάι έδωσε το προβάδισμα στους Ερυθρόλευκους με 13-12, όμως ο Χριστοφάς ήταν εξαιρετικός και με πόντους του έγραψε το 15-16. Ο Χουσάι ισοφάρισε, αλλά Κωστόπουλος και Στερν έδωσαν τη νίκη στην ομάδα της Σύρου.

Τα σετ: 22-25, 25-23, 25-20, 25-27, 16-18.