Η Φενερμπαχτσέ δεν ξεκίνησε την Euroleague καλά, αφού στις πρώτες δύο αναμετρήσεις γνώρισε ισάριθμες ήττες. Ο Νάντο Ντε Κολό αποφάσισε πως δεν γινόταν η ομάδα του να υποστεί τρίτη συνεχόμενη ήττα και με 39 πόντους οδήγησε τη Φενέρ στη νίκη επί της Μπασκόνια με 87-80.

Το ματς ματς ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του με τις δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και την πρώτη περίοδο να λήγει με το ισόπαλο 22-22. Στη δεύτερη περίοδο οι άμυνες ήταν καλύτερες και το ημίχρονο έληξε με 39-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο γρήγορος ρυθμός επανήλθε και ο Νάντο Ντε Κολό συνέχισε το επιθετικό του ρεσιτάλ.

Στο τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά μεγάλωσε λίγο υπέρ της Φενέρ, αφού έληξε 63-58. Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν και το ματς έληξε με 87-80.

Την επόμενη εβδομάδα η Φενέρ αντιμετωπίζει εκτός την Αρμάνι (25/10, 21:45), ενώ η Μπασκόνια υποδέχεται τον Ολυμπιακό στη Βιτόρια (25/10, 22:00).