Η αδυναμία του να ελέγξει τα επιθετικά ριμπάουντ της Μπαρτσελόνα (12 έναντι 6) και τα λάθη του τελευταίου πενταλέπτου δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό την υπέρβαση στη Βαρκελώνη, με τους «πράσινους» να μετρούν την 7η ήττα σε 8 εκτός έδρας αναμετρήσεις στην Euroleague. Οι πρωταθλητές Ελλάδας «έπεσαν» στο «Παλαού Μπλαουγκράνα» με το τελικό 79-68, για την 18η αγωνιστική, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 8-10 και τους ίδιους να «κατρακυλούν» στη 10η θέση. Στον αντίποδα, η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε την πέμπτη διαδοχική επιτυχία της, κάλυψε τη διαφορά της ήττας στο ΟΑΚΑ (76-70), ενώ αύξησε το ρεκόρ της σε 11-7, «πιάνοντας» στην πέμπτη θέση τον Ολυμπιακό.

Μεγάλη εμφάνιση και πάλι από τον Ιωάννη Παπαπέτρου (17π., 4κλ.), που ήταν και ο μοναδικός διψήφιος από το «πράσινο στρατόπεδο». Στους 8 πόντους (με 5 ασίστ) τελείωσε τον αγώνα ο Νικ Καλάθης, όσους είχαν και οι Κωντσταντίνος Μήτογλου, Λούκας Λεκαβίτσιους και Τζέιμς Γκιστ.

Από την Μπαρτσελόνα, «έλαμψε» ο Τόμας Ερτέλ στην περιφέρεια με 23 πόντους, ενώ κοντά στο καλάθι ο Κεβίν Σερεφέν ήταν ασυγκράτητος με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ (σ.σ. τα 6 επιθετικά).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε «ζεστός» από τα 6.75 και με 2/2 τρίποντα προηγήθηκε στο 2΄ με 0-6. Ωστόσο, η αποτελεσματική άμυνα της Μπαρτσελόνα ανέκοψε το ρυθμό των «πράσινων», οι οποίοι δέχθηκαν ένα σερί 10-0 και στο 6΄ βρέθηκαν να ακολουθούν στο σκορ με 10-6. Στη συνέχεια, οι άμυνες είχαν την τιμητική τους, με τους «μπλαουγκράνα», όμως, να μη χάνουν το προβάδισμα και να κλείνουν την περίοδο στο +4 (17-13).

Ο γρήγορος ρυθμός των Ισπανών στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου παρέσυρε τους «πράσινους», που δέχθηκαν επιμέρους σκορ 6-1 και στο 12΄ βρέθηκαν για πρώτη φορά στο -9 (23-14). Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση, η επιλογή του Πιτίνο να βρεθούν μαζί στο παρκέ Καλάθης και Λεκαβίτσιους έφερε αποτελέσματα σε οργάνωση και άμυνα και με τον Παπαπέτρου να σημειώνει 10 πόντους μέχρι το ημίχρονο, το «τριφύλλι» πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -1 (37-36).

Με την άμυνα του Παναθηναϊκού να υποχρεώνει την Μπαρτσελόνα στο 9ο λάθος της και τον Παπαπέτρου να παραμένει αποτελεσματικός στην επίθεση, οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 22΄. Ωστόσο, οι «μπλαουγκράνα» ήλεγξαν τα επιθετικά ριμπάουντ, η άμυνα κράτησε το «τριφύλλι» χωρίς σκορ για περίπου 3 λεπτά και με τους Κλαβέρ, Ρίμπας και Σίνγκλετον να εκτελούν από τα 6.75 (3/3), η Μπαρτσελόνα απάντησε με επιμέρους σκορ 16-2 για το 53-42 στο 27΄. Ο Παναθηναϊκός, πάντως, βρήκε λύσεις με μακρινά σουτ των Παπαπέτρου και Λεκαβίτσιους, κλείνοντας την περίοδο στο -4 (56-52).

Οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν αποφασισμένοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, ισοφάρισαν γρήγορα σε 56-56, αλλά η αδυναμία τους να περιορίσουν τα επιθετικά ριμπάουντ του Σεραφέν τους έφερε και πάλι σε μειονεκτική θέση (62-58). Ο Τόμας κράτησε σε απόσταση αναπνοής τον Παναθηναϊκό, αλλά η ευστοχία των γηπεδούχων στις βολές και του Κούριτς από τα 6.75 διαμόρφωσε το 69-63 στο 36΄. Ο Παπαπέτρου συνέχισε να απειλεί, αλλά λάθη και αστοχία της ελληνικής ομάδας δεν επέτρεψαν στους «πράσινους» νέα ανατροπή, με τον Ερτέλ να σφραγίζει από τα 6.75 τη νίκη για την ομάδα, γράφοντας το 75-65 ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πατέρνικο, Μόγκουλκοτς

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 37-36, 56-52, 79-68

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σβέτισλαβ Πέσιτς): Σεραφέν 14, Πάνγκος 2, Ρίμπας 3 (1), Σίνγκλετον 3 (1), Χάνγκα 7 (1), Ερτέλ 23 (2), Οριόλα 4, Κούριτς 8 (2), Κλαβέρ 8 (1), Τόμιτς 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 6 (1), Παπαγιάννης 2, Λάσμε 4, Παπαπέτρου 17 (2), Παππάς 5 (1), Γκιστ 8, Λεκαβίτσιους 8 (1), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 8 (1), Μήτογλου 8.