Το διπλό στη Νέα Υόρκη κόντρα στους Νικς δώρισε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στους Μιλγουόκι Μπακς ανήμερα των Χριστουγέννων.

Τα Ελάφια νίκησαν 109-95 με τον έλληνα σούπερ σταρ να πετυχαίνει νταμπλ νταμπλ σε μία ακόμη εμφάνιση με πολύπλευρη συνεισφορά (30 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα).
Οι Μπακς ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα 8 πόντων (2-10), ωστόσο ένα σερί των Νικς ανέτρεψε την κατάσταση και οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά (16-12), με το πρώτο δωδεκάλεπτο να κλείνει υπέρ τους (24-22).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Γιάννης ανέβασε την απόδοση του και με δικά του καλάθια έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και τους Μπακς να πηγαίνουν με ισχνό προβάδισμα στα αποδυτήρια (46-48).

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είδαν και άλλους παίκτες τους να μπαίνουν στην εξίσωση του σκορ και κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά στους 16 πόντους (68-84, 22-36 σκορ δωδεκαλέπτου).

Οι Μπακς κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά ασφαλείας που είχαν εξασφαλίσει, με τα τελευταία λεπτά του αγώνα να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Στο 23-10 το ρεκόρ των Μιλγουόκι Μπακς, οι οποίοι παραμένουν σταθερά στην 2η θέση της ανατολής, έχοντας μάλιστα και την καλύτερη επίθεση με 116,9 πόντους ανά μέσο όρο.
Από την άλλη οι Νικς βρίσκονται στην 14η θέση με ρεκόρ 9-25.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-22, 46-48, 68-84, 95-109