• Αναζήτηση
  • ΗΠΑ: Στις 20 οι παραιτήσεις κυβερνητικών στελεχών από την ανακοίνωση της αποχώρησης του στρατού από τη Συρία

    Η γαλλική εφημερίδα Le Figaro κατήρτισε έναν κατάλογο με τις 20 σημαντικότερες παραιτήσεις στελεχών από την κυβέρνηση του Ντόναλντ Τραμπ έως σήμερα

    ΤοΒΗΜΑ Team

    Η παραίτηση του στρατηγού Τζιμ Μάτις από την θέση του υπουργού Άμυνας των ΗΠΑ, την περασμένη εβδομάδα, εγγράφεται στον μακρύ κατάλογο των αποχωρήσεων από τη διοίκηση του Ντόναλντ Τραμπ.

    Μεταξύ των πλέον ηχηρών απομακρύνσεων, βρίσκονται εκείνες του Στιβ Μπάνον, του πρώην στενού συμβούλου του μεγιστάνα, του Τζέιμς Κόμεϊ, του πρώην διευθυντή του FBI, του Σον Σπάισερ, του πρώην εκπροσώπου τύπου του Λευκού Οίκου, που παρέμεινε στη θέση του για 181 ημέρες αλλά και του Ρεξ Τίλερσον, του πρώην υπουργού Εξωτερικών με θητεία 423 ημερών. Επίσης, της Νίκι Χέιλι, που παρέμεινε στη θέση της πρέσβειρας των ΗΠΑ στα Ηνωμένα Έθνη για 705 ημέρες αλλά και του Μάικλ Φλιν, του συμβούλου εθνικής ασφαλείας των ΗΠΑ, με θητεία 25 ημερών και του Άντονι Σκαραμούτσι, που παρέμεινε στη θέση του διευθυντή επικοινωνίας του Λευκού Οίκου για μόλις 11 ημέρες.

    Η γαλλική εφημερίδα Le Figaro κατήρτισε έναν κατάλογο με τις 20 σημαντικότερες παραιτήσεις στελεχών από την κυβέρνηση του Ντόναλντ Τραμπ έως σήμερα:

    1.Στιβ Μπάνον, σύμβουλος του προέδρου από τις 20 Ιανουαρίου έως την 18η Αυγούστου του 2017, με θητεία 211 ημερών. Υποχρεώθηκε σε παραίτηση.

    2.Τζέιμς Κόμεϊ, διευθυντής του FBI από τις 4 Σεπτεμβρίου του 2013 έως την 9η Μαΐου του 2017, ήτοι 110 ημέρες στη θέση αυτή υπό την προεδρία Ντόναλντ Τραμπ. Απολύθηκε.

    3.Μάικλ Φλιν: διετέλεσε σύμβουλος Εθνικής Ασφαλείας των ΗΠΑ από τις 20 Ιανουαρίου του 2017 έως την 13η Φεβρουαρίου του 2017, για μόλις 25 ημέρες, προτού υποχρεωθεί σε παραίτηση.

    4.Ράινς Πρίμπους, προσωπάρχης του Λευκού Οίκου για 189 ημέρες. Από τις 20 Ιανουαρίου έως τις 28 Ιουλίου του 2017, προτού υποχρεωθεί σε παραίτηση.

    5.Σον Σπάισερ. Εκπρόσωπος τύπου του Λευκού Οίκου. Υπέβαλε την παραίτησή του έπειτα από 182 ημέρες στη θέση αυτή (20 Ιανουαρίου έως 21 Ιουλίου του 2017).

    6.Άντονι Σκαραμούτσι. Διετέλεσε διευθυντής επικοινωνίας του Λευκού Οίκου για μόλις 11 ημέρες, από τις 21 έως τις 31 Ιουλίου του 2017. Υποχρεώθηκε σε παραίτηση.

    7.Τομ Πράις, υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Πρόνοιας. Υποχρεώθηκε σε παραίτηση έπειτα από 232 ημέρες στη θέση αυτή (10 Φεβρουαρίου έως 29 Σεπτεμβρίου 2017).

    8.Κέιτι Γουόλς, διευθύντρια του com. του Λευκού Οίκου για μόλις 69 ημέρες (20 Ιανουαρίου-30 Μαρτίου 2017). Παραιτήθηκε.

    9.Μάικ Ντάμπκε. Ήταν διευθυντής του ιστότοπου του Λευκού Οίκου για 74 ημέρες (6 Μαρτίου 2017 έως 2 Ιουνίου 2017), προτού υποβάλει την παραίτησή του.

    10.Ουόλτερ Σόμπ. Διευθυντής του γραφείου για την κυβερνητική Δεοντολογία. Παρέμεινε στη θέση αυτή για 180 ημέρες κατά τη διάρκεια της προεδρίας Τραμπ. (9 Ιανουαρίου 2013-19 Ιουλίου 2017). Παραιτήθηκε.

    11.Ρεξ Τίλερσον. Διετέλεσε υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ για 423 ημέρες, προτού υποχρεωθεί σε παραίτηση. Υπηρέτησε την αμερικανική κυβέρνηση από την 1η Φεβρουαρίου του 2017 έως την 31η Μαρτίου 2018.

    12.Αμαρόζα Μάνιγκολτ Νιούμαν. Διευθύντρια Επικοινωνίας με θητεία 366 ημερών. (20 Ιανουαρίου 2017- 20 Ιανουαρίου 2018). Υποχρεώθηκε σε παραίτηση.

    13.Γκάρι Κον. Διευθυντής του Εθνικού Συμβουλίου Οικονομικών από τις 20 Ιανουαρίου του 2017 έως την 6η Μαρτίου του 2018 (410 ημέρες). Παραιτήθηκε.

    14.Χόουπ Χικς. Διευθύντρια του com. του Λευκού Οίκου. Παραιτήθηκε έπειτα από 404 ημέρες στη θέση αυτή (16 Αυγούστου του 2017- 28 Φεβρουαρίου 2018).

    15.Ρομπ Πόρτερ. Γραμματέας του προσωπικού του Λευκού Οίκου με θητεία 383 ημερών. Ανέλαβε καθήκοντα την 20η Ιανουαρίου του 2017 και παρέμεινε στη θέση αυτή έως την 7η Φεβρουαρίου του 2018. Παραιτήθηκε έπειτα από 383 ημέρες.

    16.Χέρμπερτ ΜακΜάστερ. Ήταν σύμβουλος Εθνικής Ασφαλείας από τις 20 Φεβρουαρίου του 2017 έως την 9η Απριλίου του 2018. Υποχρεώθηκε σε παραίτηση έπειτα από 413 ημέρες στην αμερικανική διοίκηση.

    17.Νίκι Χέιλι. Πρέσβειρα των ΗΠΑ στα Ηνωμένα Έθνη με θητεία 705 ημερών (25 Ιανουαρίου 2017-31 Δεκεμβρίου 2018). Παραιτήθηκε.

    18.Τζεφ Σέσιονς. Γενικός εισαγγελέας των ΗΠΑ. Υποχρεώθηκε σε παραίτηση έπειτα από 637 ημέρες στη θέση αυτή (8 Φεβρουαρίου 2017- 7 Νοεμβρίου 2018).

    19.Τζον Κέλι. Προσωπάρχης του Λευκού Οίκου. Υποχρεώθηκε σε παραίτηση έπειτα από 518 ημέρες στο πόστο αυτό (31 Ιουλίου 2017- 31 Δεκεμβρίου 2018).

    20.Τζιμ Μάτις. Υπουργός Άμυνας με θητεία 769 ημερών (20 Ιανουαρίου 2017- 28 Φεβρουαρίου 2018). Υπέβαλε την παραίτησή του.

    Κόσμος
    Σίβυλλα
    • Έντυπη έκδοση Η άνοιξη στους Δολομίτες… Το δαχτυλίδι με το ογκώδες ροζ διαμάντι του Martin Katz έστελνε χιλιάδες εκθαμβωτικές αντανακλάσεις μέσα από την ειδική, υπερσύγχρονη... ΣΙΒΥΛΛΑ
    Helios Kiosk