Ιστορικό «διπλό» για τον Προμηθέα Πατρών στην «παρθενική» του εμφάνιση σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Με τον Προμηθέα να… ενεργοποιεί την άμυνα του στο 3΄ και τον Λίποβι να κυριαρχεί στην επίθεση, οι Αχαιοί ανέτρεψαν το εις βάρος τους 10-4, προσπερνώντας με 10-11 στο 5΄ και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-19.

Στη δεύτερη περίοδο, πάντως, η ελληνική ομάδα κυριάρχησε στο παρκέ, επέβαλε το ρυθμό της και στο 16΄ ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (32-42). Τα εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση μάλιστα τη βοήθησαν να διατηρηθεί σε απόσταση και να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (43-53).

Ένα πεντάλεπτο «μπλακ άουτ» του Προμηθέα στην τρίτη περίοδο, βοήθησε τους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν σε 58-58 στο 25΄, πριν αναλάβει δράση και πάλι ο Μέιερ και χαρίσει νέο προβάδισμα στους Αχαιούς (65-68 στο 30΄).

Η Οστάνδη προσπάθησε να επιστρέψει στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, αλλά τα τρίποντα των Μέιερ, Μπράουν, Κασελάκη και Λίποβι διαμόρφωσαν το +11 στο 37΄ (77-87) για τον Προμηθέα, που δεν απειλήθηκε μέχρι τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-53, 65-68, 84-93

Οι συνθέσεις:

Οστάνδη (Τζόρτζια): Ντεσιρόν 14, Φίλερ 11 (1),. Κέστελοτ 10 (2), Λασισί 6 (1), Σουάρτζ, Μπούζα 6, Τζόρτζεβιτς 12, Τζούρισιτς 20 (5 ριμπάουντ), Κοτρούλια,Μάριτς 2, Εμβεμά 3.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Γκίκας 13 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Χολ 2 (5 ασίστ), Λίποβι 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίτ), Μαντζούκας, Μέιερ 14 (4/5 τρίποντα), Μπράουν 21 (3/5 τρίποντα), Έλις 10 (5/5 δίποντα), Γερομιχαλός 2, Κασελάκης 5 (1), Σαλούστρος 7, Τσαϊρέλης 8.