Ο Παναθηναϊκός «πνίγηκε» από τη… βροχή τριπόντων της ΤΣΣΚΑ, η οποία έκανε το 2-0 στη σειρά και την προσεχή Δευτέρα στο ΟΑΚΑ (21:45) έχει την ευκαιρία να «καθαρίσει» την πρόκριση επί ελληνικού εδάφους με «sweep».

Οι «πράσινοι» έπεσαν και την Πέμπτη με το βαρύ 100-80, στο δεύτερο μεταξύ τους αγώνα στη Μόσχα και πλέον θα παίξουν με την πλάτη στον τοίχο, αφού αν χάσουν, αποχαιρετούν τη διοργάνωση.

Αντίθετα, με νίκη, θα αναπτερώσουν τις ελπίδες τους στέλνοντας την σειρά σε τέταρτο ματς και πάλι στο ΟΑΚΑ.

Με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75 (14/26 τρίποντα) και νέο ρεκόρ σε ασίστ (28!) η ΤΣΣΚΑ έφτασε άνετα στη νίκη, που την έφερε ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση στο φάιναλ φορ. Πρώτος σκόρερ των Ρώσων ο Σόνι Γουίμς με 20 πόντους, ενώ από τους «πράσινους» των 14 λαθών ξεχώρισε ο νεαρός Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με προσωπικό ρεκόρ καριέρας σε πόντους στην Ευρωλίγκα (14).

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε βελτιωμένος επιθετικά σε παραγωγή και ριμπάουντ, εν συγκρίσει με το πρώτο παιχνίδι, αλλά πλήρωσε και πάλι τα κενά του διαστήματα στην άμυνα.

Οι «πράσινοι» με ευχάριστη έκπληξη τον Χαραλαμπόπουλο (7π. στο α’ δεκ.) κατάφεραν να προηγηθούν στο 7΄ με 8-14, αλλά η αδυναμία τους στην άμυνα έδωσε την ευκαιρία στην ΤΣΣΚΑ να επιδοθεί σε βροχή τριπόντων (4/4 με 3 Κιριλένκο, 1 Ντε Κολό) και με σερί 13-0 να κλείσει το δεκάλεπτο στο +7 (21-14).

Με τον Παππά να δίνει λύσεις από την περιφέρεια και τον Μπατίστα κοντά στο καλάθι ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο 15΄ ακόμη και στους -4 (29-25) πόντους, αλλά με τον Ντε Κολό να δίνει ρεσιτάλ σε εκτέλεση (9π. στο β’ δεκ.) και δημιουργία η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με διψήφια διαφορά, την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του ημίχρονου (47-35).

Με τους Ρώσους να εκμεταλλεύονται στο έπακρο την αμυντική αδράνεια του Παναθηναϊκού στα σουτ από τα 6.75 η ΤΣΣΚΑ έδωσε ρεσιτάλ πίσω από τη γραμμή του τριποντου και στην τρίτη περίοδο (5/10) και δεν απειλήθηκε.

Μάλιστα, στο 28΄ ο Ιβάνοβιτς τράβηξε στον πάγκο τον Διαμαντίδη, περνώντας στη θέση του τον 16χρονο Λούντζη, δείχνοντας ότι έχει συμβιβαστεί με την ήττα. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους +21 πόντους (69-48 στο 29΄), με τον Φώτση να ευστοχεί σε 2/2 τρίποντα και να τη μαζεύει σε 72-54… Τυπικής διαδικασίας το τελευταίο δεκάλεπτο, με τους «πράσινους» να πέφτουν με το τελικό 100-80.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ιερεθουέλο (Ισπανία), Παστούσιακ (Πολωνία)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 16 (2), Τεόντοσιτς 5 (1), Νίκολς 7 (1), Τζάκσον 5, Μαρκοϊσβίλι 9 (1), Κορόμπκοφ 3, Γουίμς 20 (3), Βοροντσέβιτς 3 (1), Καούν 9, Κριάπα 3 (1), Χάινς 4, Κιριλένκο 16 (4).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 14 (2), Γιάνκοβιτς 10 (2), Φώτσης 12 (2), Νέλσον, Παππάς 13 (1), Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 6 (2), Γκιστ 13, Μπατίστα 10, Μπλουμς, Λούντζης.