O Oλυμπιακός κέρδισε 3-2 την ΑΕΚ στον τελικό Κυπέλλου γυναικών βόλεϊ στην Σάμο σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι και κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία του. Κορυφαία για την ομάδα του Γιάννη Νικολάκη η Εβα Χαντάβα η οποία αναδείχθηκε MVΡ του τελικού.

1o σετ 25-22

Ο τελικός ξεκίνησε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (3-3) με τις Ερυθρόλευκες να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα (6-3) με δύο επιθέσεις της Χαντάβα και το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε μπροστά τον Ολυμπιακό 8-5 με καρφί της Χαντάβα. Στη συνέχεια η Ενωση ισορρόπησε το ματς και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (11-11) μετά από μπλοκ της Κις στην Κόλεβα. Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη αντέδρασε άμεσα και με δύο άσους της Κυριακίδου πήρε προβάδισμα τριών πόντων (15-12) και ξέφυγε ακόμα παραπάνω (19-15) με καρφί της Κόλεβα. Ο Δικέφαλος με κορυφαία της Κις έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα (21-21) με καρφί της Καλαϊτζίεβα. Όμως η ομάδα του Πειραιά φάνηκε πιο ψύχραιμη στο τέλος και πήρε το σετ 25-22 με καρφί της Χαντάβα.

2ο σετ: 17-25

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη μπήκε πιο δυνατά και πήρε από την αρχή τα ηνία του σετ και προηγήθηκε 9-4 με καρφί της Κις. Η Ενωση δεν κοίταξε πίσω και συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά και βρέθηκε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στο +6 (16-10) με καρφί της Νικόλ. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια και οι Κιτρινόμαυρες πήραν το σετ 25-17 μετά από μπλοκ της Νικόλ στην Κόλεβα.

3ο σετ 19-25

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε 7-3 μετά από άσο της Κυριακίδου. Η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη όμως αντέδρασε άμεσα και με ένα επιμέρους σκορ 11-1 πέρασε μπροστά 14-8 μετά από καρφί της Νικόλ. Η διαφορά συνέχισε να κυμαίνεται σε αυτά τα επίπεδα για την Ενωση η οποία ξέφυγε 23-15 μετά από μπλοκ της Νικόλ στη Χαντάβα και πήρε τελικά το σετ 25-19 και πέρασε μπροστά (2-1) με καρφί της Κις.

4ο Σετ 25-18

Στο τέταρτο σετ ο Γιάννης Νικολάκης απογοητευμένος από την υποδοχή της ομάδας του κάνει την κίνηση που αλλά ζει τη ροή του ματς. Περνάει την Χαντάβα ως διαγώνιο και ακραίες της Κόλεβα και Γκίμπσον και ο Ολυμπιακός μεταμορφώνεται προς το καλύτερο. Προηγείται 6-0 μετά το πολύ καλό σερβίς της Ογκνιένοβιτς και δεν χάνει τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο κερδίζει 25-18 μετά από χαμένη επίθεση της Κις.

5ο σετ: 15-10

Στο τάι μπρέικ οι Ερυθρόλευκες με την ψυχολογία υπέρ πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (9-4) μετά από λάθος επίθεση της Νικόλ. Η Ενωση όμως δεν παρατάει το ματς και με σερί 4-0 φτάνει σε απόσταση αναπνοής από τον Ολυμπιακό (9-8). Και εκείνη τη στιγμή μίλησε η Χαντάβα και με δύο σερί επιθέσεις έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα του Γάννη Νικολάκη (11-8). Με την ψυχολογία πλέον στα ύψη η ομάδα του Πειραιά δεν κοίταξε πίσω και τελικά πήρε το σετ (15-10) και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στην ιστορία του συλλόγου.

Τα σετ: 25-22, 17-25, 19-25, 25-18, 15-10

Ολυμπιακός (Γιάννης Νικολάκης): Γιακουμή 13 (1 άσος, 11/15 επ., 1 μπλοκ), Κυριακίδου 12 (4 άσοι, 4/10 επ., 4 μπλοκ), Γκίμπσον 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Κόλεβα 18 (16/39 επ., 38% υπ., 2 μπλοκ), Ογκνιένοβιτς 6 (4 άσοι, 2/2 επ.), Χαντάβα 20 (20/41 επ., 45% υπ.), Μαγγίνα (λ, 69% υπ.), Νικούλη 2 (2/5 επ.).

ΑΕΚ (Κυριάκος Καμπερίδης): Μποροβίντσεκ 10 (1 άσος, 8/10 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρινίδου 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Κουτουξίδου 5 (3 άσοι, 1/3 επ., 1 μπλοκ), Καλαϊντζίεβα 8 (8/24 επ., 31% υπ.), Κις 23 (20/42 επ., 3 μπλοκ), Σάκκουλα (λ, 65% υπ.), Ντελ Ρίο 15 (1 άσος, 11/23 επ., 41% υπ., 3 μπλοκ), Κουνάδη, Παπαγεωργίου.