από metereologos.gr
Σάββατο 26 Μαΐου 2018
 

Κ.Σημίτης: Απαραίτητο και νέο κούρεμα του χρέους

Συνέντευξη στη Handelsblatt
Κ.Σημίτης: Απαραίτητο και νέο κούρεμα του χρέους
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Απαραίτητη κρίνει μία νέα αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους με τη συμμετοχή των θεσμικών πιστωτών, ο πρώην πρωθυπουργός Κώστας Σημίτης.

Σε συνέντευξη που παραχώρησε στη γερμανική εφημερίδα Handelsblatt, ο κ. Σημίτης εξηγεί πως με βάση τους σημερινούς υπολογισμούς το ελληνικό χρέος το 2020 θα είναι στο 124%, ενώ το 2009 ήταν στο 129%.

«Η πρόοδος λοιπόν είναι μικρή» συμπεραίνει, για να καταλήξει: «μία οριστική λύση προϋποθέτει ότι το συνολικό χρέος θα πρέπει να είναι σε πολύ χαμηλότερο ποσοστό, αισθητά κάτω από το 100% του ΑΕΠ, κάτι που απαιτεί ένα νέο κούρεμα».

Ο κ. Σημίτης σημειώνει ότι στην Ελλάδα επιδεινώνεται η ποιότητα της Δημοκρατίας: «Δεδομένου ότι η χρήση βίας από εκείνους που διαμαρτύρονται θεωρείται επιτρεπτή από την κοινωνία, οι δικαστές απεργούν, αν και αυτό απαγορεύεται από το Σύνταγμα, ενώ οι δημόσιοι υπάλληλοι μειώνουν τη δραστηριότητά τους στο νόμιμο επιτρεπτό επίπεδο. Το εκλογικό αποτέλεσμα του περασμένου Ιουνίου και οι δημοσκοπήσεις αντικατοπτρίζουν τη γενική δυσαρέσκεια.»

Για την Ευρώπη ο κ. Σημίτης προτείνει τη θέσπιση μιας οικονομικής διακυβέρνησης:

«Η σημαντικότερη προϋπόθεση είναι η κυβέρνηση αυτή να μην είναι υπό την επιρροή των μεγάλων χωρών και να μην παίζει βοηθητικό ρόλο -όποιοι αποφασίζουν για την οικονομική πολιτική πρέπει να είναι δημοκρατικά κατοχυρωμένοι.»


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Κ.Σημίτης:«Η διαπραγμάτευση πρέπει να οδηγήσει σε συμφωνία» 
Σημίτης:Ορισμένοι νόμιζαν ότι θα παίζουν νταούλια και οι άλλοι θα χορεύουν 
 
 
σχόλια (36)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ο μοιραίος λογιστάκος | 11/02/2013 10:46
    Αμα το λεει ο Σημίτης, με την τεράστια αξιοπιστία που διαθέτει....
    ανανήψας εκσυγχρονιστής
    απάντηση117
     
     
    ΤΟΚΟΓΛΥΦΑΣ | 11/02/2013 10:04
    Αντε και πες οτι στο χαριζω το χρεος Σημίτη. Μετά ? Θα πρεπει να συνεχίσω να σου δινω δανεικά ? Και τοτε γιατι με εδιωξες και εφερες τα μνημονια στη θεση μου ? Δεν επρεπε εγω να ερθω να σου επιβάλλω τους ορους της πτωχευσης? Εφερες τα κράτη? Το περιεργο ειναι οτι ΕΝΩ το κομμα σου πτωχευσε τη χωρα για χαρη μου , τωρα ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΕΙ η Αριστερα και ενας χοντρος που λεει ασυναρτησιες.
    ΤΟΚΟΓΛΥΦΑΣ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΓΕΝΟΥΣ
    απάντηση86
     
     
    Η συνέντευξη | 10/02/2013 22:14
    Επιχειρήματα, τεκμηρίωση, πρόταση, δημόσιο ήθος: Κ. Σημίτης
    αθηναίος
    απάντηση511
     
     
    Το λάθος... του Σημίτη. | 10/02/2013 14:44
    Το μεγαλύτερό του λάθος ήταν που έδωσε το δαχτυλίδι στο Γιώργο. Ίσως να είχε στο μυαλό του ότι με τους επίγονους Κώστα, Γιώργο και Ντόρα στο προσκήνιο, να εξαφανίζονταν (με λίγες απώλειες) οι 3 δυναστείες που ταλάνιζαν τον τόπο τις τελευταίες δεκαετίες. Δεν προέβλεψε όμως μια τέτοια καταστροφή.
    stVoskos
    απάντηση1213
     
     
    όχι κούρεμα δεν μας γλιτώνει αλλά ούτε ξύρισμα | 10/02/2013 12:54
    Έχει δίκιο ο λογαριασμός είναι σωστός, όταν το έλλειμμα την κεντρικής κυβέρνησης είναι διψήφιο και το χρέος πάνω απο 100 % του ΑΕΠ δεν υπάρχει σωτηρία, το άλλο η παραγωγικότητα και απόδοση εργασίας ειναι σε επίπεδα πολύ χαμηλά για της σημερινές απαιτήσεις, ούτε μια πληροφορία τηλεφωνικά δεν σου προσφέρουν τα τηλέφωνα κατεβασμένα, η διπλωματικές αρχές ανύπαρκτες, μετακίνησης τουριστών, επαγγελματιών που θα ήθελαν να επισκεφτούν την Ελλάδα για μια βίζα χρειάζονται ένα χρόνο, για άλλες χώρες μια ώρα, έτσι όχι κούρεμα δεν μας γλιτώνει αλλά ούτε ξύρισμα.
    Γεωργιος Συριωτης
    απάντηση210
     
     
    Λέει τα αυτονόητα και τα εύκολα! | 10/02/2013 12:35
    Ως καθηγητής του εμπορικού δικαίου, διαπρέπει...στα λογιστικά! Από πολύ νωρίς υποστήριζε και το 1o PSI ( που προσπάθησαν να αποφύγουν Τρισέ και Μερκοζί ). Το πρόβλημα με τον Σημίτη είναι ότι ποτέ δεν ενδιαφέρθηκε για την πραγματική βιώσιμη ανάπτυξη! Η δικιά του "ανάπτυξη" βασίστηκε στην υπερκατανάλωση, τις κατασκευαστικές δραστηριότητες κλπ.
    γιωργος σ.
    απάντηση1612
     
     
     
    δεχομαι την εκτιμηση | 10/02/2013 12:07
    συμφωνω με την εκτιμηση του κ. σημιτη. δεν νομιζω ομως οτι ειναι δυσκολη μια τετοια εκτιμηση. θα μπορουσε να την κανει και ενας που εχει ασχοληθει πολυ λιγο με τα οικονομικα. εγω θα ηθελα και θα απαιτουσα απο τον τ. πρωθυπουργο, να εκενε σωστη εκτίμηση το 2000 για τοπου θα πηγαινε η οικονομια το 2010 με τον τεραστιο δανεισμο, τις μεγάλες σπαταλες, το φαγοποτι, τη σπαταλη των ολυμπιακων αγωνων (ολα τα ειχε η μαργιορη, ο φερετζες της ελειπε) και μην μου πει για παγκοσμια κριση κλπ. την ελλαδα καμμια κριση δεν θα την αγγιζε αν ειχε κανει σωστες εκτιμησεις\ τοτε που επρεπε. νεκροψια σε καποιον που σκοτωσες ειναι ευκολη.
    ευκολη η νεκροψια......
    απάντηση96
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΕΣΥ ΠΟΥ ΗΣΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ? | 10/02/2013 10:49
    Από τον πλανήτη Άρη κατέβηκες στη Γη,ω Παμμέγιστε Κυβερνήτα?Τόσα χρόνια που κυβερνούσες δεν έβλεπες τη διαφθορά και τη λαμογιά που επικρατούσε και μας οδηγούσε με μαθηματική ακρίβεια στο σημερινό χάλι?Εσύ δεν απαντούσες σε όλες τις καταγγελίες περί χρηματισμού κυβερνητικών και δημόσιων λειτουργών ότι''όποιος έχει στοιχεία ας πάει στον εισαγγελέα''?Λες και όλα αυτά τα ''άνθη''του κακού δεν ήταν πρωτοπαλίκαρα στις κυβερνήσεις σου.Και αναφέρομαι στους Τσοχατζόπουλους,στους Μαντέληδες,στους Τσουκάτους,στους Πανταγιάδες,στους Νεονάκηδες και στους ουκ έστιν αριθμός συνεργάτες σου οι οποίοι μπλέχτηκαν σε σωρεία σκανδάλων και ατασθαλιών.Και κατά 99% έμειναν και μένουν ατιμώρητοι.
    Μάρκος Αυρήλιος
    απάντηση2312
     
     
     
    Μιλάνε όλοι | 10/02/2013 08:40
    Μιλάνε όλοι, μιλάει και ο Κος Σημίτης. Τι κάνατε Κε Σημίτη στη πολύ μακρυά σας θητεία σαν πρωθυπουργός;;; Απολαμβάνατε τη θέση σας κι εσείς και η Κα Σημίτη. Από ρύθμιση όμως των οικονομικών της χώρας μας : μηδέν. Καλλίτερα να μη μιλάτε, και μη μας κάνετε τον έξυπνο. Είστε κι εσείς ένας απ' τους ενόχους της ελληνικής κατρακύλας.
    George
    απάντηση1915
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    σωστος | 10/02/2013 01:50
    μονο ο σοσιαλισμος μπορει να ενωσει την ανθρωποτητα
    sergio
    απάντηση69
     
     
    Κοκκινοχωμίτης | 10/02/2013 01:17
    Τη φωτιά την ανάψαμε όλοι, αλλά ο Καραμανλής την άφησε να θεριέψει ενώ είχε υποσχεθεί ότι θα την ελέγξει. Ο Καραμανλής είναι ο μεγάλος και αδιαμφισβήτητος υπεύθυνος της κατάντιας μας και είναι να απορεί κανείς πώς εχέφρονες (;) άνθρωποι τον υπερασπίζονται. Από το 2007 ήξερε αυτό που επερχόταν. Ο Γεώργιος κλήθηκε να ελέγξει τη φωτιά σε ένα δύσκολο περιβάλλον ανήμπορος και χωρίς υποστήριξη από το εσωτερικό. Για τη φωτιά φταίει ο εμπρηστής πρώτα και μετά ο πυροσβέστης που δεν την έλεγξε.
    Κοκκινοχωμίτης
    απάντηση209
     
     
     
    Ο υποτακτικός της Γερμανικής κυβέρνησης... | 10/02/2013 00:48
    ..πήρε γραμμή. Για τα swaps του 2000 θα αξιωθεί ποτέ να μιλήσει? Επίσης μια δήλωση για το ότι όλοι οι στενοί συνεργάτες του ελέγχονται για διαφθορά: Τσουκάτος, Μαντέλης, Νεονάκης, Πανταγιάς, Γιάννος.
    Papatsakalos
    απάντηση2013
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Η θέση του Σημίτη για το χρέος είναι σωστή. | 10/02/2013 00:46
    Ο Σημίτης έχει δίκιο. Αυτό που λέει αυτός το λένε και όλες οι ξένες εφημερίδες που εγώ τουλάχιστον διαβάζω. Χωρίς κούρεμα του χρέους μάλλον δεν βγαίνουμε από το λούκι. Ίσως υπάρχουν πολλοί που δεν τον γουστάρουν, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που διαφωνούν πάνω σε αυτό το θέμα. Θα μπορούσαν όμως οι διαφωνούντες - όσοι υπάρχουν - να δώσουν κι αυτοί μια συνέντευξη σε γερμανική εφημερίδα, με μια θέση που θα βοηθάει τη χώρα.
    2λάμδα
    απάντηση166
     
     
    100% | 10/02/2013 00:45
    «Δεδομένου ότι η χρήση βίας από εκείνους που διαμαρτύρονται θεωρείται επιτρεπτή από την κοινωνία, οι δικαστές απεργούν, αν και αυτό απαγορεύεται από το Σύνταγμα, ενώ οι δημόσιοι υπάλληλοι μειώνουν τη δραστηριότητά τους στο νόμιμο επιτρεπτό επίπεδο. Το εκλογικό αποτέλεσμα του περασμένου Ιουνίου και οι δημοσκοπήσεις αντικατοπτρίζουν τη γενική δυσαρέσκεια.» 100% δίκιο σε όλα ,ο Σαμαρας το βλεπει ? Τι κανει ?
    N.N
    απάντηση103
     
     
     
    Λογικός | 09/02/2013 23:16
    κ. Σημίτης, ευθύβολος όπως πάντα. Λόγος μεστός, λιτός, αποκαλυπτικός χωρίς φιοριτούρες. Αντιπαραβάλετε, έστω για λίγο νοερά, λόγια, πράξεις και σκέψεις (σκέψεις; τι είναι αυτό του εξαφανισμένου καταλληλότερου καθώς και των υπερασπιστών του.
    γ.β.
    απάντηση129
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ο καλος μας εαυτος | 09/02/2013 23:15
    Ο Σημιτης αποτελει σημερα τον ηγετη ολων των γνησιων πατριωτων μετριοπαθων και σοβαρων Ελληνων.Συνεχεια του Ελευθεριου Βενιζελου και Κωνσταντινου Καραμανλη.Αν τον ειχαμε αφησει τοτε να καμει μεταρυθμισεις θα ειχε θωρακισει την πατριδα.Τζοχατζοπουλικοι ,κουκουεδες και λαικιστες δεξιοι με αρχιερεα τον κωστακη συμαχισαν για να τον γκρεμισουν μαζι και τα ονειρα και το μελλον των παιδιων μας
    Μεγαλοιδεατης
    απάντηση1711
     
     
    Λοιπόν | 09/02/2013 22:23
    Το κουρεμα είναι αναπόφευκτο και θα γίνει. Μερικοί λένε μετά τις Γερμανικές εκλογές. Το ξέρουν αυτό και οι γάτες, για όσες καταλαβαίνουν στοιχειώδη οικονομικά. Το κωμικό δεν είναι που το είπε ο Σημιτης, όπως μερικοί εδώ σχολιάζουν αρνητικά, αλλά ότι το Βήμα εδω το θεωρησε σαν κατι σημαντικο που αξιζει για ηχηρο τιτλο άρθρου.
    Θου Βου.
    απάντηση75
     
     
    ουστ! | 09/02/2013 21:55
    πώς τολμάει κ μιλάει ο αρχιπροδότης;! κ καθόμαστε κ τον ακούμε, θάπρεπε να μην κυκλοφορεί πουθενά, από αυτόν ξεκίνησαν όλα δε πάει να ευχαριστήσει τους "φίλους" του Αμερικάνους κ να μας παρατήσει ήσυχους στο λάκο που μας έριξε; το θρασύμι, τολμάει κ κάνει κ δηλώσεις! τι τον κοιτάτε ρε βαράτε τον!!!
    ase mas k sy
    απάντηση817
     
     
    και αλλος που περιγραφει | 09/02/2013 21:28
    αυτά για τα οποια ευθύνεται .. σαν να ήταν κάποιος αλλος επι 6 χρονια πρωθυπουργός της Ελλάδος με υπουργο το Τζαχατζόπουλο, και ταμία του κομματος τον κυριο που πηρε το 1 εκατ. σε βαλιτσακι.......και σαν μα μην ηταν αυτός εκείνος που πλήρωσε εκατομύρια σε γερμανικό γραφείο για να τον προβάλλει στα γερμανικά ΜΜΕ την στιγμή που ο Παγκαλος τα έτρωγε μαζί μας.......και επειδή αρεσκεται να προβάλετε ως γερμανομαθης, Εθρωπαίος...κλπ κλπ.. ας μας πεί και τι θα γινόταν στην Γερμανία αν κάποιος πολιτικός είχε φθασει την χωρα εκεί που εφθασε ο Σιμητης και η παρεα του, την Ελλάδα....
    FELIX KRULL
    απάντηση813
     
-