από metereologos.gr
Σάββατο 23 Ιουνίου 2018
 
 

Αρχείο Α.Τσοχατζόπουλου: Ο Νίκος και τα 270.000 για επικοινωνιακή προβολή

Το προσχέδιο της πρότασης - Οι καναπέδες στο σπίτι της Αρεοπαγίτου κόστισαν 34.800 ευρώ και το κρόσι 2.626 ευρώ
Αρχείο Α.Τσοχατζόπουλου: Ο Νίκος και τα 270.000 για επικοινωνιακή προβολή
Επικοινωνιακή επίθεση με στόχο να εξωραϊσει την εικόνα του ετοίμαζε ο Ακης Τσοχατζόπουλος
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ακόμα και «επικοινωνιακές» συμβουλές ζήτησε να πάρει ο πρώην υπουργός Ακης Τσοχατζόπουλος, από τον...Νίκο, ένα πρόσωπο του οποίου το επώνυμο παραμένει άγνωστο. Από το αρχείο του Ακη Τσοχατζόπουλου προκύπτει ότι ο «Νίκος» υπέβαλε πρόταση στον πρώην υπουργό για επικοινωνιακή επίθεση σε έντυπα και διαδικτυακά σάϊτ με στόχο να βελτιώσει την εικόνα του.

Η πρόταση περιλαμβάνει συνεχείς εμφανίσεις επί 18 μήνες στα ΜΜΕ και συγκρότηση ειδικής ομάδας εργασίας δημοσιογράφων με αποστολή να εξωραϊσει την εικόνα του Τσοχατζόπουλου. Προτείνεται μάλιστα να υπάρχει ένα παραπολιτικό σχόλιο ανα 20ημερο σε 13 έντυπα και περίπου 15 σάϊτ και μπλογκ.

Για την 18μηνη συνεργασία ο «Νίκος» ζητάει αμοιβή 270.000 ευρώ. Το 30% εξ αυτών απαιτεί να καταβληθούν με την υπογραφή του συμφωνητικού. Ο «Νίκος» υποβάλλει παράλληλα στο Τσοχατζόπουλο και πλάνο πολιτικής παρέμβασης με τη διενέργεια ακόμη και δημοσκοπήσεων με κατευθυνόμενα ερωτήματα για «τα πολιτικά παιχνίδια και τις σκευωρίες κατά πολιτικών από συγκεκριμένα συμφέροντα».

Το προσχέδιο πρότασης

Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες το προσχέδιο πρότασης του «Νίκου» προς τον κ. Άκη Τσοχατζόπουλο, προτείνονται τα εξής:

  • Τακτική παραπολιτική παρουσία στα έντυπα: «Αδέσμευτος Τύπος», «ΑΞΙΑ», «Το Ποντίκι», «Βραδυνή», «Λόγος», «Παρασκευή+13», «Καρφί», «Παρασκήνιο», «Παρών», «Εξπρές», «Ναυτεμπορική», «Δημοκρατία», «Ελεύθερος Τύπος». (γίνεται λόγος για ένα παραπολιτικό σχόλιο ανά 20ήμερο)
  • Συνέντευξη στην εφημερίδα «Καθημερινή», όποτε υπάρξει σχετικό αίτημα (θετική παρουσία).
  • Ολοκληρωμένο πρόγραμμα παρουσίας σε σειρά ενημερωτικών sites - blogs από δύο φοιτητές πανεπιστημιακής εκπαίδευσης, οι οποίοι θα προωθούν συγκεκριμένες θέσεις τόσο στα συγκεκριμένα sites-blogs όσο και στα social media. Προτείνονται οι ιστοσελίδες: Press-gr.blogspot.com, citypress.gr.blogspot.com, tro-ma-ktiko.blogspot.com, zoomnews.gr, tsiliadoros.blogspot.com, kripsinos.blogspot.com, taxalia.blospot.com (το πρώτο στη Θεσσαλονίκη), newsbomb.gr, newscode.gr, voria.gr (το δεύτερο στη Θεσσαλονίκη), i-reporter.blogspot.com, Greece-salonica.blogspot.com.
  • Προτείνονται επίσης, σύμφωνα πάντα με τον «Νίκο»: 60 δίκτυα στα social media, (facebook, twitter, κλπ),
  • Δύο κεντρικά παραπολιτικά στην εφημερίδα «Πρώτο Θέμα» μέχρι την 30ή Μαΐου
  • Ένα πρωτοσέλιδο δημοσίευμα της εφημερίδας «Δημοκρατία» σχετικά με την κατάρρευση της σκευωρίας κατά Α.Τ.
  • Ένα άρθρο στην «Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία» σχετικά με την εξέλιξη του θέματος του Α.Τ. μετά τον θόρυβο που προεκλήθη (προτεινόμενη περίοδος 2011)
  • Δημοσκόπηση της εταιρείας Alco (εναλλακτικά της εταιρείας Rass). Στο πλαίσιο ευρύτερης δημοσκόπησης με συγκεκριμένο ερώτημα για «τα πολιτικά παιχνίδια και τις σκευωρίες κατά πολιτικών από συγκεκριμένα συμφέροντα». (Προτεινόμενη περίοδος Μάιος-Ιούνιος 2011).
  • Συνεχής θετική αρθρογραφία στη «Free Bess» (εφημερίδα Θεσσαλονίκης «Καρφίτσα»).
Συμφωνητικό εξαγοράς

Στο ίδιο αρχείο υπάρχει και ένα περίεργο συμφωνητικό εξαγοράς από την εταιρεία Νόρις του συνόλου των μετοχών άλλης εκδοτικής εταιρείας αντί του ποσού του 1,5 εκατομμυρίων ευρώ. Η εξαγορά συμφωνείται να γίνει σε τρεις δόσεις: Τον Μάϊο του 2009 (300.000 ευρώ), τον Σεπτέμβριο της ίδιας χρονιάς (300.000 ευρώ) και τον Δεκέμβριο 2009 (400.000 ευρώ). Το υπόλοιπο ποσό συμφωνείται να πληρωθεί στις 20 Μαϊου 2010 (250.000 ευρώ) και στις 20 Νοεμβρίου 2010 (250.000 ευρώ).

Εν τω μεταξύ, δεν έχουν τέλος οι αποκαλύψεις για τα έξοδα που έγιναν στον οικιακό εξοπλισμό του σπιτιού της Διονυσίου Αρεοπαγίτου. Χαρακτηριστικό είναι ότι δύο καναπέδες παραγγέλθηκαν και πληρώθηκαν αντί του ποσού των 34.800 ευρώ ενώ μόνο το κρόσι στοίχισε 2.626 ευρώ, σύμφωνα με επίσημο τιμολόγιο.



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Πάρτι εκατομμυρίων στους λογαριασμούς του Ακη 
Α.Τσοχατζόπουλος: Στο Πειθαρχικό του Κορυδαλλού για χρήση κινητού 
 
 
σχόλια (35)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    XA....tora ksero | 26/05/2012 18:52
    XA....tora ksero , giati den agoraza aftes tis efimerides... panta kati vromouse
    den eimai vlakas
    απάντηση10
     
     
     
    Νικος....?? | 26/05/2012 12:34
    ...η μηπως e-nikos???
    moses
    απάντηση60
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Νικος | 26/05/2012 11:10
    Ν.Α.Π
    ΝΑΠ
    απάντηση21
     
     
    Χμμμ | 26/05/2012 10:24
    Δηλαδή ο Ελεύθερος Τύπος, ο Αδέσμευτος Τύπος, η Δημοκρατία και το Πρώτο Θέμα δημοσιεύουν παραπολιτικά σχόλια κατά παραγγελία; Για δες κι εγώ νόμιζα πως ο ΔΟΛ κι ο Αλαφούζος είναι οι διαπλεκόμενοι...
    repoman
    απάντηση70
     
     
    σκάσε και πλήρωνε | 25/05/2012 16:20
    όλοι τα ξέραμε και τους ψηφίζαμε και τους μεν και τους δε, ας μην κλαιγόμαστε τώρα
    Ανώνυμος / η
    απάντηση190
     
     
     
    media for sale | 25/05/2012 15:24
    Νομίζω η κύρια ιδέα του άρθρου δεν έχει να κάνει με τον Άκη όπως σχολιάζεται, αλλά με το ότι οποιοσδήποτε Άκης μπορεί να εξαγοράσει κάλυψη στα ΜΜΕ. Εκεί είναι η ουσία και το πραγματικό όνειδος! Η λίστα των υπηρεσιών είναι ανατριχιαστική. Ο Ακης αντιμετωπίζεται, το άλλο?
    Ανώνυμος / η
    απάντηση520
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Εϊναι εύκολο να επαληθευτεί | 25/05/2012 14:39
    Ας αναλάβει ένας σοβαρός δημοσιογράφος ερευνητής να δει τα δημοσιεύματα περί Τσοχατζόπουλου στον τύπο (ιδίως στα αναφερθέντα ΜΜΕ), την συχνότητά τους και τους "δημοσιογράφους" που τα έγραφαν και άς δημοσιεύσει την έρευνά του. ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ. Άντε να σας δω...
    Για να δούμε τι θα πιάσουμε..
    απάντηση430
     
     
    Έπους συνέχειας... | 25/05/2012 13:59
    Διαβάζω τις αναρτήσεις σχετικά με το αρχείο και τις καταναλωτικές επιλογές της οικίας του Τσοχατζόπουλου και όλη την ώρα μου έρχεται στο μυαλό η συνέντευξή του στους φακέλους του Παπαχελά, στην οποία με περισσή ανυπομονησία - αν όχι και κάποιο παράπονο - απαρνούταν οποιαδήποτε σχέση με τις εταιρείες και τον τρόπο ζωής που του καταλόγιζαν τα ΜΜΕ!
    petrosuk
    απάντηση290
     
     
     
    Καμόρα | 25/05/2012 13:19
    Δηλαδή τώρα θέλετε να πιστέψω ότι όσοι συμμετείχαν στο ΚΥΣΕΑ και συνυπέγραφαν τις εισηγήσεις του Άκη δεν γνώριζαν τίποτα?Ότι τόσα χρόνια στο ΠΑΣΟΚ δεν γνώριζαν την χλιδή μέσα στην οποία ζούσε ο εν λόγω κύριος?Αυτό δεν είναι κόμμα, η καμόρα της Νάπολι ωχριά μπροστά της.
    Soc
    απάντηση322
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΑΣ ..... | 25/05/2012 13:00
    ΑΣ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΑ...ΣΧΟΙΝΙ ΝΑ ΚΡΕΜΑΣΤΕΙ....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΔΑΥΤΟΝ. ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ..ΤΟΟΟΣΗ ΑΗΔΙΑ ΜΑ ...ΤΟΟΣΗ ΑΗΔΙΑ.....
    AHDIASMENOS
    απάντηση333
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Πραγματι, μαζι τα φαγαμε! | 25/05/2012 12:07
    Και που πηγαν τα λεφτα, με ρωτανε διαρκως. Πως ειναι δυνατον να τα φαγαμε μαζι αφου εγω δεν εκλεψα ποτε, με ξαναρωτανε. Ε λοιπον να που πηγαν τα λεφτα. Σε καναπεδες, σε κροσια, σε συμβουλους κτλ. Δηλαδη πηγαν σε καταναλωση. Και αυτοι τι τα εκαναν μετα? Ευκολη απαντηση, παλι καταναλωση κτλ. Δηλαδη, η οικονομια ειναι ενα καζανι με εισροες και εκροες. Εσυ μπορει να εισαι νομιμος (που δυσκολο το βλεπω διοτι ολοι μας λιγοτερο ή περισοτερο ολο και καπως εχουμε βλαψει το κρατος), αλλα τα εισοδηματα και οι δουλειες που κανεις ειναι απο "κλεμενα" και "δανεικα" λεφτα. Αρα και η δικη σου ευημερια ειναι πλασματικη. Το προβλημα χρεους που αντιμετωπιζει η Ελληνικη οικονομια ειναι προβλημα δομων. Δεν παραγουμε! Το κρατικο-κεντρικο συστημα κατερρευσε παταγωδως! Με λιγα λογια, ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ!!! Ειτε εισαι νομιμος ειτε οχι κερδισες ευημερια (λιγοτερη ή περισοτερη) απο ενα σαθρο συστημα. Ας σταματησουμε να αποπροσανατολιζουμε την δημοσια συζητηση σε προσωπα, οχι διοτι δεν πρεπει να πανε οι κλεφτες φυλακη, αλλα διοτι δεν λυνουμε ετσι κανενα προβλημα.
    KST
    απάντηση3115
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    TA ΝΕΥΡΑ ΜΑΣ ΚΡΟΣΣΙΑ | 25/05/2012 11:37
    ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ; ΠΟΣΕΣ ΑΚΟΜΗ ΤΑΠΕΙΝΩΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΟΥΜΕ ΩΣ ΛΑΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ; ΕΚΕΙ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΟΙ ΜΙΖΕΣ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΕ Ο ΑΚΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΑΞΙΟΜΑΧΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ; ΑΞΙΟΜΑΧΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΟΝ ΘΡΙΑΜΒΟ ΤΩΝ ΙΜΙΩΝ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ-ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ; ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΙΜΟΡΡΑΓΟΥΣΑ ΠΕΝΗΝΤΑΡΑ, ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ ΑΔΕΙΑΝΟ, ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΙΚΥ; ΚΡΙΜΑ, ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ...
    ΣΧΟΛΙΑΣΤΗΣ
    απάντηση541
     
     
     
    καλε ποιός Νίκος... | 25/05/2012 11:26
    ποιός Νίκος να 'ναι αυτός ? Πάει ο νους σας ??? Εμένα πάλι όχι ! Καλέ όχι αυτός ! Οοοοχχχχιιιιιι !! Και ήταν το καλύτερο παιδί στην γειτονιά....
    Niko mouuuuuuu
    απάντηση430
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Oloi efagan | 25/05/2012 11:20
    Δεν έκλεψε μόνο ο Τσοχατζόπουλος και το ΠΑΣΟΚ το κράτος και τον Έλληνα. Όλα τα κόμματα, τα ΜΜΕ και αρκετοί άλλοι το έχουν κάνει. Κάποιος έκλεβε και τα έδινε και στους υπόλοιπους για να μην φωνάζουν ή για να το καλύπτουν... Απλά το πρόβλημα τους είναι ότι κάποιοι έκλεψαν πολύ και κάποιοι λιγότερο.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση412
     
     
    ΦΥΛΑΚΗ ΚΑΙ ΠΟΝΟΣ | 25/05/2012 11:03
    θα σας αξιζε να πετηανεται στην φυλακη Ακη και Βικη χωρισ περιουσια και τα παιδια σασ στα ΥΔΡΗΜΑΤΑ αλλωστε με τα λεθτα που καταχραστικατε ΟΙΚΟΓΕΝΙΑΚΟΣ ποσες ΤΙΜΙΕΣ οικογενεις επιβαρυναται ???? Ακη θα περασεισς ΖΑΧΑΡΗ στον κορυδαλο θα σε περιμενουν τα αγορια στο λουτρο σαν κσερολουκουμο.....
    mY naM3 is Tr0ll greek Troll
    απάντηση135
     
     
    Ποιος φταιει; Δημογριαφοι-Πολιτικοι-Επιχειραματιες-Δικαστικοι | 25/05/2012 10:49
    Ποιος φταιει; Το εγκλημα κατα της Ελλαδας εχει γινει με τη συνεργασια (σε εγκληματικη οργανωση) Δημογριαφων -Πολιτικων -Επιχειραματιων και Δικαστικων ! ΚΑΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΝ !
    AZ
    απάντηση380
     
     
     
    Μην μας βαζετε δυσκολα | 25/05/2012 09:40
    Πολυ μυαλο θελει για να βρεθει ο Νικος . Καντε Google : Nikos crisis management και ποσοι θα βρεθουνε ? ενας ? δυο ? τρεις ? πολυ δυσκολο ... οχι τιποτε αλλο για να δουμε αν και ο Νικος τα δηλωσε τα 270.000 . Σιγα να μη ....Οταν φανει ελπιδα για την ελλαδα ξυπνηστε με ...
    στραβοξυλο
    απάντηση210
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Παρελθον | 24/05/2012 22:19
    Αν παμε αρκετα χρονια πισω, θα βρουμε συνεντευξεις απο μεγαλοσχημονες που ειχαν αναγκη ειτε να κλαψουν για το σπιτι τους, ειτε να αντιμετωπισουν τον ορυμαγδο των σκανδαλων γυρω απο το "ιερο" οικοδομημα τους, ολα στο ονομα της απολυτης και αναμφισβητητης δημοσιογραφικης αυθεντιας. ποιον μου θυμιζει?
    ΧΜ
    απάντηση190
     
     
    ΚΟΖΑ ΝΟΣΤΡΑ | 24/05/2012 21:03
    Το,επί πολλά χρόνια,νούμερο 2 της εγχώριας των σοσιαλ-ηστών,Κόζα Νόστρα στα χέρια της δικαιοσύνης.....Και οι υπόλοιποι ντα κάπο να μας κουνάνε το δάχτυλο κατηγορώντας μας πως μαζί τα φάγαμε ή ζητώντας μας να τους ξαναψηφίσουμε για να μας ''σώσουν''.......Τώρα που έρχεται η εκλογική νύχτα του Αγ.Βαρθολομαίου στις 17 Ιούνη(με το άνοιγμα των ημερολογίων του Άκη) για το πάλαι ποτέ κραταιό Κίνημα θα κάνουν παρέα στον αρχηγό και άλλα άξια τέκνα της εγχώριας Καμόρα....
    Μάρκος Αυρήλιος
    απάντηση412
     
-