Ο Κέντρικ Ναν είχε το κλειδί της νίκης στα χέρια του στην Ιταλία! Ο Αμερικανός πέτυχε καλάθι σε νεκρό χρόνο, υπέγραψε το τελικό 79-81 και πλέον ο Παναθηναϊκός κρατά την δεύτερη θέση στα χέρια του.

Oι πράσινοι προηγήθηκαν κόντρα στην Μπολόνια ακόμα και με 17 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Οι Ιταλοί έκαναν την αντεπίθεσή τους, όμως στο τέλος ο Γκριγκόνις και ο Ναν έκαναν τη διαφορά. Μεγάλο ματς και από τον Κώστα Σλούκα με 20 πόντους.

«Οργίασε» ο Γκραντ

Λίγα λεπτά μετά την απίστευτη 50άρα του Νάιτζελ Χέις, ο Τζέριαν Γκραντ μπήκε με τρομερή ενέργεια στο παρκέ και σκόραρε 13 πόντους στην πρώτη περίοδο, οδηγώντας σταθερά τον Παναθηναϊκό. Οι πράσινοι είχαν απίστευτη ευστοχία στο τρίποντο με 6/7 και προηγήθηκαν 16-28, αν και ο Γκριγκόνις έφτασε πολύ γρήγορα τα τρία φάουλ

Σταθερά διψήφιος ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να σκοράρει με μεγάλη ευστοχία από το τρίποντο και έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +17, (22-39). Ο Γκραντ αποσυνδέθηκε από το καλάθι, αλλά ο Σλούκας έκανε τρομερά πράγματα, ενώ οι πράσινοι άρχισαν να παίρνουν πόντους και από τους Ναν και Λεσόρ.

Ιταλική αντίδραση και «ξύλο»

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι Ιταλοί έβγαλαν αντίδραση, παίζοντας όμως πολύ σκληρή άμυνα, που δημιούργησε θέματα στον Παναθηναϊκό και προβλημάτισε τους παίκτες του Αταμάν.  H Bίρτους μείωσε μέχρι τους πέντε και τελικά  η περίοδος έκλεισε στο 59-65.

Μάχη στην τέταρτη περίοδο

Η Βίρτους έφτασε σε απόσταση αναπνοής στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου μειώνοντας στον πόντο με τον Μίκι 64-65. Ο Παναθηναϊκός έχανε τα ριμπάοντ και οι Ιταλοί ισοφάρισαν 69-69. Μάλιστα αμέσως μετά πέρασαν μπροστά με δύο βολές του Σενγκέλια, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα με τον Ναν για το 71-72. Η Μπολόνια πήγε το ματς στο 79-76 με τρίποντο του Ντόμπριτς στο τελευταίο λεπτό, αλλά ο επτάψυχος Γκριγκόνις απάντησε 32” πριν το τέλος με καλάθι και φάουλ.

Οι πράσινοι έβγαλαν στη συνέχεια την άμυνα και ο Ναν ανέβαλε την τελευταία επίθεση. Ο Αμερικανός γκαρντ πήγε στο ένας εναντίον ενός και έστειλε την μπάλα στο καλάθι ακριβώς με τη λήξη του χρόνου γράφοντας το 79-81.

Μπολόνια – Παναθηναϊκός 79-81

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-28, 39-51, 59-65, 79-81.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Λούντμπεργκ 11 (3/7 τρίποντα), Μπελινέλι 17 (3/6 τρίποντα), Παγιόλα 2 (1/4 σουτ, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντόμπριτς 11 (1), Σενγκέλια 19 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάκετ 3 (1), Μίκι 2, Πολονάρα 5 (1), Ζίζιτς 2, Ντάνστον 4 (4 ριμπάουντ), Αμπάς 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Σλούκας 20 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου, Γκραντ 13 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ναν 16 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 10 (5/13 δίποντα, 0/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Ερνανγκόμεθ 3 (1), Μήτογλου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ).