Μετά από δύο χρόνια απουσίας, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στον θρόνο του Κυπελλούχου Ελλάδος για τη σεζόν 2011-12, αφού επικράτησε σε έναν συγκλονιστικό τελικό του Ολυμπιακού με 71-70.

Αυτό ήταν το 13ο Κύπελλο για τους Πράσινους, ενώ στα 9 έμεινε ο Ολυμπιακός, ο οποίος βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ, κατάφερε να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί ακόμα και με 13 πόντους, αλλά ο Γιασικεβίτσιους(MVP του τελικού) κι ο Διαμαντίδης επανέφεραν στη ζωή τον ΠΑΟ.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του από τη γραμμή των βολών (1/2, 26» πριν το φινάλε), ενώ ο Παπανικολάου αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή.

Μετά από ένα «κλειστό» πρώτο δίλεπτο και πολλές μάχες κάτω από τα καλάθια, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ και με πρωταγωνιστή τον Μάριτς έτρεξε σερί ένα 12-2 και ξέφυγε με 16-6.

Οι Πράσινοι έφτασαν ακόμα στο +11, 19-8 με τρίποντο του Σάτο, αλλά οι Ερυθρόλευκοι κάπου εκεί ξύπνησαν και μάζεψαν τη διαφορά με τρίποντα των Σλούκα και Άντιτς. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό μπροστά 25-17.

Οι πρωταθλητές μπήκαν στη δεύτερη περίοδο δυνατά με σερί 4-0 και ξέφυγαν για πρώτη φορά με +12 (29-17), αλλά εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού. Οι Πράσινοι φορτώθηκαν στο πρώτο τρίλεπτο με φάουλ, από τρία Καϊμακόγλου και Τσαρτσαρής. Οι Ερυθρόλευκοι με άμυνας ζώνης κατά διαστήματα και πολλά επιθετικά ριμπάουντ, μείωσαν τη διαφορά στους πέντε (31-26) με πρωταγωνιστή τον Άντιτς και τελικά οι Πράσινοι μπήκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με 38-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με ένα εκπληκτικό σερί του Ολυμπιακού, (11-0) με πρωταγωνιστές τους Πρίντεζη και Σπανούλη. Έτσι οι Ερυθρόλευκοι πέρασαν μπροστά με +8, 46-38, την ώρα που οι παίκτες του Ομπράντοβιτς είδαν Τσαρτσαρή και Μάριτς να φορτώνονται με τέσσερα και τρία φάουλ αντίστοιχα.

Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς κυριαρχώντας στο παρκέ έφτασε να προηγείται με 13 πόντους (58-45), περίπου δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, αλλά κάπου εκεί ξύπνησε ο Παναθηναϊκός που με σερί 10-0 έφερε το ματς στο τέλος της τρίτης περιόδου στον 58-55.

Το τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με καλάθι και φάουλ του άντις και ένα τρίποντο του Κέσελ τα οποία έδωσαν και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό με +9 (66-57). Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, δεν είχε πει την τελυταία λέξη του.

Με καλάθια των Σάτο, Βουγιούκα, και με τρίποντο του Τσαρτσαρή μείωσαν στο καλάθι τη διαφορά (68-66) στα μέσα του δεκαλέπτου και μάλιστα ισοφάρισαν με δύο βολές του Καλάθη 2:57 πριν το τέλος. Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός βραχυκύκλωσε στην επίθεση και οι Πράσινοι με βολές του Διαμαντίδη πέρασαν μπροστά με 70-68.

Ο Πρίντεζης απάντησε με τον ίδιο τρόπο μετά το τέταρτο φάουλ του Μπατίστ, αλλά ο αμερικανός πήρε το αίμα του πίσω σταματώντας τον έλληνα φόργουορντ σε προσπάθεια τριών πόντων.

Ο Διαμαντίδης στα 26,3» κέρδισε φάουλ από τον Παπανικολάου και με 1/2 έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα με 71-70. Στην τελευταία επίθεση ο Παπανικολάου αστόχησε σε τρίποντο και ο Σάτο μάζεψε το ριμπάουντ «σφραγίζοντας» τη νίκη του Παναθηναϊκού (71-70).

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 35-38, 58-55, 70-71

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς,11 Παπανικολάου, Άντιτς 13(2), Σπανούλης 12, Μάντζαρης 2, Ντόρσεϊ 2, Κέσελ 7(1), Γκετσεβίτσιους 2, Σλούκας 4(1), Πρίντεζης 17(1).

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Σμιθ, Καϊμακόγλου 8, Μάριτς 6, Περπέρογλου, Μπατίστ 9, Λόγκαν, Σάτο 10(2), Γιασικεβίτσιους 10(1), Τσαρτσαρής 5(1), Διαμαντίδης 9, Βουγιούκας 7, Καλάθης 7(1).