από metereologos.gr
Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2018
 

To FBI φέρεται να διαθέτει βίντεο και ηχητικά ντοκουμέντα που εμπλέκουν πολιτικά πρόσωπα στην Ελλάδα για την υπόθεση Novartis

Τι αποκαλύπτει ο δικηγόρος των προστατευόμενων μαρτύρων στις ΗΠΑ
To FBI φέρεται να διαθέτει βίντεο και ηχητικά ντοκουμέντα που εμπλέκουν πολιτικά πρόσωπα στην Ελλάδα για την υπόθεση Novartis
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Σε νέες αποκαλύψεις για την υπόθεση Novartis προχώρησε ο δικηγόρος των τριών προστατευόμενων μαρτύρων που κατέθεσαν στις ΗΠΑ, Παύλος Σαράκης.

Μιλώντας το πρωί της Πέμπτης στον ΑΝΤ1 ο κ. Σαράκης τόνισε ότι οι μάρτυρες που προσέφυγαν στην αμερικανική  δικαιοσύνη, έχουν ηχητικά ντοκουμέντα και βίντεο που αποδεικνύουν την εμπλοκή πολιτικών προσώπων στην υπόθεση.

«Υπάρχουν ενδείξεις ότι έχουν υπάρξει πολιτικές αποφάσεις υπέρ των συμφερόντων της φαρμακοβιομηχανίας» σημείωσε, επισημαίνοντας ότι κάποια από τα πολιτικά πρόσωπα που αναφέρονται στην Ελλάδα αναφέρονται και στην έρευνα του FBI με ονόματα, διευθύνσεις και ΑΦΜ.

Οι έρευνες του FBI αφορούν στην περίοδο 2006-2014 και σύμφωνα με τον δικηγόρο, οι τρεις έλληνες μάρτυρες περιγράφουν όλες τις αθέμιτες πρακτικές της εταιρίας. «Αυτή η υπόθεση, θα αλλάξει το πολιτικό σύστημα στην Ελλάδα» τόνισε.

«Υπήρχαν γιατροί που συνταγογραφούσαν φάρμακα έναντι αμοιβής, θέτοντας σε κίνδυνο την υγεία των ασθενών προς το συμφέρον της Novartis» πρόσθεσε.

Ερωτηθείς για το αν έχει καλέσει η ελληνική δικαιοσύνη τους τρεις Έλληνες, ο κ. Σαράκης απάντησε ότι «δεν μπορεί να το κάνει γιατί δεν τους γνωρίζει».


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Συνεργάτες Σαμαρά: Κάνουν λόγο για κυβερνητική σκευωρία  
 
 
σχόλια (21)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Εκδικείται τη διαγραφή του | 09/02/2018 21:12
    Αυτός ο δικηγόρος από τον Σαμαρά τ0 2013 και λεει ψεματα. Έμπλεξε άσχημα ο Σαράκης αυτή τη φορά.
    αστειότητες
    απάντηση00
     
     
    Ο,τι του φανεί του Λωλοστεφανή | 09/02/2018 12:58
    Η έκθεση του FBI είναι στην δημοσιότητα...Πού ακριβώς λέει για ηχητικά δεδομένα?
    Αρχίλοχος
    απάντηση74
     
     
    Σανός από παντού | 09/02/2018 12:25
    Οι πατριώτες όπως δήλωσε ο κ. Σαράκης πήγαν ως καταδωτες στις ΗΠΑ,όχι από πατριωτισμό. Αν η Νοβαρτις κλείσει την υπόθεση με ένα μεγάλο πρόστιμο , πολλά εκατομύρια θα πάρουν και οι καταδότες και ο κ. Σαράκης, δικηγογόρος της Χρυσής Αυγής, τού Σ. Χίου και διαγραμμένος από τον Σαμαρά.
    Ανώνυμος
    απάντηση88
     
     
    Ο,τι νάναι... | 09/02/2018 09:24
    Δεν καταλαβαίνω το νόημα του κομματιού.Ο περί ου ο λόγος δικηγόρος λέει ακατανόητα πράγματα τα οποία εσείς απλώς αναπαράγετε,κάτι σύνηθες τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα. Δεν είναι βλέπεις όλοι Χατζήδες να κοντράρουν κάτι βουλευτίνες του συριζα στα ίσα.
    Ακόμα τρέχω.
    απάντηση1917
     
     
    nionios | 09/02/2018 07:31
    Μακάρι να απαλλαγεί επιτέλους ο τόπος από τ α τρωκτικά που κατέστρεψαν την Ελλάδα. Στην Ελλάδα και στην ιστρορία της δεν της άξιζαν τετοια τρωκτικά , τετοιοι πολιτικοί αρπαγες που την κατεστρεψαν. Δημόσιο φτυσιμο του ςπρεπει σε οσους τελικα αποδειχθει ότι πραν εστω και ενα ευρω.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση218
     
     
    GIATROI | 08/02/2018 23:05
    KAI POY EINAI OI POLITIKOI?? DEN YPARXH KANEIS, YPARXOYN GIATROI KAI AYTO TO GNORIZOYN KAI TA NHPIA, DIOTI OI GIATROI EINAI O PIO BROMIKOS KLADOS OXI MONO STH ELLADA ALLA SE OLO TO KOSMO, AYTOI AN TA PAROYN SE SOZOYN AN DEN TA PAROYN SE SKOTONOYN.
    andreas
    απάντηση1412
     
     
    Η εταιρία θα επρεπε είναι. Στο κατηγορητήριο | 08/02/2018 19:10
    Μια μικρή χώρα η ελλαδιτσα Μας την καλός όρισε την δέχτηκε και αυτοι οι βρώμικοι πήγαν να μπλέξουν τους πάντες με της βρωμια τους.
    Christos
    απάντηση74
     
     
    Διαβολικές συμπτώσεις | 08/02/2018 18:34
    Είναι πράγματι πολύ περίεργο ότι τα στοιχεία για διαφθορά από στελέχη της αντιπολίτευσης (ασχέτως αν είναι αληθηνά ή όχι) ήλθαν στο φώς ακριβώς μόλις η αντιπολίτευση άρχησε να συμπορεύεται με την κοινονική τάση ενάντια σε συμφωνία με τα σκόπια για όνομα που περιέχει τον όρο μακεδονία. Περιέργως τα στοιχεία προέρχονται από χώρα που επιθυμεί διακαώς λύση και προσχώρηση των σκοπίων στην Δύση...
    paranoid
    απάντηση1215
     
     
    ..kai o Kyrios Kasidiaris | 08/02/2018 14:42
    eixe hxitika ntoukoumenta, poios ta phre sta sovara?,,, olla ayta ginonte na pername eyxarista tin wra mas.
    Pelopidas
    απάντηση2845
     
     
    Τσίπρας προς ΝΔ: | 08/02/2018 13:30
    Τσίπρας προς ΝΔ: Εμείς προδότες και εσείς κλέφτες! Να πατσίσουμε με… Nova(rtis) Macedonija;
    Zaglos
    απάντηση4550
     
     
     
    το FBI δεν έχει καμιάν αξιοπιστία... | 08/02/2018 13:16
    σιγά τώρα μην αφήσουμε τους αμερικανούς να διασύρουν τοσους εθνικόφρονες πολιτικούς μας.
    αθώοι, όλοι τους είναι αθώοι
    απάντηση6624
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ρε παιδια, ακουω διαφορους να λενε διαφορα και με πιανουν τα γελια! | 08/02/2018 12:31
    Ακουγα στο ΣΚΑΙ δηλωσεις απο τον ΣΥΡΙΖΑ ποσο αξιοσεβαστη ειναι η ερευνα του FBI!? Απλα να θυμισω στους παπαγαλιζοντες τετριμμενα οτι το FBI οσο και η 'Δικαιοσυνη' συμμετεχουν πολλες φορες στα παιγνιδια διαπλοκης υπερ καποιων, οπως βλεπουμε το χαμο που γινεται στις ΗΠΑ μεταξυ του προεδρου Τραμπ, του FBI (που αν ειχε στοιχεια θα ειχε ηδη τεθει θεμα αποπομπης του Προεδρου) και καποιων ομοσπονδιακων δικαστων! Νομιζετε οτι σε θεματα στρατηγικης των ΗΠΑ το FBI δεν κανει βρωμοδουλειες? ΠΟΣΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ 1 ΜΟΛΙΣ ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ το FBI και η δικαιοσυνη εφερε στο φως το θεμα παρανομιας των αντιπολιτευομενων πολιτικων? Ποσοι συζητουν σημερα το Σκοπιανο? ΚΑΝΕΙΣ! Τυχαιο??
    Σπυρος
    απάντηση4975
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ο τότε υπουργός υγείας Αβραμόπουλος παρέσυρε τον τότε πρωθυπουργό (κ. Καραμανλή), ο οποίος τελούσε εν αγνοία !!! | 08/02/2018 12:27
    Το καλύτερο σημείο της κατάθεσης το οποίο καταδεικνύει την ταυτότητα του υποβολέα του "καταθέτη".
    kiko
    απάντηση8511
     
     
    Τυχαία βγήκε τώρα; | 08/02/2018 12:14
    Πάντως εγώ αναγνωρίζω στο Μέγαρο Μαξίμου, στον Παππά, τα ισόγεια και τα υπόγεια του μεγάλη μαεστρία στον πολιτικό αντιπερισπασμό. Τυχαία βγήκε ρε κουτορνίθια αυτό το υποτίθεται τεράστιο σκάνδαλο της Novartis (λες και δεν είναι ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ πού φυτοζωεί το 70% των ελλήνων) καπάκι μετά τα συλλαλητήρια για την Μακεδονία πού ταρακούνησαν το σύστημα Τσίπρα-ΑΝΕΛ; Τυχαία το σύστημα Παπαγγελόπουλου μέσα στη δικαιοσύνη το έβγαλε τώρα; Σκεφτείτε το λίγο δεν θέλει πολύ νιονιό... ΔΕν ξέρω τι είναι ακριβώς, ας το βρούνε, αλλά δεν μού βγάζεις από το μυαλό ότι είναι ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΤΕΙΑ τού Τσίπρα προσωπικά.
    Red Star
    απάντηση8357
     
     
     
    Πραγματι.. | 08/02/2018 11:49
    Λοιπον,αφηστε τα σαπια και το FBI και ετοιμαστειται να την κανεται με ελαφρια,αλλα γρηγορα πηδηματακια.Στο εξωτερικο που βρισκομε,κανεις δεν ασχολειται με αυτο το θεμα.Εκεινο που τους καιει[Αμερικανους,και καποιους Ευρωπαιους]ειναι να λυθει το θεμα της ονομασιας των Σκοπιανων,για να κανουν ακομα ενα προγεφυρωμα προστασιας των συμφεροντων τους..Παντως μην τολμησεται κυβερνων τσουρμο να πουλησεται ουτε τριχα απο την ιστορια των προγονων μας,γιατι...
    Κακο τελος σας περιμενει..
    απάντηση6859
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
-