από metereologos.gr
Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017
 
 

«Η Μεγάλη Εκρηξη δεν χρειαζόταν τον Θεό»!

Ο Στίβεν Χόκινγκ διατύπωσε ξανά τη θεωρία του για τη γέννηση του Σύμπαντος
«Η Μεγάλη Εκρηξη δεν χρειαζόταν τον Θεό»!
Υπήρξε ή όχι τελικά θεϊκή παρέμβαση για τη γέννηση του Σύμπαντος;
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Πασαντίνα, Καλιφόρνιαα 

Συνεχίζει τον κύκλο διαλέξεων που δίνει στις ΗΠΑ ο διάσημος αστροφυσικός Στίβεν Χόκινγκ προκαλώντας, όπως κάθε φορά, πολλές συζητήσεις με τα λεγόμενά του. Η τελευταία του διάλεξη έγινε στο Ινστιτούτο Τεχνολογίας της Καλιφόρνιας (Caltech) και είχε θέμα με τίτλο «Η καταγωγή του Σύμπαντος». Αναπτύσσοντας τις θεωρίες του για το πώς γεννήθηκε το Σύμπαν ο κορυφαίος επιστήμονας επανέλαβε την άποψη του ότι δεν υπήρξε καμία θεϊκή παρέμβαση. «Η Μεγάλη Εκρηξη δεν χρειαζόταν τον Θεό» ανέφερε χαρακτηριστικά ο Χόκινγκ.

Ενα και «αυτοφυές»

Ο Στίβεν Χόκινγκ ξεκίνησε την ομιλία του αναφερόμενος σε μυθολογικές και θεολογικές προσεγγίσεις σχετικά με την ύπαρξη του Κόσμου καθώς και σε υπαρξιακά ερωτήματα όπως: «Γιατί βρισκόμαστε εδώ;», «Τι έκανε ο Θεός πριν τη γέννηση του Σύμπαντος; Μήπως προετοίμαζε την κόλαση για όσους κάνουν τέτοιες ερωτήσεις;».

Στη συνέχεια ο διάσημος αστροφυσικός έκανε αναφορά σε διάφορες κοσμολογικές θεωρίες και εστίασε σε εκείνη που έχουν αναπτύξει οι Φρεντ Χόιλ και Τόμας Γκολντ. Αυτή κάνει λόγο για ένα αιώνιο Σύμπαν που υπήρχε ανέκαθεν και δεν έχει τέλος μέσα στο οποίο γεννιούνται συνεχώς γαλαξίες από ύλη που σχηματίζεται «αυθόρμητα».

Αναφέρθηκε επίσης στις θεωρίες που κάνουν λόγο για μια διαδικασία κατά την οποία μια Μεγάλη Εκρηξη δημιουργεί ένα Σύμπαν και όταν αυτό πεθαίνει εκδηλώνεται εκ νέου μια Μεγάλη Εκρηξη που γεννά ένα καινούργιο. Ο Χόκινγκ παρέθεσε μια σειρά από επιστημονικά δεδομένα τα οποία, όπως υποστήριξε, αποδομούν όλες αυτές τις θεωρίες. «Ο χρόνος ξεκίνησε τη στιγμή της ιδιομορφίας και αυτό πιθανότατα έχει συμβεί μόλις μια φορά» είπε.

Η Ιερά Εξέταση

Ο Χόκινγκ θυμήθηκε μάλιστα ότι στη δεκαετία του 1980 δημοσίευσε ένα άρθρο για τη στιγμή της γέννησης του Σύμπαντος. Την ίδια περίοδο ο Πάπας Ιωάννης Παύλος Β  είχε αποκηρύξει τις επιστημονικές προσπάθειες που μελετούσαν τη στιγμή που γεννήθηκε το Σύμπαν, τη στιγμή της Δημιουργίας, αναφέροντας ότι πρόκειται για ένα ιερό θέμα που δεν πρέπει να αγγίζεται. «Ενιωσα ανακούφιση που δεν με οδήγησαν στην Ιερά Εξέταση» είπε ο Χόκινγκ που ολοκλήρωσε τη διάλεξη αναφερόμενος στη λεγόμενη θεωρία-Μ της οποίας είναι θιασώτης. Η συγκεκριμένη θεωρία προσπαθεί να ενοποιήσει την κλασική και την κβαντική φυσική, να γίνει δηλαδή η λεγόμενη «θεωρία των πάντων».


Φυσική – Διάστημα  περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (104)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
     
    Η ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ HAWKING | 22/04/2013 13:57
    Eγω τον γνωρισα προσωπικα τη δεκαετια του 90. Τοτε ηταν λιγωτερο αλαζονας, και περισσοτερο εναργης. Ουδεποτε ομως ειχε χιουμορ. οι Αγγλοι φημιζονται για το χιουμορ τους. Ο Hawking εχει ενα παρα πολυ φτωχο χιουμορ. Οποιος διαβασε το τελευταιο του βιβλιο "The Grand Design" αντιλαμβανεται πολυ καλα τι εννοω...Με υποχρεωνει λοιπον να πρωτοτυπησω και παλιν. Να γραψω ενα αντι-επιστημονικο κειμενο. Γουσταρω να με φωναζουν αντι, αντι αυτου, αντι εκεινου, εγω ειμαι μεταμαθηματικο μυαλο, δλδ βλεπω τον κοσμο απο εξω προς τα μεσα, και ΟΧΙ απο μεσα προς τα εξω οπως κανει ο Hawking.To γνωριζετε οτι η ευφυια και η ηλιθιοτητα συμβαδιζουν? Εχετε γνωρισει προσωπικα διασημες ιδιοφυιες στη ζωη σας? Well, πηγαινετε να ψαξετε τι ελεγαν οι ανθρωποι που γνωρισαν προσωπικα τον Einstein...ΛΟΙΠΟΝ, στο 98 τοις εκατον της ζωης, ενας ευφυης τυπος ειναι ταυτοχρονα και ηλιθιος. Μαλιστα στις πλειστες των περιπτωσεων , η ηλιθιοτητα ειναι τοσο εκκωφαντικη, που καποιος διερωταται " μπας και εχω γνωρισει λαθος ανθρωπο, εναν σωσια!" Η ευφυια ομως σε σπανιες στιγμες εμπνευσης, απομακρυνεται προσωρινα απο το ταιρι της την ηλιθιοτητα, και ζωγραφιζει το πεπρωμενο μας σαν homo sapiens. O Hawking, ΕΠΑΨΕ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙ κατα τη γνωμη μου. Τωρα η κατασταση της υγειας του εχει τρομερα επιδεινωθει.Το ALS απο το οποιο υποφερει, τον εχει πληρως παραλυσει. Επικοινωνει με το περιβαλλον κουνωντας τα ματια. Ειναι κοινο μυστικο, οτι στο παρελθον, χρησιμοποιουσε τις εργασιες φοιτητων, αλλα και αλλων επιστημονων, για να παρουσιαζει δικες του εξυπνες ιδεες. Ηταν ομως νεωτερος, τωρα , κατα την ταπεινη μου αποψη επρεπε να εκτιθεται λιγωτερο. Εχει στερεψει απο φρεσκες ιδεες, ισως γιατι εχουν στερεψει γενικα οι ιδεες απο την φοιτητικη και επιστημονικη κοινοτητα. Αναμασα την θεωρια Μ σαν την θεωρια των παντων, επιμενοντας κατ ανεξηγητο τροπο-λες και ειναι εντεταλμενος απο τον Θεο- οτι ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ, υπαρχει θεωρια των παντων, και οτι ΑΥΤΟΣ ειναι ο Θεοσταλτος για να την διατυπωσει! Πληροφορω τον λαο, οτι ΔΕΝ υπαρχει η παραμικρη α
    nick egrotes
    απάντηση2413
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω με βεβαιοτητα.. | 21/04/2013 19:22
    αν υπαρχει θεος ή οχι. ομως αυτο που με ενοχλει ιδιαιτερα, είναι το γεγονος, οτι μου εχουν φυγει μερικα δοντια και ενω θα ηθελα να τα αντικαταστησω με αλλα παρομοια, κανεις επιστημονας δεν μπορει να με βοηθησει.επισης, ειμαι πλεον 55 χρονων και βλεπω εντρομη τα κακα αποτελεσματα των γηρατειων και δυστυχως, ουτε και σ΄αυτο μπορει καποιος επιστημονας να με βοηθησει. το χειροτερο απ΄ολα ομως ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω ποιος ειναι ο λογος που γεννηθηκα και τραβηξα ολα αυτα στη ζωη μου. ειμαι ομως σιγουρη οτι ουτε ο κ. στιβεν, ουτε και κανεις αλλος στις μερες μας μπορει να δωσει πειστικες απαντησεις για ολα αυτα. δυστυχως.
    κλ
    απάντηση1612
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Κοπάδι | 21/04/2013 17:16
    H επιστήμη δε σου επιβάλλει άποψη σε αντίθεση με τη θρησκεία. Η επιστήμη χρησιμοποιεί την περιορισμένη (αλλά όχι ανύπαρκτη) ικανότητα του ανθρώπου να κατανοήσει τον κόσμο. Η θρησκεία επιβάλλει δόγματα σερβιρισμένα σε κάποιο «θεϊκό» περιτύλιγμα. Καθένας είναι ελευθερος να επιλέξει αυτό που του ταιριάζει πιο πολύ. Φυσικά οι περισσότεροι άνθρωποι δεν επιλέγουν αλλά απλά ακολουθούν. Και από μια άποψη καλά κάνουν, μια και αν προσπαθούσαν να σκεφτούν θα κατέληγαν πχ στο συμπέρασμα ότι η επιστήμη δεν έχει διαφορά από την κυρα Κατίνα. (ομολογώ ότι σου έκλεψα το «περιτύλιγμα» Ανώνυμε)
    Kostas :P
    απάντηση105
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Πράγματι, οι έμποροι δεν εξαφανίσθηκαν | 21/04/2013 12:15
    Ούτε, βεβαίως, οι έμποροι των εκάστοτε ονομάτων των θεών εξαντλούνται. Μάλιστα οι πιό δραστήριοι από αυτούς προμοτάρουν την πραμμάτεια τους ισχυριζόμενοι ότι αποδεικνύουν (sic) επιστημονικά (sic) ότι δεν υπάρχει ο Θεός.
    Στρουθομπούμπουλος
    απάντηση64
     
     
     
    ...τα εννιάμερα | 21/04/2013 11:16
    Ένα κι ένα κάνουν δύο (1 1=2). Ένα, κι άλλο ένα ένα κάνουν και έντεκα (11). Το ένα από μόνο του όμως κάνει κι άλλο ένα στον καθρέφτη. ... υγ: α) οι φανατικοί της επιστήμης έχουν καταλήξει το ίδιο με τους φανατικούς πιστούς. β) το σύμπαν δεν είναι το ''ΟΛΟΝ''. γ) το σύμπαν εάν συμπτυχθεί σε τέλειο βαθμό συμπύκνωσης, θα έχει περίπου το μέγεθος ενός μπιζελιού. Για οραματιστείτε το λίγο. Ένα κοσμικό μπιζέλι μέσα στο χάος που περιέχει τα πάντα που θα υπάρξουν αλλά και όσα ενδεχομένως υπήρξαν - (;). Μετά οραματιστείτε τις επόμενες διακοπές σας.
    ΔΑΗΜΩΝ
    απάντηση48
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Η έννοια του θεού | 20/04/2013 23:44
    Κανείς δεν μου έχει απαντήσει το εξής απλό ερώτημα: Ισχυρίζονται κάποιοι ότι "ο Θεός" δημιούργησε τον κόσμο. Το ερώτημα που προκύπτει είναι, "τον "Θεό" ποιος τον δημιούργησε;;;" Απάντηση: "Ο "Θεός" δημιουργήθηκε μόνος του υπήρχε πάντα". Και το ερώτημα που κανείς δεν απαντάει: Γιατί ενώ λέτε ότι δημιουργήθηκε μόνος του "ο Θεός", γιατί αρνείστε την δυνατότητα της αυτοφυούς δημιουργίας του Σύμπαντος;;;;
    Ιονικός Αθηνών
    απάντηση1511
    Απαντήσεις  5 | Εμφάνιση όλων
     
     
    En oida, oti ouden oida | 20/04/2013 22:44
    ....................................................................................................
    emigres
    απάντηση78
     
     
     
    Άλλα έλεγε κάποτε | 20/04/2013 21:38
    http://users.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/explanatory/george_lekatis_god_exists.htm
    Αυτά
    απάντηση95
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Με την παιδικη χαρά ΜΑΣ | 20/04/2013 21:26
    στον Αγιο Παντελεήμονα τι θα γίνει ρε δημαρχε. Τα παιδιά δεν έχουν που να παιξουν ρε γαιδούρι του κερατά.
    Αίντε μη σε παρει ο διαολος μαλακα ε μαλακα
    απάντηση515
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    απόψεις απόψε | 20/04/2013 16:59
    Η ουσία είναι ότι ο Hawking μιλάει για πράγματα που δεν γνωρίζει. Ούτε αυτός ούτε κανένας άλλος δεν μπορεί να απαντήσει, για την ώρα τουλάχιστον, σε τέτοιου είδους ερωτήματα. Απλά εκφράζει την άποψη του. Η τελευταία (παρά το επιστημονικό περιτύλιγμα της) δεν έχει και πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα ή αξία από αυτήν της κυρά Κατίνας και του κυρ Μήτσου.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση2959
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Πότε πέθαναν οι θεοί; | 20/04/2013 16:28
    Οι θεοί ποτέ δεν πεθαίνουν! Απλώς αλλάζουν ονόματα. Έτσι π.χ. η Αφροδίτη μετονομάστηκε σε γοητευτικό κουάρκ.
    Στρουθομπούμπουλος
    απάντηση1429
     
     
     
    Οι θεοι πεθαναν στην Ιωνια - οι εμποροι τους οχι ακομη. | 20/04/2013 08:53
    Πριν 27 αιωνες, με την γεννηση των επιστημων στην Ιωνια, οι θεοι επαψαν να ειναι αναγκαιοι. Η περιπετειωδες ιστορια της επιστημης με την λογικη και τη αποδειξη εφερε στο φως μεγαλες αληθειες. Το μεγαλειωδες αυτο ταξιδι συνεχιζεται.
    βασιλης
    απάντηση5913
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ...και το συμπέρασμα είναι | 20/04/2013 05:24
    Διαβάζοντας όλες τις απόψεις και απαντήσεις, καταλήγουμε, ότι: ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΡΧΗ, η θεός η ύλη Ο Αγνός Νους
    Ο Αγνός Νους
    απάντηση425
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Αδύναμος ο άνθρωπος | 19/04/2013 22:11
    Είτε οι μεγαλύτεροι επιστήμονες, όπως ο Χωκιν, είτε ο καθένας από εμάς είμαστε αδύναμοι να ανακαλύψουμε την αλήθεια για πράγματα που ΥΠΕΡΒΑΙΝΟΥΝ ΤΗ ΦΥΣΗ ΜΑΣ. Ωραία η εξερεύνηση της προέλευσης του σύμπαντος ώστε να ικανοποιείται η ανθρώπινη περιέργεια, αλλά ως εκεί. Το μυστήριο της ζωής προυποθέτει μια ανώτερη δύναμη που ο άνθρωπος, από τη φύση του, δεν μπορεί να προσεγγίσει.
    Θοδωρής
    απάντηση2848
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Xaxa | 19/04/2013 21:22
    1€ 1€=0€
    Bob
    απάντηση622
     
     
    ....και το συμπερασμα είναι | 19/04/2013 21:19
    Διαβάζοντας όλες τις απόψεις και απαντήσεις, καταλήγουμε, ότι... ΣΤΗΝ ΑΡΧΉ ΔΕΝ ΥΠΉΡΧΕ ΑΡΧΉ, η θεός η ύλη
    Ο Αγνός Νους
    απάντηση722
     
     
     
    είναι απύθμενος ο εγωισμός αυτού του ανθρώπου. | 19/04/2013 14:49
    Απεφάνθη λοιπόν αυτός ο άνθρωπος. Δεν χρειάζεται ο Θεός για την Δημιουργία του Σύμπαντος. Και εμείς τώρα, σαν αφελή ανθρωπάκια, θα πρέπει να κλίνουμε κεφαλήν, και να πούμε. Αφού το είπε ο Χώκινγκ, έτσι είναι. ΤΙ ΛΕΣ ΒΡΕ ΑΠΥΘΜΕΝΕ ΕΓΩΪΣΤΗ; Ποιός σου είπε, ότι η Πίστις προς τον Θεό, εξαρτάται από τις επιστημονικά φληναφήματα σου; Ποιός σου είπε, ότι η ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, εξαρτάται, από το αν μπορεί να την χωρέσει, το περιορισμένο μυαλουδάκι σου; Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, Ο ΧΡΙΣΤΟΣ, ΜΑΣ ΑΠΕΚΑΛΥΨΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΤΑ ΑΘΕΪΣΤΑΚΙΑ, ΑΠΛΑ ΜΑΣ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΤΟΝ ΓΕΛΩΤΑ.
    Θουκυδίδογλου
    απάντηση53203
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Πού πήγε η διαψευσιμότητα των επιστημονικών προτάσεων; | 19/04/2013 13:39
    Αναρωτιέμαι, αφού κάποιοι είχαν σαν όνειρο ζωής να γίνουν παπάδες, γιατί κατέληξαν επιστήμονες; Μήπως για τα λεφτά; Αν είναι έτσι, να τους τα δώσουμε. Να τους δώσουμε κι' άλλα, εννοώ. Φαίνεται ότι, μετά την ανακάλυψη του " σωματιδίου του θεού", οι δουλειές δεν πάνε και τόσο καλά.
    Στρουθομπούμπουλος
    απάντηση17110
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Γιατί έχει δίκιο ο Χοκινγκ | 19/04/2013 12:12
    Νομίζω ότι πρέπει επιτέλους οι άνθρωποι να σταματήσουν να πιστεύουν ότι βλακεία τους πασάρει ο καθένας και να αρχίσουν να χρησιμοποιούν το μυαλό τους. Είναι αλήθεια ότι οι περισσότεροι άνθρωποι πιστεύουν ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε από κάποιον θεό. Οκ, από ποιόν; υπάρχουν καμιά 20αριά χιλιάδες. Και που είναι ακριβώς αυτός ο θεός; Κανένας δεν ξέρει μια και δεν φέρετε να υπάρχει πουθενά. Τι ακριβώς κάνει; Τίποτε που να έχουμε παρατηρήσει. Υπάρχει έστω και μια σταγόνα αλήθειας, στο σύμπαν που περιγράφει η κάθε θρησκεία; καμία. Υπάρχει οποιαδήποτε ένδειξη ότι υπάρχει θεός; όχι. Τι λοιπόν είναι πιο πιθανό; Να έχει δημιουργήσει το σύμπαν ένας από τους αμέτρητους θεούς μας ή ο Χοκινγκ να έχει δίκιο;
    Μάρκος
    απάντηση11256
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων