από metereologos.gr
Κυριακή 24 Ιουνίου 2018
 

ΝΑΤΟ: Θέμα Ελλάδας και Τουρκίας να βρουν λύση για τους δύο στρατιωτικούς

Δηλώσεις του Γενς Στόλτενμπεργκ
ΝΑΤΟ: Θέμα Ελλάδας και Τουρκίας να βρουν λύση για τους δύο στρατιωτικούς
Ο γενικός γραμματέας του ΝΑΤΟ, Γενς Στόλτενμπεργκ.
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Χωρίς καμία διάθεση ανάμειξης στο θέμα των δύο συλληφθέντων στρατιωτικών εμφανίστηκε ο γενικός γραμματέας του ΝΑΤΟ, Γενς Στόλτενμπεργκ, σε συνέντευξή του στο πρακτορείο Anadolou.

Όπως μεταδίδει το τουρκικό πρακτορείο, ο κ. Στόλτενμπεργκ σημείωσε πως «πρόκειται για ζήτημα το οποίο πρέπει να λυθεί ανάμεσα σε Ελλάδα και Τουρκία».




Στη συνέντευξή του, ο γ.γ. του ΝΑΤΟ έπλεξε το εγκώμιο της Άγκυρας, λέγοντας πως «η Τουρκία συνεχίζει να είναι πολύτιμος σύμμαχος του ΝΑΤΟ».

«Η Τουρκία συνεισφέρει στη συλλογική μας ασφάλεια, τις αποστολές και επιχειρήσεις μας με πάρα πολλούς τρόπους. Ευχαριστώ γι' αυτό την Τουρκία. Οι ανησυχίες της χώρας για την ασφάλειά της είναι θεμιτές» ανέφερε ο Στόλτενμπεργκ, προσθέτοντας πως «είμαστε ευγνώμονες στην Τουρκία για την υποστήριξή της προς το ΝΑΤΟ».

Μάλιστα, έκανε λόγο για αυξημένη αστάθεια στην γειτονική χώρα τα τελευταία χρόνια «λόγω των απειλών  που αντιμετωπίζει από την τρομοκρατία, ειδικά στο Ιράκ και τη Συρία».



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (16)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Δυναστες των λαων | 14/03/2018 17:40
    Εσεις οι Αμερικανοι και οι βορειοευρωπαιοι κανετε την δουλεια σας και την κανετε πολυ καλα. Φταινε οι δικοι μας οι μπουταλαδες στις βαλκανικες χωρες που αντι να συνεργαζονται ειρηνικα και μεθοδικα, αγοραζουν τα δικα σας οπλα και σκοτωνονται μεταξυ τους. Με την μεθοδο του διαιρει και βασιλευε, ειστε ουσιαστικα τα αφεντικα στις δικες μας περιοχες και αποφασιζετε για τις εξελιξεις στην περιοχη αναλογα με τα συμφεροντα σας. Ας ελπιζουμε οτι καποια μερα θα βρεθουν οι σοφες ηγεσιες σε αυτες τις περιοχες που θα σας στειλουν στο διαολο για να δουμε ασπρη μερα.
    Γ.Γ.
    απάντηση50
     
     
    Καλά τώρα..... | 14/03/2018 13:59
    Απο τον "Quisling" τι να περιμέει κανείς τώρα; Αυτά κάνουν η ΕΕ και χώρες όπως Σκανδιναβικές και Γερμανία και αποκαρδιόνουν μικρότερες χώρες σε δύσκολα μέρη όπως τα Βαλκάνια. Για να δούμε τώρα.
    ABN
    απάντηση60
     
     
     
    ΝΑΤΟ τουτεστιν Ποντιος Πιλατος | 14/03/2018 13:49
    Ελπιζω να πηραν τη πληρωμενη απαντηση ολοι οι χαχανοι που ελεγαν οτι το ΝΑΤΟ και η Ευρωπη θα μας υποστηριξουν! Η Δυση και το ΝΑΤΟ μας πουλουν στεγνα για χαριν της Τουρκιας. Οι 'συμμαχοι' αφου μας πουλησαν τα οπλα τους δισεκατομμυριων δολλαριων για δεκαετιες (καθε χρονο 5% του ΑΕΠ μας) και αυτος ηταν σημαντικος παραγοντας στη χρεωκοπια μας, απο την αλλη ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΣΑΝ ΠΟΤΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ (Κυπρος, Ιμια)! Τωρα λοιπον ερχεται ο νορβηγος αυτος μακακας και μας λεει καταμουτρα οτι το ΝΑΤΟ δεν μπορει να κανει τιποτα για εμας ΓΙΑΤΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΗ ΣΥΜΜΑΧΟΣ για αυτους! Χειροτερη δηλωση δεν υπαρχει! Στο διαολο!
    Σπυρος
    απάντηση90
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    αφού λοιπόν | 14/03/2018 12:22
    οι 'Μεγάλοι' δεν θα βοηθήσουν να γυρίσουν τα παιδιά πίσω, εμείς σαν πολιτεία τι θα κάνουμε; Χάσαμε που κάναμε το θέμα διεθνές, έτσι; Τώρα τι;
    σάς ευχαριστούμ κε. Νάτο.
    απάντηση161
     
     
    Δηλαδή ευτυχώς που είμαστε "Σύμμαχοι" | 14/03/2018 10:45
    Πρόσφατα ο Κ. Τραμπ μας επαίνεσε για τη υποστήριξη μας (και οικονομική) στη Συμμαχία. Προτείνω το τραγούδι του Μηλιώκα "Να δεις που κάποτε θα μας πούνε και ...." να ανακηρυχθεί ως Εθνικό άσμα....
    Πέτρος
    απάντηση201
     
     
     
    Knowthyself | 14/03/2018 09:46
    Η δύση (Αμερική, ΕΕ και Ισραήλ) ήταν, είναι και θα είναι πάντοτε με την Τουρκία. Τώρα αν τα ΜΜΕ προβάλλουν (ηθελημένα) τις δήθεν αψιμαχίες και τριβές μεταξύ τους, είναι στάχτη στα μάτια. Έβαλαν τους Κούρδους να πολεμήσουν το ISIS και τώρα που τελείωσαν το έργο τους, τους στρίμωξαν σε μία γωνιά (με προτροπή των ΗΠΑ) γα να τους καθαρίσουν. Εθνοκάθαρση ή γενοκτονία; Τι θέση πιστεύετε ότι θα πάρουν για το Αιγαίο και την Κύπρο; Δεν είναι κάποια συνωμοσία. Είναι στρατηγικό συμφέρον των ΗΠΑ να είναι με την Τουρκία. Τα έχουν βάλει κάτω και τα έχουν υπολογίσει. Θα πάρουν τα νησιά του Αιγαίου και τα ελληνικά ΜΜΕ θα λένε "Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη".
    Ανώνυμος / η
    απάντηση122
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΣΧΟΛΙΟ | 14/03/2018 09:42
    Αναμενόμενο............
    Frixos
    απάντηση140
     
     
    Καλημέρα σας | 14/03/2018 08:36
    Αδιαφορία για ασήμαντες γκρίνιες. "Κόψτε τον λαιμό σας" λέει εμμέσως ο Νορβηγός για τους Έλληνες ενώ συγχρόνως εκφράζει τα εύσχημα για την μακροχρόνια αποδοτική συνεργασία με την Τουρκία. Εύγλωττη η ανακοίνωση του ΝΑΤΟ . Έτσι δεν είναι πατριώτες;
    Ο απών του παιχνιδιού
    απάντηση480
     
     
    νάτο τό ΝΑΤΟ! | 14/03/2018 08:20
    Σωστά η Τουρκία συνεισφέρει στήν ασφάλεια τών ΗΠΑ καί στά συμφέροντά της, «η Τουρκία συνεχίζει να είναι πολύτιμος σύμμαχος του ΝΑΤΟ». Κύλησε ο τέντζερης καί βρήκε τό καπάκι, τά ίδια σκατά είστε, δικτατορίες ανεβάζετε καί κατεβάζετε, γενοκτονίες τών λαών γιά μετέπειτα εγκλήματα. Καί τό ναζιστικό κόμμα του Αδόλφου Χίτλερ είχε αναφέρει μέ θαυμασμό ότι η Τουρκία είναι πρότυπο έμπνευσης.! Πρέπει νά ξέρεις αγαπητέ μου ότι τό Τουρκικό κράτος δημιουργήθηκε μέ τήν γενοκτονία καί εξόντωση τών Ελλήνων καί Αρμενίων στή Μικρά Ασία καί αί ΗΠΑ μέ τήν γενοκτονία τών Ινδιάνων.
    G.E.
    απάντηση362
     
     
    Ο Πόντιος Πιλάτος | 14/03/2018 07:59
    Φέρτε του μια λεκάνη με νερό να "νίψει τάς χείρας του" !
    πολίτης
    απάντηση311
     
     
     
    Η Τουρκία είναι | 13/03/2018 23:17
    L'enfant gate´.......αλλά ή Ελλάδα αμελητέα ποσότης. Υπάρχει θεός?
    Αθηνά
    απάντηση193
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
-