από metereologos.gr
Σάββατο 21 Ιουλίου 2018
 
 

Το έγκλημα και το σχέδιο

Ποιοί και πώς οδήγησαν δύο ιστορικές εφημερίδες σε αδιέξοδο
Το έγκλημα και το σχέδιο
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Είναι δυνατόν να διαγράφεται με την απόφαση ενός πρωτοδίκη και με τη συνενοχή των τραπεζών βεβαίως, μια ιστορία 95 χρόνων; Στην Ελλάδα των πολιτικών κυνομαχιών και της γενικής απαξίωσης φαίνεται ότι όλα επιτρέπονται. Η δημοσιογραφία ήταν πάντα μια δύσκολη περιπέτεια. Είχες πάντα την αγωνία, για όσους τουλάχιστον σέβονταν τη δουλειά τους και τους αναγνώστες τους, τι θα σου ξημερώσει. Σήμερα, στην Ελλάδα της... αριστερής μας τραγωδίας έχει εξελιχθεί σε μάχη ζωής ή θανάτου.

Θύμα αυτής της άνισης μάχης, το "Βήμα", τα "Νέα", οι εργαζόμενοι τους και μαζί η πολυφωνία, η ελευθερία, η ανεξαρτησία του Τύπου και εν τέλει η Δημοκρατία. Θα ακούσουμε πάλι κάποια λόγια συμπαράστασης, κάποιες φωνές αγανάκτησης, ενώ δεν θα λείψει και ο γνωστός συρφετός από τσιράκια της εκάστοτε εξουσίας που θα πανηγυρίζουν γιατί μπήκε τέλος στο άντρο της διαπλοκής...

Η συγκινητική συμπαράσταση του πνευματικού κόσμου, των αναγνωστών, δεν ήταν αρκετή για να σταματήσει  τις δρομολογημένες στο παρασκήνιο εξελίξεις. Γιατί η εξουσία, οι τράπεζες, η αδέκαστος Δικαιοσύνη ακόμα και ο εκδότης, δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα να μπει λουκέτο σε δύο εφημερίδες που άφησαν βαθιά τα  ίχνη τους στην πολιτική, κοινωνική, πνευματική ζωή, στην ιστορία της χώρας.

Το σχέδιο κυοφορείται εδώ και καιρό. Το ακούγαμε,το μαθαίναμε από πρόθυμους διαμεσολαβητές, το βλέπαμε να έρχεται. Η πρώτη φορά αριστερά δεν αντέχει την κριτική, δεν αντέχει την πολυφωνία. Με πρότυπο την... αίθουσα προπαγάνδας που έχει στήσει στην ΕΡΤ θέλει πρόθυμους υπηρέτες της εξουσίας, θέλει λιβανωτούς και όχι εξάψαλμους. Άλλωστε όπως έλεγαν ορισμένοι από την παρέα του Μαξίμου δεν πειράζει να κλείσουν και για 10-20 μέρες το "Βήμα " και "ΤαΝέα". Μπορεί τώρα να αισθάνονται υπερήφανοι που πέτυχαν  το στόχο τους...

Η ασφυξία λοιπόν επιβλήθηκε. Η σιωπή κάποιων ενοχλητικών κατακτήθηκε. Μένει να δούμε το υπόλοιπο μέρος του σχεδίου να ξεδιπλώνεται. Ας ξέρουν όμως ότι μερικές φορές η ιστορία εκδικείται. Κι ότι κι αν κάνουν, ότι κι αν σχεδιάζουν η ιστορία του "Βήματος " και των "Νέων", όσο και να μην τους αρέσει, είναι πολύ μεγάλη, υπερβαίνει δημοσιογράφους και εκδότες, για να γίνεται έρμαιο στα καιροσκοπικά τους παιγνίδια.
   


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Τράπεζες, κυβέρνηση και δικαστές κλείνουν τον ΔΟΛ 
 
 
σχόλια (57)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    μικροί μου δεξιούληδες, τα πολλά τα λόγια είναι φτώχεια... | 09/02/2017 22:44
    αφού είστε οι γνήσιοι δημοκράτες, κι' αφού κατά κανόνα ανήκετε στις οικονομικά προνομιούχες τάξεις, άντε, τι μου κάθεστε; Βάλτε το χέρι βαθειά στις τσέπες σας, όπου έχετε καβούρια και δώστε τον οβολό σας για την δημοκρατία, τον πλουραλισμό, την ενημέρωση και για τους 500 που θα πάρουν την άγουσα για την ανεργία. Αντί να μου σκούζετε, αντί να κάνετε πως δεν ακούσατε, άντε κουνηθείτε. Σε ότι έχει να κάνει με εμάς τους φασίζοντες αριστερούς, πρώτον δεν έχουμε λεφτά καθότι μας τα φάγατε όλα, και δεύτερον σας προτείναμε ένα κανονιστικό πλαίσιο για την υποστήριξη του παραπαίοντος ΔΟΛ, κι' εσείς το απορρίψατε. Τελικά δεν είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνω τι στο διάτανο θέλετε.
    φαντάζομαι ούτε κι' εσείς...
    απάντηση14
     
     
    Ο σοφός λαος να πληρώσει ΚΑΙ αυτά τα φαγωμένα!! | 09/02/2017 19:23
    Να κάντε ένα είδος ΕΝΦΙΑ να πληρώνουμε εσαει να ξελασπώνουμε διάφορες "επιχειρήσεις" που χρεωκοπούν κάθε τόσο, επίσης να πληρώνουμε και τους πλειστηριασμούς που δεν γίνονται γιατί οι καυμένοι θα υποφέρουν!! Αυτό δεν είναι χώρα είναι τσίρκο ξεχαρβαλωμένο!
    L'Oreal στην Ουκρανία
    απάντηση12
     
     
     
    Αυτά έχουν οι αριστερές κυβερνήσεις... | 09/02/2017 14:39
    το να μεινει ο Μαλούχος άνεργος είναι Θεία Δίκη. Και το γεγονός ότι κανείς εκεί μέσα δεν το πήρε πάνω του να στείλει σπίτι του αυτό το γελοίο, δείχνει ότι υπήρχαν παθογενειες στο σύστημα. Συνολικά όμως η απώλεια του Βήματος/Νεα ειναι μεγάλο πλήγμα για την πολυφωνία και την ενημέρωση και ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΤΥΦΛΟΣ δε θα έβλεπε ότι όντως το οικονομικό είναι η ΑΦΟΡΜΗ για την φασιστοαριστερή κυβέρνηση να κλείσει στόματα που της κάνουν κριτική...
    Μιχάλης Τ
    απάντηση115
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    κ.ΣΗΦΗ δεν συμφωνω | 09/02/2017 12:22
    με τον φανατισμο σας,την εμπαθεια του λογου και την μονοδιαστατη επιχειρηματολογι σας.ΔΕΝ τιματε την παραδοση του μετριοπαθούς ΒΗΜΑΤΟΣ. Ισως αυτό εξηγει τα λαθη σας και την 'συμπαρασταση' μονιο στα λογια των επωνυμων. Αγαπω το ΒΗΜΑ αλλα με απογοητευτε Καλη τυχη.
    NM
    απάντηση129
     
     
    Το ΒΗΜΑ στο έλεος των ιδεοληψιών | 09/02/2017 11:55
    κ.ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ η ιδεοληψια σας είναι πρωτοφανης.Τι θα πει 'καμια βοηθεια στις χρεωμενες επιχειρήσεις που κλεινουν'; Τι θα πει 'δημιουργικη καταστροφη',όταν ο νεοφιλελευθερισμος συσσωρευει ανθρωπινα δραματα. Ο ΔΟΛ δεν είναι μονο μηχανες...Αφησε λοιπον τις αγκυλωσεις,κλεισε τα αυτια σου στους φανατικούς παρατρεχάμενους και συνταξου με την προταση τσιπρα.Αν αφησεις ΤΟ ΒΗΜΑ να κλεισει λογω ιδεοληψίας θα βρίσκεις την ενοχη παντα μπροστα σου.ΤΟ ΒΗΜΑ δεν είναι ακροπολις,βραδυνη,απογευματινη κλπ που χαθηκαν ακλαυτες.
    xaniotis
    απάντηση157
     
     
    ΤΟ ΒΗΜΑ ΘΑ ΖΗΣΕΙ ! | 09/02/2017 10:10
    ΤΟ ΒΗΜΑ κατά κανονα γραφει απλες αληθειες και φωτίζει τα τεκταινομενα με ρεαλισμο και θαρος.Γι' αυτο σας χρειαζομαστε.Θα ηθελα να ξεπεραστουν οι δυσκολιες του δολ και προτείνω οι επωνυμιοι υποστηρικτες να κανουν τα λογια εργα.Να βαλουν το χερι στη τσεπη.Τι είναι για το Μητσοτακη να δωσει 1 εκατ; Ενα τιποτε,Τι είναι για τον Βενιζελο που τοσο προβαλετε 1 εκ;Ενα σσημαντο ποσο.Για τον Σαμαρα,τον Βγοτζα,τον Βαρδινογιαννη,τη Ντορα κλπ να δωσουν από 1 εκ;Οι ακαδημαικοι δε μπορουν να δωσουν από 100 χιλ ανετα;Ο Μ. Θεοδωράκης ποσα μπορει να δωσει;Αν δω ότι αυτοι αφησουν τα παχεια λογια να ειστε βέβαιος ότι εγω και απειροι αλλοι θα ειμαστε παροντες από το υστέρημα μας .
    ak
    απάντηση117
     
     
    ποια σχέδια κι' αηδίες ρε σήφη; | 09/02/2017 06:52
    πρώτον στην ελλάδα ποτέ δεν γίνονται σχέδια, πολιτικοί και ελίτ είστε συνοικιακά καφενεία που λειτουργούν στο μοντέλο του απόψε αυτοσχεδιάζουμε, μην τρελλαθούμε κι' όλας. Δεύτερον, καταλάβετέ το επιτέλους, ο ΔΟΛ δεν είναι το κέντρο του σύμπαντος. Οκτώ χρόνια από την έναρξη της κρίσης σας, η χώρα περνά εξαιρετικά δύσκολες στιγμές, ευρισκόμενη για πολλοστή φορά μεταξύ σφύρας και άκμονος, εσείς δε εκεί στον ΔΟΛ βρίσκεστε σε φάση 'ο κόσμος καίγεται μα το λιλί χτενίζεται'. Προσπαθήσατε να εμπορευτείτε την επιρροή σας, κάνατε τρομερά λάθη υπερτιμώντας τις δυνατότητές σας, χάσατε τόσο το αναγνωστικό κοινό όσο και την πολιτική στήριξη, δηλαδή χάσατε κατά κράτος ενώ ακόμη φέρετε μείζον μερίδιο ευθύνης για τα χάλια στα οποία βρισκόμαστε σαν χώρα. Γιατί εσείς είστε εκείνοι για τους οποίους αληθεύει η Παγκάλειος ρήση πως...
    μαζί τα φάγατε
    απάντηση246
     
     
     
    Ευθύνεστε | 08/02/2017 23:33
    Και όχι μονο για τα δικά σας κόκκινα δάνεια (τα οποία εσχάτως μας διαφημίζετε ότι είναι..ελάχιστα) αλλά για την προώθηση του ΠΑΣΟΚ, του παλαιου βεβαίως, του ορθόδοξου, που δεν υπήρξε ρεμούλα και λαμογιά που να μην έκανε. Εσείς το ντύσατε με μανδύα σοσιαλδημοκρατικής αριστεράς όταν ήταν μια συμμορία πεινασμένων κυριολεκτικά και μεταφορικά που διαγούμισε την Ελλάδα. Ειστε υπεύθυνοι για πολύ μεγαλύτερη ζημιά από τα δάνεια που φάγατε. Δεν θα μας λείψετε όλοι. Ευτυχώς.
    Κοινός ΝΟυς
    απάντηση1618
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Απωθητικά σχόλια | 08/02/2017 22:40
    Αν μη τι άλλο, τα περισσότερα των σχολίων που δημοσιεύτηκαν προδίδουν, όπως τα εισπράττω, ιδεολογική εμπάθεια, κυνισμό και ηθική αδιαφορία. Η στοιχειώδης κοινωνική συνείδηση επιβάλλει μιαν άλλη στάση σε καθέναν υγιώς σκεπτόμενο πολίτη όταν ενώπιόν του προβάλλει επικείμενο το κλείσιμο ενός πολυπρόσωπου επιχειρηματικού ομίλου, με όσες συνέπειες αυτό επιφέρει. Ανεξαρτήτως των φρονημάτων του καθενός, μια εφημερίδα είναι μια νησίδα εντός μιας κοινωνίας και ασφαλώς κανείς λογικά δεν πρέπει να χαίρεται όταν προαναγγέλλεται ο θάνατός της. Εκτός κι αν η τρέχουσα κρίση δεχτούμε ότι έχει απελευθερώσει τις πιο σκοτεινές δυνάμεις του ανθρώπινου ψυχισμού, με ροπή προς συμπτώματα άκρως ψυχοπαθολογικά.
    Π. ΧΡΙΣΤΟΦΙΛΙΔΗΣ
    απάντηση66
     
     
    Υποκρισία | 08/02/2017 21:56
    Τι έγιναν τα θαλασσοδάνεια που έπαιρνε ο ΔΟΛ για το Μέγορ Μουσικής ;Κάτι κατοστάρες θυμάμαι .Όσο για το χάλι που κατάντησε να γίνει γραφείο τύπου του Σόϊμπλε και των μνημονίων ας πουλήσει ο Ψυχάρης τις βίλες του στον Άγιο Αιμιλιανό και να πληρώσει
    ΤΝΤ
    απάντηση195
     
     
    ελάτε τώρα... | 08/02/2017 21:22
    τόσο ο ΔΟΛ, όσο και ο τύπος είναι υπερτιμημένοι. Έχουν περάσει ανεπιστρεπτεί οι εποχές εκείνες που μπορούσαν να επηρεάσουν την δημόσια γνώμη σε τέτοιο βαθμό ώστε να ανεβοκατεβάζουν κυβερνήσεις. Αντίθετα στις μέρες μας, η απήχησή τους έχει περιοριστεί τραγικά. Σήμερα οι πολιτικοί μπορούν να πετύχουν πολύ καλύτερη ανταπόκριση καταργώντας τον ενδιάμεσο, πχ με ένα tweet, παρά με κάποιο βαρύγδουπο άρθρο ενός πανάκριβου δημοσιογράφου. Όχι μόνο στην Ελλάδα, όπου ο συστημικός τύπος απέτυχε πανηγυρικά τόσο στο δημοψήφισμα όσο και στις εκλογές, μα και διεθνώς, δείτε πόσο λοιδωρώντας τον Τράμπ, το μόνο που πέτυχαν ήταν να τον εκλέξουν πρόεδρο. Γι' αυτό λοιπόν κάνει πολύ καλά ο Κυριάκος...
    που αφήνει τον ΔΟΛ να πεθάνει...
    απάντηση135
     
     
    Γιατί κόβετε σχόλια; | 08/02/2017 17:52
    Ακόμη και την τελευταία ημέρα κόβετε σχόλια που δεν σας βολεύουν. Έχετε να πείτε κάτι για τους μεγαλοδημοσιογράφους του Βήματος που ήταν στα payroll των Τραπεζων όπως αναφέρει σε δημοσίευσή της συνάδελφός σας; Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα. Φυσικά είμαι σίγουρος ότι δεν θα το περάσετε το σχόλιο, αλλά το γράφω έτσι για να μην έχετε την ψευδαίσθηση ότι μπορείτε συνεχώς να μας δουλεύετε.
    Δημ
    απάντηση127
     
     
    Κουράγιο! | 08/02/2017 17:33
    Θα ξαναβγεί το βήμα και τα νέα, και θα ξανακούσει το βήμα fm, παιδιά. Σε καλύτερες μέρες. Εμείς θα περιμένουμε και δεν ξεχνάμε!
    Elli
    απάντηση75
     
     
     
    Δημοσιογράφε | 08/02/2017 16:49
    Θα σου πώ εγω πως έγινε. Το γατάκι των Ιμαλαίων παρόλο που νιαούρισε γοερά, δέν έφαγε ούτε λέπι γιατί το γατάκι του Μαξίμου έπρεπε να χώσει τα φρίσκις στην δικιά του πεινασμένη γάτα χαρΑΥΓΗ. Φρίσκις πιά δέν υπάρχουν πολλά όπως πρώτα για να φάνε όλα τα γατάκια. Ο ΔΟΛ έπαιξε και έχασε, δεν τρέχει τίποτα, ένα γατάκι λιγότερο.
    ο ροζ γατούλης
    απάντηση1737
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μπράβο σας | 08/02/2017 15:52
    Τελικά τα καταφέρατε..! Αυτό που είχατε κάνει σημαία με σημαιοφόρο τον κ. Πρεπεντέρη δηλαδή την "ΑΝΑΤΡΟΠΗ",το κάνατε πράξη.μόνο που βάλλατε τα χέρια σας και βγάλατε τα μάτια σας...!! Σε κάθε περίπτωση όμως θα μας λείψετε..!!! Τα ΜΜΕ χωρίς εσάς θα είναι φτωχότερα αν τελικά σωπήσετε...καλή τύχη...και καλό κουράγιο..!!!!!
    FOX
    απάντηση3619
     
     
    AKOMA KAI TΩRA AMETANOHTOI | 08/02/2017 15:37
    "Η πρώτη φορά αριστερά δεν αντέχει την κριτική, δεν αντέχει την πολυφωνία." ΕΝΩ ΕΣΕΙΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΥΦΩΝΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΥΚΑΙ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑΣ ΕΙΣΤΕ ΑΜΟΙΡΟΙ ΕΥΘΥΝΩΝ , ΔΕΝ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΨΕΜΑ ΚΑΙ ΛΑΣΠΗ ΡΙΞΑΤΕ ΜΕ ΕΥΚΟΛΙΑ ΓΙΝΑΤΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΣΕ ΤΟΝ ΛΑΟ ,ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙς ΕΥΘΥΝΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
    stathis
    απάντηση5732
     
     
    Συνεχίστε αλλοιώς | 08/02/2017 14:32
    Τι είναι μια εφημερίδα; Επιχείρηση; Ίδρυμα; Κοινωνικό αγαθό; Μέσο δημοκρατίας; Οι αναγνώστες της; Όλα τα παραπάνω; Ό,τι και να είναι, δεν παύει το Βήμα και τα Νέα να αποτελούν τμήμα της ιστορίας της Ελλάδας. Δυστυχώς, οι καιροί είναι δύσκολοι και μετρώνται με οικονομικούς όρους. Έτσι έκλεισαν και ιστορικά βιβλιοπωλεία. Ευτυχώς υπάρχει το διαδίκτυο. Άλλωστε το πνέυμα παραμένει ελέυθερο. Ιδρύστε ιστοσελίδες. Αναγνώστες υπάρχουν.
    eΠολιτης
    απάντηση772
     
     
     
    ΦΙΛΤΑΤΕ ΚΥΡΙΕ ΣΗΦΗ | 08/02/2017 14:23
    Ελα στη θέση του ΕΛΛΗΝΑ που για 300€ του κατάσχουν καταθέσεις και ενοίκια. Δες ,εσύ θα ξέρεις , τα ΔΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ Ο ΔΟΛ απο τις Τράπεζες που θα πληρώσουν οι φουκαράδες.... ΟΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΙ Κ Α Ρ Χ Α Ρ Ι Ε Σ είναι στο απυρόβλητο με τα Δάνεια που έχουν πάρει να τα έχουν φυγαδεύσει στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ σε ιδιωτικούς λογαριασμούς.... ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΤΙΠΟΤΑ .Δεν πήγε κανένας ΦΥΛΚΗ . Εμένα ούτε € δεν με δΑΝΕΊΖΟΥΝ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ... ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΑΝ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΔΟΛ διοχτεύθηκαν με παράδρομους σε κάποιες τσέπες ;
    ΠΟΛΙΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΟΔΑΝΕΙΑ
    απάντηση6112
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων