από metereologos.gr
Τετάρτη 23 Μαΐου 2018
 
 

Βερολίνο: Νέα ψυχρολουσία στην Αθήνα για το χρέος

Η παρέμβαση Ομπάμα για την ελάφρυνσή του δεν συγκινεί Μέρκελ και Σόιμπλε
Βερολίνο: Νέα ψυχρολουσία στην Αθήνα για το χρέος
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Βερολίνο, Ανταπόκριση

Το ψυχρό λουτρό συνεχίζεται: Ύστερα από την γερμανική κυβερνητική πηγή, που απέκλεισε χθες μια στροφή της πολιτικής της Άνγκελα Μερκελ στο θέμα του χρέους λόγω της σχετικής παρέμβασης του αμερικανού προέδρου Μπαράκ Ομπάμα, ήρθε σήμερα  ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Στέφεν Σάιμπερτ για να επιβεβαιώσει τον αποκλεισμό – μόνο με πιο διπλωματική γλώσσα.  

«Πήραμε υπόψη μας τις δηλώσεις του προέδρου Ομπάμα για τη σημασία της ελάφρυνσης του χρέους στην Ελλάδα» είπε. Όμως, πρόσθεσε, το θέμα έχει δρομολογηθεί από το Eurogroup το Μάιο του 2016. Κι αυτό καθορίζει καταρχάς βραχυπρόθεσμες, και ύστερα, μετά το 2018, μεσοπρόθεσμες διευκολύνσεις. Δηλαδή, τίποτε άλλο.

Σχετικά με τη διαπίστωση του κ.Ομπάμα, ότι η λιτότητα δεν φέρνει από μόνη της ανάπτυξη, ο κ.Σάιμπερτ παρατήρησε ότι αυτή ανοίγει ανοικτές θύρες στο Βερολίνο. Η φράση «αντικατοπτρίζει και τη στάση της γερμανικής κυβέρνησης ότι για να υπάρξει μακροπρόθεσμα βιώσιμη ανάπτυξη χρειάζονται αφενός υγειή δημοσιονομικά μέτρα, και αφετέρου δομικές μεταρρυθμίσεις. Στη βάση αυτή διαμορφώσαμε και την πολιτική για την Ελλάδα» είπε.

Στην ίδια γραμμή κινήθηκε και ο εκπρόσωπος του υπουργείου οικονομικών Γιούργκ Βαϊσμπέργκερ. «Δεν υπάρχει καμία νέα εξέλιξη. Η θέση μας δεν αλλάζει με την επίσκεψη του προέδρου Ομπάμα. Υπάρχει η διαδικασία που αποφασίστηκε στο Eurogroup του Μαίου και επιμένουμε σ΄ αυτήν» τόνισε.

Στο Βερολίνο πολλοί αμφιβάλλουν πάντως για την ειλικρίνεια αυτών των δηλώσεων. Κι αυτό επειδή το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο επιμένει, όπως και ο κ.Ομπάμα, σε ελάφρυνση του χρέους και ταυτόχρονα απειλεί, ότι αν αυτό δεν ανακοινωθεί σύντομα δεν θα πάρει μέρος μελλοντικά στο ελληνικό πρόγραμμα.

«Ο Σόιμπλε έχει ανάγκη το ΔΝΤ, επειδή έχει υποσχεθεί τη συμμετοχή του στο γερμανικό κοινοβούλιο, και ιδιαίτερα στους βουλευτές της παράταξής του, τους Χριστιανοδημοκράτες» λέει ηγετικό στέλεχος των Σοσιαλδημοκρατών, που θέλει να μείνει ανώνυμο. Ο ίδιος εξάλλου, προσθέτει, είχε παραδεχθεί στο παρελθόν, ότι το ελληνικό χρέος δεν είναι βιώσιμο – εξ ου και η προσφορά του στους Έλληνες να αποχωρήσουν από την ευρωζώνη έναντι γενναίας οικονομικής βοήθειας.

Το συμπέρασμά του: Ο κ.Σόιμπλε πρέπει να εγκαταλείψει τη «ρητορική του αποκλεισμού», αν θέλει «να τα βρει» με το ΔΝΤ. Πότε; - αυτό, λέει, είναι δύσκολο να προσδιορισθεί αν ληφθεί υπόψη η κυκλοθυμική διάθεση του γερμανού υπουργού οικονομικών, που αποτυπώνεται συχνά και στην πολιτική του.  



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Το Βερολίνο περιμένει τον Ομπάμα 
 
 
σχόλια (20)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    η Μερκελ ειναι οργανο του Σοιμπλε, | 17/11/2016 22:59
    ο οποιος θελει την Ελλαδα πιο αγωνιστικη, εκεινο που δεν εξηγει ο κ. Σοιμπλε, ριναι πιο αγωνιστικη σε τι και σε πιον? Η ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΗ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΓΗΣ. Τωρα αν οι Γερμανοι θελουν την Ελλαδα με φθηνοτερα εργατικα, ΑΣ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ.ΑΛΒΑΝΙΑ και σε αλλες Χωρες εκτος Ευρωπης που προσφερουν φθηνα εργατικα χερια. Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΤΙΜΟ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΕΙ ΙΣΟΤΙΜΑ ΩΦΕΛΗ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ.
    πρωτοπορος
    απάντηση24
     
     
    Κι ο Ομπαμα ηλθε κι εφυγε. ευτυχως για μας η Ακροπολη και προπατωρες | 17/11/2016 17:19
    Ξυπνα και σηκω βρε αγορι μου κι' ο ηλιος μεσουρανεψε τι πραγματα ειναι αυτα ακομα στο κρεβατι; Ηρθε η Αλβανιδα και περιμενει να καθαρισει το δωματιο σου ολα τ αλλα τα τελειωσε. Ασε ρε μανα και τα ονειρα ειναι πιο γλυκα μεσα στην ατιμη ζωη που με γεννησες!!!! Χωρις χαρτζιλικι και με τοση ανεργεια τι να κανω. Ουτε τσιγαρο δεν υπαρχει. Και κατι αλλο γιατι φερνεις καθαρηστρια .......Καθαρισε το σπιτι εσυ.......ρε μανα.
    Αντωνυμος
    απάντηση62
     
     
    Ως πότε παλικάρια; | 17/11/2016 12:40
    Πότε θα σταματήσει ο "περήφανος" νεοέλληνας να ζητιανεύει από τους Ευρωπαίους και θα αναλάβει την ευθύνη για την κατάσταση στην οποία βρίσκεται; Κανείς δε μας χρωστάει, πάρτε το χαμπάρι!
    Mix
    απάντηση181
     
     
    Επαιτες και απάτες | 17/11/2016 09:03
    Όταν κάποιοι ήθελαν και επιδίωκαν πάσει θυσία να αναλάβουν τη διακυβέρνηση αυτής της καταχρεωμένης χώρας, θα έπρεπε να γνώριζαν και την πραγματική κατάσταση που βρίσκονταν και τις θέσεις των λεγόμενων ευρωπαίων. Μετά την εκλογική επιτυχί, όλες οι ενέργειες έγιναν, δυστυχώς, στην κατεύθυνση απαξίωσης της χώρας διεθνώς και περαιτέρω φτωχοποίησης του ελληνικού λαού. Τώρα, επαίτες γυρίζουν την υφήλιο, μήπως και μπορέσουν να βρούν συμμάχους απέναντι στο γερμανικό τείχος. Στους γερμανούς που πριν λοιδωρούσαν και τώρα αναπύσσουν φιλίες και εγκωμιάζουν τη σημαντική τους θέση στην Ευρώπη. Ο ελληνικός λαός παρακολουθεί και ακολουθεί, ελπίζοντας για έξοδο από τη κρίση, η οποία δεν έρχεται.
    eΠολιτης
    απάντηση160
     
     
    ΗΤΑΝΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΕΒΑΙΟ,ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ΄. | 17/11/2016 08:21
    Και εντελώς αναμενόμενο΄.Να ζητάς απο τους άλλους δανειστές, τους Ευρωπαίους ,να 'κουρέψουν' το χρέος, ενώ ταυτόχρονα το ΔΝΤ-που συμμετέχει μόνο κατά το 1/3 στο δανεισμό μας με μεγαλύτερο εταίρο τις ΗΠΑ-επικαλείται το ισχύον προνόμιο απο το Καταστατικό, δεν δικαιούται να προβαίνει στην παραμικρή μείωση της οφειλής μας και ζητεί την επιστροφή των δανεικών στο ακέραιο.Είναι δυνατόν να το δεχθούν αυτό ποτέ οι Ευρωπαίοι που μας εχουν δανείσει υπο διπλή ιδιότητα,ως μέλη της ευρωζώνης και ως μέλη του ΔΝΤ;Το ΔΝΤ δεν δανείζει δικά του χρήματα.Τα δανείζεται απο διάφορες χρηματοδοτικές πηγές κι απο τις συμμετέχουσες χώρες, οι οποίες παρέχουν εγγυήσεις.Γιατί να αισθανθούν ριγμένοι οι Ευρωπαίοι;
    γηγενής θεσσαλονικεύς
    απάντηση131
     
     
    οτι δεν κατάφερε ο Ομπαμα | 17/11/2016 08:10
    θα καταφέρει ο ΤΡΑΜΠ.Δεν θα χρειαστεί ούτε καν επίσκεψη.Μόνο μια δήλωση.
    απλά ας περιμένουμε λίγο
    απάντηση62
     
     
     
    Πρέπει να τα επιστρέψουμε στο ακέραιο | 17/11/2016 08:06
    Ένας άνθρωπος με φιλότιμο αναγνωρίζει τα σφάλματά του και ξεπληρώνει τα χρέη του. Εργάζεται σκληρά και στερείται για όσο χρόνο χρειαστεί ώστε ώστε να μπορέσει να σταθεί σαν άντρας στα δικά του πόδια και να εκπληρώσει τις υποχρεώσεις και τις υποσχέσεις του. Δανειστήκαμε και υποσχεθήκαμε να τα επιστρέψουμε. Είναι πλέον θέμα αξιοπρέπειας και αυτοσεβασμού. Είναι υποτιμητικό να εκλιπαρούμε για χατίρια. Πρέπει να επιστρέψουμε τα δανεικά στο ακέραιο. Μια ρύθμιση χρέους είναι ηθικά ανεκτή, όχι όμως "κούρεμα". Είναι αναξιοπρεπές.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση201
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Σωστη σταση | 17/11/2016 05:20
    Ο Ομπαμα (επιδεξιος γυρολογος) μπορει να σκορπαει στους αυτοχθονες ψευτικες αστραφτερες χαντρες, ΟΜΩΣ αφου ακομα δεν εχουν γινει οι δομικες μεταρρυθμισεις (σωστη η σταση των Μερκελ/Σοιμπλε) στο Δημοσιο, εργασιακα κλπ, ουτε αλλαγη πλευσης απο το Βερολινο ουτε αναπτυξη θα δει αυτη η χωρα για τους επομενους αιωνες.
    ντοπιος
    απάντηση91
     
     
    ta lamogia mas kanoun aneythynous | 17/11/2016 00:59
    Η Οικονομία θα υποφέρει εάν δεν λυθούν τα κόκκινα δάνεια. . Οι ευρωπαίοι δεν τρώνε κουτόχορτο λαμόγια έχουν πλουτίσει και ζούνε σε σπιταρόνες στην υγεία των υπολοιπων κορόιδων. . ο νομος Κατσέλη είναι καταστροφή και ειδικά για αυτούς που πραγματικά έχουν ανάγκη γιατί άφησε παράθυρα να μπούν τα τρωκτικά λαμόγια μπαταξήδες και τώρα θα την πληρώσουν τα φτωχά στρώματα που πληγείσαν περισσότερο από την κρίση , αλλα και όλη η Ελληνική οικονομία. . ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ Ο ΤΥΠΟΣ ΤΟ ΠΕΡΝΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΜΠΑΤΑΞΗΔΩΝ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΑ. . ΓΙΑΤΙ??? Η ΕΙΣΤΕ ΑΣΧΕΤΟΙ Η ΕΙΣΑΣΤΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ Πως καταντήσατε την χωρα διαμάντι ρε μπαταξήδες λαμόγια χρωστάμε σε χώρες που οι ανώτεροι μισθοί τους είναι πολύ κατώτεροι από τους δικούς μας
    pelagisos
    απάντηση140
     
     
    Σαν τους εμπόρους ναρκωτικών. | 16/11/2016 22:18
    Δώστε ναρκωτικά στους ναρκομανείς για να μη σηκώσουν ποτέ κεφάλι. Χαρίστε στους Έλληνες πολιτικούς τα δάνεια για να μη γίνουμε ποτέ άνθρωποι και να τους σέρνουν από τη μύτη οι ξένοι. Αράπικια λογική και παγκοσμιοποίηση. Φαντάσου να έβγαινε και η Χίλαρη τι είχε να γίνει…
    Τον Αράπη και αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς.
    απάντηση100
     
     
    Μπορούσε να είναι διαφορετικά ; | 16/11/2016 21:23
    Ο Ομπάμα ζητά απο τους Γερμανούς να μειώσουν το χρέος, με άλλα λόγια να υποστούν χασούρα. Να χάσουν λεφτά που κάλλιστα θα μπορούσαν να ξοδέψουν για τους εαυτούς τους. Καλής πρόθεσης η προτροπή Ομπάμα αλλά ανέξοδη για την Αμερική. Το παρλιακό που έχουμε για πρωθυπουργό έχει κάνει το ζήτημα πρώτο θέμα στην επικοινωνιακή πολιτική του. Στο βωμό της πολιτικής αυτής γυρίζει και συμπεριφέρεται σαν κλασικός ζήτουλας. Ντροπή.
    Idiot buster
    απάντηση181
     
     
    Χρέος και Μεταρρυθμίσεις | 16/11/2016 20:54
    Η Αθήνα δεν θέλει μεταρρυθμίσεις, που θίγουν τα συμφέροντα της οικονομικής ολιγαρχίας, θέλει μόνο ρύθμιση (διαγραφή) του χρέους. Οι Αμερικάνοι δεν έχουν πρόβλημα με το χρέος, αλλά θέλουν τις μεταρρυθμίσεις. Οι Γερμανοί έχουν πρόβλημα με τη διαγραφή του χρέους και η προσήλωσή τους στις μεταρρυθμίσεις είναι χαλαρή, γιατί είναι δεμένοι με την εγχώρια οικονομική ολιγαρχία και φοβούνται τον ανταγωνισμό της Αμερικής. Δεν έχουν όρεξη να τους εμφανισθεί καμμιά "Ιρλανδία" του νότου. Ο Ελληνικός λαός, σε σύγχυση, δεν ξέρει προς τα που να στραφεί και τι να κάνει. Η "ηγεσία του" έχει προ πολλού επιλέξει την οδό της προδοσίας, στ' όνομά του υπηρετεί αλλότρια συμφέροντα.
    Μελάνιππος
    απάντηση161
     
     
    Νεκρό, παλιό μοντέλο | 16/11/2016 20:44
    Στο δυτικό κόσμο η αρχή ότι το κράτος είναι κινητήριος δύναμη της οικονομίας έχει πεθάνει. Ο ρόλος του γίνεται υποστηρικτικός και διευκολυντικός της ιδιωτικής οικονομίας. Και κλάμα οι Πασόκοι όλων των παραταξεων που έχασαν την κουτάλα (βλέπε: εύκολα χρέη) που μοίραζε λεφτά και αγόραζε ψήφους. Διαγραφή χρέους θα σημαίνει ότι τους λύνονται ξανά τα χέρια να αρχίσουν κάνουν το ίδιο έργο που κατέστρεψε το λαό και τη χώρα. Γι αυτό και το έκαναν σημαία τους. Να τρέμουμε όποιον έχει κάνει σημαία τη διαγραφή χρέους...
    Μίκιος
    απάντηση120
     
     
    ...επιτέλους!... | 16/11/2016 17:59
    σταματήστε να σέρνεστε σαν σκυλιά που εκλιπαρούν για ένα κομμάτι κρέας, και αναλάβετε τις ευθύνες σας για μικρά -αλλά σταθερά- βήματα προς τα μπρος!!! Το γνωρίζουμε, ότι οι Γερμανοί είναι άκαμπτοι, ως προς τις θέσεις τους. Το θέμα είναι τι κάνουμε ΕΜΕΙΣ, όχι τι κάνουν ΑΥΤΟΙ!!!...Θαύματα ΔΕΝ γίνονται!!!....
    amola kaluba
    απάντηση1746
     
     
     
    O... | 16/11/2016 17:26
    ...kalos aftos Afro-Amerikanos den mporese, gia ockto oloklira chronia, na lysei ta oikonomika provlimata tis choras tou me apotelesma to komma tou na chasei to Congerss, na chasei tin Gerousia kai tora na chasei kai ton Lefko Oiko.! Einai toulachiston geloio na thelei na dinei symvoules se epaggelmaties politikous opos oi Germanoi!
    Archaiomnimon
    απάντηση4388
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Πρωθυπουργός ενάντια Καταληψία! | 16/11/2016 17:08
    To be or not to be!! Mέγα δίλημμα του Μέγα Νταουλιέρη! Αλλά θα παίξει τα νταουλια του, τους ζουρνάδες του, τις φωτιές του, τα σπασμένα του μάρμαρα και θα τα καταφέρει! Και πρωθυπουργός και καταληψίας και συγχρόνως ενάνια!
    Schizoid ???
    απάντηση8319
     
     
    Ελα τώρα! Θα κάνεις τον Μέγα Νταουλιέρη να πέσει κάτω στο πεζοδρόμιο και να χτυπιέται! | 16/11/2016 17:02
    Θα κάνετε τώρα τον Μέγα μας Νταουλιέρη ακόμα πιο διχασμένο! Ο μεν πρωθυπουργός που είναι καλό παιδί και θέλει να παίζει καλά με τα άλλα παιδάκια, κι ο καταληψίας που θέλει να τα σπάσει όλα και να κάψει πάλι την Αθήνα αν δεν του δώσετε να χτίσει στο Λονδίνο το καταφύγιο του, και να σπουδάσει και τα παιδάκια του, και να πάρει σύνταξη η Pigeon στα 45 ως πρώτη Ελληνιδα στην κομπίνα! Θα μας τον θυμώσετε τον σχιζοφρενή μας καπετάνιο! Και αλοίμονο, θα φέρνουμε τον Ιερώνυμο για ξόρκια!
    Πρωθυπουργός εναντίον καταληψία!
    απάντηση9521
     
-