από metereologos.gr
Δευτέρα 16 Ιουλίου 2018
 
 

Υπόθεση Μπαλτάκου: Μετασεισμικές δονήσεις στη κυβέρνηση - Αναστάτωση στην ΚΟ της Νέας Δημοκρατίας

Συνάντηση Σαμαρά - Βενιζέλου στις 10 το πρωί της Παρασκευής
Υπόθεση Μπαλτάκου: Μετασεισμικές δονήσεις στη κυβέρνηση - Αναστάτωση στην ΚΟ της Νέας Δημοκρατίας
Στιγμιότυπο από συνεδρίαση του Υπουργικού Συμβουλίου (φωτ. αρχείου)
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Αναταράξεις εξακολουθεί και προκαλεί στους κόλπους της δικομματικής κυβέρνησης η υπόθεση του κ. Τ. Μπαλτάκου και στις δέκα το πρωί της Παρασκευής οι κκ.Αντ. Σαμαράς και Ευ. Βενιζέλος θα συζητήσουν τις τελευταίες εξελίξεις στο Μέγαρο Μαξίμου.
 
Η ιστορία του μέχρι πρότινος πανίσχυρου γ.γ. της κυβέρνησης και οι παρενέργειές της, έχουν αποσυντονίσει την κυβέρνηση και αναστατώσει την Κοινοβουλευτική Ομάδα της Νέας Δημοκρατίας.
 
«Προχωράμε» μεταδίδουν από το Μέγαρο Μαξίμου, όπου η οργή είναι κυρίαρχη για τα όσα αποκαλύφθηκε ότι είπε ο κ. Μπαλτάκος για τον Πρωθυπουργό που τον εμπιστεύτηκε σε μια ιδιαίτερα νευραλγική θέση. Παράλληλα, η κυβέρνηση, μέσω του υπουργού Επικρατείας κ. Δ. Σταμάτη κατηγορούν το ΣΥΡΙΖΑ ότι υιοθετεί επί της ουσίας την επιχειρηματολογία της Χρυσής Αυγής περί «στημένης δίωξης».
 
Εν μέσω της μεγάλης έντασης, ανησυχίας και προβληματισμού στους κόλπους της ΝΔ, έντονη συζήτηση και ποικίλα σχόλια δημιούργησε η πολιτική παρέμβαση του υπουργού Εθνικής Άμυνας και αντιπροέδρου του κόμματος κ. Δ. Αβραμόπουλος που έγινε το απόγευμα της Πέμπτης.
 
Οι μετασεισμικές δονήσεις, μετά τον κύριο πολιτικό σεισμό των πολλών ρίχτερ που προκάλεσε η αποκάλυψη της βιντεοσκοπημένης συνομιλίας του κ. Μπαλτάκου με τον βουλευτή της Χρυσής Αυγής κ. Ηλ.Κασιδιάρη, συνεχίζουν και ταρακουνούν το κυβερνητικό οικοδόμημα.  
 
Σε αυτό το βαρύ κλίμα, ιδιαίτερη σημασία έχει η παρέμβαση του κ. Αβραμόπουλου, ο οποίος σημείωσε ότι ως μεγάλη δημοκρατική και ευρωπαϊκή Παράταξη, η ΝΔ είναι διαχρονικά και σταθερά απέναντι στα άκρα, στις αντιδημοκρατικές συμπεριφορές και στις ολοκληρωτικές ιδεολογίες.
 
Ο αντιπρόεδρος της ΝΔ σημείωσε με νόημα ότι η κυβέρνηση και ο πρωθυπουργός παραμένουν οι εγγυητές της συνταγματικής τάξης, της πορείας της χώρας μας στο δρόμο της οικονομικής ανάκαμψης και της προάσπισης των δημοκρατικών μας θεσμών. «Τις κατακτήσεις αυτές οφείλουμε να διασφαλίσουμε ενωμένοι» αναφέρει με έμφαση.
 
Παράλληλα, πολλοί υπουργοί και βουλευτές της ΝΔ μιλάνε για το «απρόβλεπτο στην πολιτική» και εκφράζουν ανησυχία μήπως υπάρχουν και άλλα βίντεο με συνομιλίες που μπορεί να επιβαρύνουν την ατμόσφαιρα.
 
Οι περισσότεροι υπουργοί και βουλευτές έχουν θέσει στο στόχαστρό τους τον κ. Μπαλτάκο, τον οποίο και αποκηρύσσουν και επιμένουν, όπως ο κ. Ι. Μιχελάκης ότι ο Πρωθυπουργός δεν γνώριζε τα όσα έκανε στο παρασκήνιο ο πρώην γ.γ. της κυβέρνησης.
 
«O κ. Μπαλτάκος δεν έχει καμία σχέση με το κόμμα, απ' όσο γνωρίζω» τόνισε η επικεφαλής των ευρωβουλευτής της ΝΔ κυρία Μαριέττα Γιαννάκου (Αθήνα 9.84) και συμπλήρωσε: «Ο πρωθυπουργός του είχε εμπιστοσύνη και του ανέθεσε μια σοβαρή θέση. Τώρα, εάν η εμπιστοσύνη αυτή μετατράπηκε στους χθεσινούς διαλόγους και στις επιθέσεις του υιού κ.λπ., αυτά είναι πρωτοφανή γεγονότα. Όλοι οι πολιτικοί, όταν τοποθετούν κάποιον, έχουν ευθύνη. Αλλά οι ευθύνες είναι ατομικές στη δημοκρατία. Δεν μπορεί να γίνουν συλλογικές. Δηλαδή, όταν έχει κανείς μια συγκεκριμένη εκτίμηση για έναν άνθρωπο και αυτός αποδεικνύεται διαφορετικός, αυτό δεν είναι πάντοτε δική σου ευθύνη».
 
«Δεν τον αγγίζει. Δεν έχει σχέση ο πρωθυπουργός με όσα έγιναν. Ο κ. Μπαλτάκος δεν αντλεί δύναμη ούτε πήρε εντολές ούτε κάποια επαφή με τον κ. Σαμαρά υπάρχει. Πρέπει να απολογηθεί (ο κ. Σαμαράς) για τον κ. Μπαλτάκο; Σέβομαι τον κ. Μπαλτάκο, αλλά δεν μπορώ να τον καλύψω γιʼ αυτό που έγινε» τόνισε ο κ. Κ. Μαρκόπουλος στο Βήμα fm 99.5.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Πολιτικός σεισμός στο Μαξίμου από την υπόθεση Μπαλτάκου 
Γρηγοράκος: «Αδικήθηκε ο Πρωθυπουργός από το λάθος του Μπαλτάκου» 
Προ ημερησίας διατάξεως συζήτηση για θέμα Μπαλτάκου ζητά ο ΣΥΡΙΖΑ 
ΑΝΕΛ: Στον πρωθυπουργό η πολιτική ευθύνη για τις ενέργειες Μπαλτάκου 
Π. Καψής: Ο Σαμαράς έχει ευθύνη για τις ενέργειες Μπαλτάκου 
Γεωργιάδης: Ως πατέρας συγκινήθηκα από τη στάση του γιου Μπαλτάκου 
Οι κρυφές σχέσεις του Π. Μπαλτάκου με τη Χρυσή αυγή 
Το Βήμα είχε προειδοποιήσει από τον Σεπτέμβριο για τις επαφές Μπαλτάκου - Χρυσής Αυγής 
Ν. Δένδιας:Νοσηρή φαντασία όσα αφορούν το πρόσωπό μου, στη συνομιλία Μπαλτάκου - Κασιδιάρη 
Υπόγειες συνομιλίες-σοκ Π. Μπαλτάκου - Ηλ. Κασιδιάρη (video) 
Πυρά Ρουπακιώτη κατά Μπαλτάκου για το αντιρατσιστικό νομοσχέδιο 
Βουλή: Αμηχανία, αντιπαραθέσεις και προβληματισμός για τις εξελίξεις 
Μ. Βορίδης: Προσωπική επιλογή Μπαλτάκου οι επαφές με την Χ.Α.  
Κουτσούμπας: Ευθύνη της κυβέρνησης που είχε γ.γ έναν συνομιλητή της Χ.Α. 
Διαψεύδει η κυβέρνηση τα περί κυκλώματος ΕΥΠ  
 
 
σχόλια (24)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Σεβασμός μυστήριο!!! | 05/04/2014 16:48
    Φαίνεται ότι ο κος κ. Μαρκόπουλος δεν έχει δήθεν καταλάβει καλά τι έκανε ο κος Μπαλτάκος, αλλιώς δεν θα δήλωνε ότι τον σέβεται ακόμη! Εκτός αν έχει και ο ίδιος παρόμοιες διασυνδέσεις . . . οπότε εξηγείται ο σεβασμός . . . Δημήτρης Σαρησάββας
    Δημήτρης Σαρησάββας, Ζυρίχη
    απάντηση00
     
     
    GT SKOTONOMASTE? | 05/04/2014 02:28
    Apo pou na xsekiniso eilikrina den gnorizo ena exo na po gia arxi KRIMA!!Tetoioi pou eimaste OXI MERKEL mas xreiazetai enas TYRANNOS i ARMATA mpas k sothoume apo tous eautous mas!ANERGOS eimai k psaxno douleia ilektrologos tei sigkrekrimena theoreite pos me koftei ti kanei o MPALTAKOS H O TSIPRAS?Me noiazei na bgo apo to mnimonio na ginoun ependiseis na dieuthetithei to XREOS ORISTIKA gia na exoume xrimata gia koinoniki k ependitiki politiki!Blepo anagnostes k ntrepomai pou eimai ELLINAS emeis ferame auto to kako emeis prepei na to LISOUME ENOMENOI!!ENOMENOI!!THLIBOMAI EILIKRINA MIA LISI MENEI EXSOTERIKO k SEIS KANTE TO ELLADISTAN PALI!Krima pou dn to xo parei akomi apofasi na figo.Kalinixta
    kostas x
    απάντηση00
     
     
    poso grigora ksexname... | 04/04/2014 12:53
    ksexasame pou eimaste prin 5 xronia. ean thelete na girisete to roloi pisw einai poli efkolo.sinexiste na thelete tin paretisi tou samara. to gremisma einai poli efkolo to ktisimo einai to diskolo dioti xriazete ypomoni kai poli skliri douleia. i eklogi einai mia...
    kolokotronis
    απάντηση510
     
     
    Τον πρώτο λόγο η δικαιοσύνη | 04/04/2014 12:32
    Όλο το σκηνικό όπως στήθηκε ήταν προσωπική επιλογή του Μπαλτάκου. Από εκεί και πέρα ας τραβήξει τον ακραίο δρόμο που ο ίδιος έχει επιλέξει. Για τα υπόλοιπα τον πρώτο λόγο τον έχει η δικαιοσύνη που ήδη έχει καταδικάσει τις εγκληματικές τους πράξεις.
    Περικλής
    απάντηση513
     
     
    DEN EKPLISOME!! | 04/04/2014 10:58
    Το ύψιστο χαρακτηριστικό μέτρο για τον πολιτισμό ενός λαού είναι ο τρόπος με τον οποίο συμπεριφέρεται στους νεκρούς . Οι Κασιδιάριδες και οι Μμαλτάκιδες υπάρχουν παντού!.. Ένας λαός που η θηριωδία του ξεπέρασε εκείνη των Γερμανών, αλληλοσκοτώνοντας ο ένας τον άλλον, σωριάζοντας τα κομμένα κεφάλια στις πλατείες και στα παλούκια. Δεν αλλάζει από την μια μέρα στην άλλη!!..Οι γιοι και τα εγγόνια αυτών που έκαψαν σκότωσαν και ρήμαξαν αυτόν τον τόπο, είναι ριζωμένοι στο σύστημα! Θα χρειαστούν πολλές γενιές να μεταλλαχτούν σε πολιτισμένους ανθρώπους. Εδώ που τα λέμε το σύστημα δεν βοήθησε και λιγάκι τα τελευταία 50 χρόνια!..Μάλλον ριζική αλλαγή μυαλού, παιδεία και δικαιοσύνη χρειάζονται!..
    AMSTERDAM
    απάντηση206
     
     
    Δεν βγαίνει νόημα! | 04/04/2014 10:56
    Μπορεί κάποιος από τους αναγνώστες να μου εξηγήσει τι εννοεί η Γιαννάκου όταν λέει "Όλοι οι πολιτικοί, όταν τοποθετούν κάποιον, έχουν ευθύνη. Αλλά οι ευθύνες είναι ατομικές στη δημοκρατία. Δεν μπορεί να γίνουν συλλογικές. Δηλαδή, όταν έχει κανείς μια συγκεκριμένη εκτίμηση για έναν άνθρωπο και αυτός αποδεικνύεται διαφορετικός, αυτό δεν είναι πάντοτε δική σου ευθύνη".
    Nemesis
    απάντηση242
     
     
    Talepori kai kathisterimeni Ellada | 04/04/2014 10:43
    Stis prigmenes xwres tou exoterikou yparxei kati pou legete "managerial responsibility" (ypefthinotis tou manager). Afto profanws den yparxei stin Ellada. Kai einai axio logou pou o Samaras oxi mono den zita sygnomi, alla exei kai olous tous gyro tou, na dinoun synendefxeis kai na lene pws Samaras den einai ypefthinos
    Ανώνυμος / η
    απάντηση75
     
     
    Non-sequitur | 04/04/2014 04:42
    Δηλαδη, σε ποιον ανοικει η ευθυνη της επολογης? Ποιος παραχωρει τα κλειδια του σπιτιου του σε καποιον που τυχαια συναντησε στο δρομο? Παραδειγμα; Ποιος θυμαται το σκανδαλο με την Ελληνιδα γραμματεα το Χελμουτ Σμιντ (νομιζω αυτος ηταν) και τον δεσμο που ειχε με κατασκοπο της Σταζι, και τι ακολουθησε. Μας δουλευετε φιλοι? (Αναφερεται στην Κα Γιαννακου και τον κ. Μαρκοπουλο). Το γλειψιμο δεν βοηθαει σε τιποτα. Με ολη την εκτιμηση (στους προαναφερθεντες) Γιωργος Τζωτζος
    Γιωργος Τζωτζος
    απάντηση272
     
     
    Κατι πολυ θετικο στην ολη ιστορια: | 04/04/2014 01:56
    Περα απο αντιπαραθεσεις και διαφωνιες,ολος ο κοσμος στιγματισε την ανοσιοτητα μπαλτακου,και ΟΥΔΕΙΣ πηρε το μερος των ναζι!Κασιδιαρη,επαιξες κι εχασες!Για τον κοσμο το ερωτημα που τεθηκε δεν ηταν αν ειχατε δικιο(που ουτως ή αλλως,καθε ενας απο εσας σερνει 2 ποινικους κωδικες),αλλά αν ηταν κακο ή πολυ κακο το οτι καποιος συνεργαστηκε με εσας.Ο μπαλτακος εφαγε φτυσια απο ολους.Κι εσυ;Οπως βλεπεις,λιγες μονο ωρες μετα την προβοκατσια σου,με τον μονο που δεν ασχολειται κανενας ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!Τον μπαλτακο τον βριζουμε ολοι και η μονη διαφοροποιηση ειναι στην ενταση των υβρεων!Ξεκινωντας με το ιδιο σκεπτικο:"κολασμενος οποιος ξεπεφτει να συνεργαζεται με ναζι σαν τα μουτρα σου".
    Μονο η...ραχηλ τσιμπησε,αλλά ηταν αναμενομενο.
    απάντηση1814
     
     
    Ο επαναστάτης | 04/04/2014 01:33
    Γειά σου ρε Παντελή επαναστάτη. Αλήθεια δεν έχεις κουραστεί με τόσες επαναστάσεις που έχεις κάνει ως υφυπουργός για το... καλό των εργαζομένων στην ΕΡΤ; Άστο μην κουράζεσαι. Καταλάβαμε.
    Τσε
    απάντηση97
     
     
     
    κορλεόνε... | 04/04/2014 00:32
    Το θέμα δεν είναι εάν τοποθέτησε καλώς ή κακώς ο Σαμαράς τον Μπαλτάκο σ αυτό το πόστο..Το πρόβλημα είναι εάν αληθεύουν αυτά που λέει,ο Μπαλτάκος...Εάν ναι,είναι ακόμα ο Σαμαράς πρωθυπουργός;;;;!!!!
    Σούρδος
    απάντηση394
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Επιστροφή των μισθών | 03/04/2014 23:43
    Αφού ο κ. Μπαλτάκος ασχολιόταν στο χρόνο εργασίας του με τελείως διαφορετικά πράγματα από αυτά για τα οποία πληρωνόταν (job description της θέσης), θα πρέπει να επιστρέψει αναδρομικά όλους τους μισθούς οι οποίοι του καταβλήθηκαν. Αλλιώς, και ο ίδιος, πώς θα αντιμετωπίζει καθημερινά τους φορολογουμένους όταν τους συναντάει στο δρόμο; Θα πρέπει να καθιερωθεί έλεγχος αποτελεσματικότητας από το Ελεγκτικό Συνέδριο για το πώς ξοδεύεται το δημόσιο χρήμα σε όλους τους τομείς, η σπατάλη δημοσίου χρήματος και του υστερήματος των φορολογουμένων φαίνεται να συνεχίζεται ανεξέλεγκτη.
    Κοινή λογική
    απάντηση301
     
     
    Ρε τσίρκα | 03/04/2014 22:33
    Ακόμα να παραιτηθείτε;;;;
    ΟΞΩ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
    απάντηση298
     
     
    Ηθικό δίδαγμα | 03/04/2014 20:41
    Αν αποκαλύψεις την αλήθεια σε παραιτούν.Οι κλεφτο-Υπουργοί σκευωροί παραμένουν στην θεσούλα τους.ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΛΑΜΟΓΙΩΝ
    ΔΕΞΙΟΣ
    απάντηση219
     
     
    Εξ οικείων τα βέλη | 03/04/2014 19:57
    Ο Μπαλτάκος και οι συν αυτώ δεν καταλαβαίνουν ότι η χώρα προσπαθεί να βγει μέσα απο το βάραθρο και αυτοί δεν ην αφήνουν? Απόδημος.
    New Yorker
    απάντηση2119
     
     
     
    Η Ελλάδα θα τα καταφέρει | 03/04/2014 19:51
    Όσα βίντεο και να βγάλουν οι βουλευτές της Χ.Α., ο κόσμος πλέον έχει καταλάβει ότι η κυβέρνηση Σαμαρά έσωσε τη χώρα από το χάος. Μέχρι το 2016 η συγκυβέρνηση ΝΔ - ΠΑΣΟΚ θα έχει νοικοκυρέψει την χώρα και στις εθνικές εκλογές θα υπάρξει αυτοδυναμία της ΝΔ. Αυτό ήδη διαφαίνεται από κάποιες δημοσκοπήσεις. Έχουμε πρωτογενές και αναμένεται και δημοσιονομικό πλεόνασμα, η πτώση των spreads είναι άνω των 2.000 μονάδων, το επιτόκιο δανεισμού είναι ελάχιστο (0,6% euribor), επετεύχθη τεράστιο κούρεμα του χρέους (περίπου 105 δις), καθώς και τόσα άλλα επιτεύγματα που τα αναγνωρίζει όλη η Ευρώπη. Σύντομα, όλα αυτά θα γίνουν χειροπιαστά στον κόσμο και τότε η πολιτική επιλογή θα είναι μόνο μία ...
    Αδωνικός (Φοιτητής Ιατρικής)
    απάντηση1747
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Δημοκρατια της Μποκοτα | 03/04/2014 19:45
    Ο ανθρωπος ειπε την αληθεια αποκαλυψε σκευωρια και αντι να παραιτηθουν οι εμπλεκομενοι εξαναγκαστηκε ο ιδιος σε παραιτηση.Απλα κρατος ΜΑΦΙΑ
    Κολομβιανος
    απάντηση2612