International Edition
  
  • Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Κάρολος Παπούλιας θα μεταβεί την Πέμπτη στις 10 π.μ. στο Πάρκο Ελευθερίας (πρώην ΕΑΤ - ΕΣΑ) για να καταθέσει στεφάνι
Πέμπτη 24 Ιουλίου 2014
 

Τον Ηρώδη ζήλεψε ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής Ηλίας Παναγιώταρος

Με εξωφρενική ερώτησή του ζητεί στοιχεία όλων των αλλοδαπών βρεφών στους παιδικούς σταθμούς
 Τον Ηρώδη ζήλεψε ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής Ηλίας Παναγιώταρος
Ο βουλευτής της Χρυσής Αυγης Η. Παναγιώταρος, ζητεί στοιχεία αλλοδαπών βρεφών σε παιδικούς σταθμούς στην Ελλάδα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Μία εξαιρετικά περίεργη ερώτηση με πολύ επικίνδυνες παραμέτρους αν συνδεθεί με παλαιότερη δήλωσή του, κατέθεσε στο Κοινοβούλιο ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής Ηλίας Παναγιώταρος προς τoν υπουργός Εσωτερικών κ. Ευρ. Στυλιανίδη και Εργασίας κ. Γιάννης Βρούτση.

Συγκεκριμένα ο ακροδεξιός βουλευτής με επερώτησή του ζητά να πληροφορηθεί τα ακριβή στοιχεία (!) των «αλλοδαπών βρεφών και νηπίων ανά χώρα προέλευσης που εξυπηρετούνται στους παιδικούς σταθμούς» στην Ελλάδα. Ο παραλογισμός του αιτήματος αποκτά επικίνδυνες διαστάσεις, δεδομένου ότι ο ίδιος ο Παναγιώταρος, σε προεκλογική συγκέντρωση της Χρυσής Αυγής στο Φλοίσβο Παλαιού Φαλήρου είχε πει ότι «αν μπει, η Χρυσή Αυγή στην Βουλή, θα κάνει εφόδους στα νοσοκομεία αλλά και στους βρεφονηπιακούς σταθμούς και θα πετά στον δρόμο τους “λαθρομετανάστες” και τα παιδιά τους». Μάλιστα, είχε χειροκροτηθεί για αυτό από τους υποστηρικτές του κόμματος, στους οποίους προφανώς δεν θέλησε να φανεί ασυνεπής, αφού του αιτήματός του να του δοθούν τα ονόματα των αλλοδαπών βρεφών είχε προηγηθεί ερώτησή του σχετικά με την παροχή υπηρεσιών υγείας σε μετανάστες στα νοσοκομεία.

Το εντυπωσιακό είναι ότι το υπουργείο Εσωτερικών φαίνεται να συναίνεσε στο αίτημα του Παναγιώταρου, καθώς σύμφωνα με καταγγελίες εκπαιδευτικών, σε νηπιαγωγεία έχουν καταφθάσει έγγραφα από τις τοπικές Αποκεντρωμένες Διοικήσεις, με τα οποία ζητούνται τα στοιχεία βρεφών που δεν έχουν την ελληνική υπηκοότητα και μάλιστα «κατεπειγόντως».

Συγκεκριμένα, στην Ιεράπετρα Κρήτης, υπήρξε επιστολή διαμαρτυρίας προς το υπουργείο Εσωτερικών, με την οποία διευκρινίζεται ότι με ομόφωνη απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του αρμόδιου για τους Βρεφονηπιακούς Σταθμούς Νομικού Προσώπου δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να αποσταλούν τα στοιχεία των νηπίων. Χαρακτηριστικά αναφέρεται ότι δεν θα «παραδώσουν στοιχεία μωρών σε νεοναζιστές που ανοικτά τα απειλούν».

Τονίζεται δε ότι «σύμφωνα με τον Κώδικα Δήμων και Κοινοτήτων (άρθρο 214, παράγραφος 2) οι δημοτικές αρχές διασφαλίζουν το δικαίωμα πρόσβασης όλων των δημοτών και κατοίκων σε βρεφονηπιακούς σταθμούς ανεξαρτήτως εθνικότητας, θρησκείας, φύλου, γλώσσας, φυλετικής ή κοινωνικής ομάδας στην οποία ανήκουν».

Είναι απορίας άξιο, εάν το υπουργείο Εσωτερικών γνωρίζει τις παλαιότερες δηλώσεις του βουλευτή της Χρυσής Αυγής και αν θεωρεί ότι δεσμεύεται να ικανοποιεί οποιοδήποτε βουλευτικό αίτημα κατατίθεται, όσο παράλογο και αυταρχικό και αν είναι.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Σάλος από την ενέργεια Στυλιανίδη να «υιοθετήσει» τις προγραφές της Χρυσής Αυγής 
ΓΣΕΕ: «''Σύγχρονος Ηρώδης'' η Χρυσή Αυγή» 
 
 
σχόλια (260)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Η Λύση | 12/10/2012 17:26
    ας διώξουμε αυτό το 2% των εκτός ευρώπης παιδιών απο τα ελληνικά σχολεία, (που έχουν μούτρα να θέλουν να μάθουν και την Ελληνική Γλώσσα) να δει η Ελλάδα μια άσπρη μέρα!
    Σκιπίων
    απάντηση725
     
     
     
    Αντίσταση στην αμορφωσιά | 12/10/2012 12:28
    Τους φασίστες μόνο με τετ ατέ διάλογο θα τους ξεβρακώσεις, …αλά αυτό το αποφεύγουν όπως ο διάολος το λιβάνι, γιαυτό κινούνται σαν αγέλη. Σήμερα έτσι κινούνται μόνο τα ζώα, αυτά τα μη ζώα δεν γνωρίζουν ότι έτσι σαν την αφεντιά τους έχει ζήσει ο πρωτόγονος άνθρωπος! …τόσο προοδευτικός είναι ο φασισμός! κρίμα στα παιδιά μας που τα έχουν αφήσει σκόπιμα έξω από το ανθρώπινο γίγνεσθαι. Έτοιμο ζυμάρι για τα σάπια δόντια του γέρο καπιταλισμού!...
    panos
    απάντηση2825
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Απάντηση σε "Ησυχία - Τάξη - Ασφάλεια" | 12/10/2012 11:26
    Οι Συριζαίοι εφόσον δεν θέλετε να αγγίξετε το μεταναστευτικό λόγω διεθνιστικής ιδεοληψίας και μεσοαστικού βολέματος κοπανάτε συνέχεια αυτήν την ηλίθια θεωρία πως η ΧΑ, ένα λυσσαλέα αντικοινοβουλευτικό, αντιμνημονιακό μόρφωμα είναι τάχα όργανο της αστικής τάξης / του κράτους. Προφανώς και το κράτος αναγκάστηκε να υιοθετήσει πιο σκληρή στάση στο μεταναστευτικό, αλλιώς τα ινία θα αναλάμβαναν ολοσχερώς οι φασίστες. ΕΣΕΙΣ οδηγήσατε τον κόσμο σ'αυτήν την καταστροφική πόλωση με ανεγκέφαλες χειρονομίες όπως την κατάχρηση του πανεπιστημιακού ασύλου για φιλοξενία λαθρομεταναστών. Η ΧΑ δεν θα υπήρχε ποτέ χωρίς εσάς να χωρίζετε τον κόσμο σε άσπρο-μαύρο, δαιμονοποιώντας κάθε κριτική ως "φασισμό"
    αντιπολικός
    απάντηση2914
     
     
    πατριώταροι | 12/10/2012 10:01
    απολαμβάνω την πολιτική σκέψη του νεοέλληνα που προσπαθεί να βρει λύση πάνω σε δεδομένες καταστάσεις. "έτσι είναι, δεν υπάρχουν θέσεις για όλους". κανένας πατριώταρος απ'όλους εδώ δεν αναρωτιέται γιατί ΞΑΦΝΙΚΑ δεν υπάρχουν θέσεις ; έχουμε τόσα περισσότερα παιδιά; μήπως έχουμε λιγότερα σχολεία και σταθμούς; δεν μας πειράζει που κόβονται όλα αυτά; να χαρώ εγώ πατριωτισμό. κι αυτά βέβαια για την περίπτωση που όλο αυτό με τις θέσεις αληθεύει, που δεν αληθεύει ακριβώς και στις περιπτώσεις που ισχύει, ουσιαστικά αφορά παιδιά αλλοδαπών που μένουν έξω. εκτός αν κάποιος έχει άλλα στοιχεία και μιλάει. δεν χρειάζονται όμως στοιχεία, για να εκτοξευτεί μίσος και "λύσεις", σωστά;
    masha
    απάντηση814
     
     
     
    χα χα χα.. | 12/10/2012 02:51
    Λοιπον Ελληναραδες,η ΧΑ σας εχει ξεβρακωσει ολους.3 μηνες εχει που μπηκε στο κοινουβουλιο και εχει κανει περισσοτερες δρασεις απο αυτες των 2 μεγαλων κομματων μαζι τα τελ.30 χρονια.Περαστικα σας,τα ποσοστα της θα ειναι διψηφια της επομενη φορα και εγω θα ειμαι κατοικος εξωτερικου διοτι με πιθηκους δε θελω να συγχρωτιζομαι.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση2425
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Στις επόμενες Χ Α δαγκωτό! | 12/10/2012 01:56
    Πιο φασίστες είναι οι "αριστεροί" και οι "δημοκράτες" από τους Χ Α! Όταν δεν έχω δικαίωμα να εκφράσω τη γνώμη μου, όταν δεν έχω δικαίωμα να αρνούμαι τους λαθραίους γιατί απλώς είναι λαθραίοι, τότε ποιος είναι ο φασίστας; Δαγκωτό Χ Α να τους διώξει ως τον τελευταίο!
    Αμάν πια
    απάντηση2535
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μίλησαν και οι σκοπιανοί | 12/10/2012 00:11
    Ο Παναγιώταρος από που και ως που είναι Έλληνας; Μας κοροιδεύετε; Κλασσικό ρουμανικό πρόσωπο και χαρακτηριστικά όσο και σωματοδομή. Ρουμάνος ή, στην καλύτερη περίπτωση, Σκοπιανός.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση2820
     
     
    Προσοχή γιατί σας ξεφεύγει το πράγμα... | 11/10/2012 23:39
    Όταν θα είναι να περάσει και επισήμως το δωράκι των 500εκ. στις τράπεζες θα βρεθεί κάτι άλλο να συζητάμε σχετικά με τη Χρυσή Αυγή. Κινήσεις αποπροσανατολισμού, κουβέντα να γίνεται, αρκεί να μη γίνει η κουβέντα που δεν θέλει κανείς από την κυβέρνηση να γίνει. Εγώ δεν πιστεύω για να είμαι ειλικρινής ότι όντως η Χρυσή Αυγή θα βιαιοπραγούσε ποτέ εναντίον βρεφών και παιδιών. Πιστεύω όμως ότι αν το έκανε θα υπήρχαν πολλοί από τους σχολιαστές που θα τους άρεσε αυτό και ενδεχομένως θα το επικροτούσαν και δημόσια, αρκεί απλά να ήταν παιδιά αλλοδαπών. Δεν έχω δυστυχώς πλέον καμία αμφιβολία, έκει μας φτάσανε...
    gkool
    απάντηση172
     
     
     
    Ε ρε χρυση αυγη που σας χρειαζεται | 11/10/2012 23:32
    ηρθαν οι εισαγωμενοι λαθρο..... και διωχνουν τα παιδια μας απο τους βρεφονηπιακους σταθμους και με βαφτιζεται δημοκρατη για να μην αντιδρασω.ΜΟΡΕ οχι μονο τουρκος θα γινω και ΝΑΖΙ και ακομα παραπερα θα γινω.αρκετα ζω στη χωρα μου και απαιτω σεβασμο
    ntinos
    απάντηση1922
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μπραβο Ηλια | 11/10/2012 23:01
    Ο ΠΑΠΑΣ ΒΛΟΓΑΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ. ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΥΓΚΥΡΙΑ ΤΩΡΑ .ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΝΑΙ ΠΟΝΗΡΑ
    kostas
    απάντηση2220
     
     
    Σ | 11/10/2012 22:43
    Γιατί παρά τις κορώνες του Δένδια εναντίον της Χ.Α. αποδεικνύεται για άλλη μια φορά πως είναι το μακρύ χέρι του κράτους!!! Από την παροχή βοήθειας και κάλυψης από τα ΜΑΤ για τις βιαιότητές τους μέχρι την προβολή της από το Πρώτο Θέμα και άλλες τέτοιες συστημικές φυλλάδες αλλά και τη στάση της Χ.Α. στη Βουλή που ψηφίζει να χαριστούν τα χρέη στις; ΠΑΕ, υπέρ της πώλησης της Αγροτικής Τράπεζας και υπέρ των συμφερόντων του Λάτση, όλα ξεκαθαρίζουν τον χαρακτήρα της Χ.Α.!!!
    SP
    απάντηση1412
     
     
     
    Μην τρελαθούμε τώρα | 11/10/2012 21:14
    Επειδή τυχαίνει να έχω δει την δήλωση στο ιντερνετ αφήστε τα παραμύθια και τις αστειότητες Η επερώτηση του βουλευτή ανεξαρτήτως σε ποιο κόμμα ανήκει γίνεται για να μάθει ο λαός ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΑΝΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΠΟΙΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ. Όχι φυσικά για να σκοτώσουνε τα βρέφη ................ αυτά μόνο η άρρωστη φαντασία των ψευτοαριστερών τα αναπαραγάγει!!!! Με την απάντηση που θα λάβει ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝΕ, ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ θέλει ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ότι ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ "ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ" ΤΩΝ ΚΑΗΜΕΝΩΝ ΤΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΑ "ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ" ΤΟΥ. Αφήστε τις συγκρίσεις με άλλα κράτη (Γερμανία κ.λ.π.) .με την μπανανία που λέγεται Ελλάδα.Ετσι και αλλιώς τι να κάνουμε ρε παιδί μου πως να το κάνουμε ο ντόπιος που πάει φαντάρος και τον έχουν τρελάνει στους φόρους και τα χαράτσια ,ο νόμιμος πολίτης μιας κυρίαρχης χώρας πρέπει να έχει περισσότερα δικαιώματα από κάθε έναν τυχάρπαστο λαθρομετανάστη που τα έχει όλα τζάμπα και δεν πληρώνει τίποτα δεν θα μας τρελάνετε με τις ψευτοαριστερίστικες ανοησίες,Αυτό που γίνεται με την ρατσιστική διάκριση υπέρ των ΛΑΘΡΟ-μεταναστών εις βάρος του γηγενή πληθυσμού μιας χώρας δεν συμβαίνει σε καμιά δυτική πολιτισμένη χώρα λες και δεν υπάρχουν Έλληνες που είναι κακόμοιροι ή δεν έχουν στο ήλιο μοίρα και ζούνε σε τίποτα βίλες και καλοπερνάνε(Πόσους Αλβανούς δεν γνωρίζετε με αμαξάρες,με σπιτάρες και με ένα ή δύο ξενοδοχεία στην Αλβανία;)Μην τρελαθούμε τώρα
    SaMp
    απάντηση2816
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ησυχία - Τάξη - Ασφάλεια και όλα τα μέτρα περνάνε | 11/10/2012 20:54
    Αν μου βρείτε πουθενά να συγκρουστεί η ΧΑ με την κυβέρνηση και την πολιτική που εφαρμόζεται, φωνάξτε με. ΥΓ. Σύγκρουση δεν είναι το να φτιάχνει η κυβέρνηση στρατόπεδα συγκέντρωσης των μεταναστών και η ΧΑ να λέει να τους κάνουν σαπούνια.
    Συγκρουσιακός
    απάντηση1116
     
     
    μενεγάκη μακρυπούλια | 11/10/2012 20:15
    Ούτε τις γνωρίζω και ούτε θα ήθελα να τις γνωρίσω. Τις "αντιπαθώ" όμως μιας και όπου γυρίσεις, περιοδικό είναι, εφημερίδα -ακόμη και σοβαρές...- ιστοσελίδες, όλο και κάπου θα γράφουν κάτι για τις εν λόγω. Αυτό σκέφτηκα σαν διάβασα σήμερα το εκατομυρριοστό άρθρο για την χρυσή αυγή...Σαφώς και είναι σοβαρό το θέμα. Είμαι από αυτούς που το παίρνουν το θέμα πολύ σοβαρά. Διαβάζοντας όμως σχόλια, είναι πλέον πολλοί που το λένε ότι καταντά κουραστικό πραγματικά, αυτή η συνεχής ενασχόληση με τα της χρ.αυγής. Εντάξει, κατανοητό να μονοπωλούν, ίσως το επιζητούν και οι ίδιοι. Άρα, ίσως και να παίζετε το παιχνίδι τους. Εκτός και αν ασχολείστε, επειδή απλά το ...θέμα , πουλά...
    Γιάννης Μ.-ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ
    απάντηση122
     
     
    κανιβαλοι γκαιμπελισκοι | 11/10/2012 17:22
    ειστε απλοι προπαγανδιστες , στοιχεια δεν ζητησε κανεις , αριθμους ζητησαν ... αλλα μπροστα στην πρεμουρα σας να κανετε προπαγανδα νομιζετε τον κοσμο ηλιθιο και ετσι βαζετε οτι θελετε , ηρωδης , καλιγουλας , κανιβαλος .... γιαυτο οι δημοσιογραφοι ειστε στην κατωτερη βαθμιδα αξιοπιστιας μαζι με τους πολιτικους στην ελλαδα , το επιβεβαιωνετε καθε μερα , μονο που δυστηχως για εσας σας εχουν παρει χαμπαρι ολοι
    φερτε τον ηρωδη
    απάντηση5750
     
     
     
    Λογική και ευαισθησία... | 11/10/2012 17:18
    Δυστυχώς η πρώτη πρέπει να καταπνίγεται προκειμένου να μην υπάρχει κίνδυνος να θεωρηθεί κανείς ρατσιστής. Αγαπητοί το πρόβλημα είναι υπαρκτό όμως, και έχει ως εξής: Kανείς δεν τά έχει με τους ξένους, όσο αυτοί δεν καταλαμβάνουν το ζωτικό του χώρο. Και ο χώρος αυτός μπορεί να είναι η γειτονιά του (στην οποία ο τρόπος ζωής των άλλων μπορεί να τον ενοχλήσει), το λεωφορείο (όταν δεν μπορεί να μπεί επειδή είναι γεμάτο "άλλους"), η εργασία του (όταν χάνεται από τους "άλλους"), η παραλία (που οι "άλλοι" έχουν καταλάβει για πικνικ), ο παιδκός σταθμός όταν δεν χωράει τα δικά του παιδιά χάριν των "άλλων". Sorry κι' όλας αλλά αυτο είναι νομοτελειακό, και είναι λογικό να μη αφήνει χώρο σε ευαισθησίες!
    Ph.J
    απάντηση3837
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Το ψαρι βρωμάει απ το κεφάλι | 11/10/2012 16:47
    Τώρα καταλαβαίνω. Η ΧΑ έχει φετιχ τους ξένους λαθρο-φοροφυγάδες. Βεβαια οι έλληνες φοροφυγάδες είναι ΕΛΛΗΝΕΣ και δικαιούνται να παίρνουν τις θέσεις άλλων ελληνων και ξένων (όχι γερμανων, αμερικανών και άλλων φίλων) απόρων βεβαιως βεβαιως.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση3923
     
     
     
    to stinete kai afto | 11/10/2012 16:44
    ta anilika ektos oti kovoun theseis ellinon tha enilikiothoun kai tha ginoun kai afta kleftronia kai egklimaties.ti mas diafimizete tosa xronia gia tin elliniki oikogeneia.mpainoun kai aftoi sta idia?Ara poia i diafora?oles oi oikogeneies einai idies gia esas.ego tin ekana exo kali sinexeia se esas.ftixte tin kainouria koinonia sas.xa xa xa
    tasos
    απάντηση1523
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων