από metereologos.gr
Σάββατο 27 Μαΐου 2017
 

Θάνος Κατσάμπας: «Συνεργοί στο έγκλημα»

Ο καταστροφικός ρόλος των ελληνικών ΜΜΕ στην παράταση της οικονομικής κρίσης
Θάνος Κατσάμπας: «Συνεργοί στο έγκλημα»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Με άρθρο του στην huffingtonpost.gr ο κ. Θάνος Κατσάμπας, πρώην αναπληρωτής εκτελεστικός διευθυντής του ΔΝΤ, αναφέρεται στον καταστροφικό, όπως λέει ρόλο τον ΜΜΕ, «στην παράταση αρχικά της κρίσης και μετέπειτα της προσαρμογής της ελληνικής οικονομίας. Πέρα από τη σκόπιμη διαστρέβλωση της αλήθειας από τον κίτρινο τύπο για την εξυπηρέτηση πολιτικών στόχων (η οποία έχει και εκτενώς και επιτυχώς αναλυθεί υπό τον όρο «διαπλεκόμενα συμφέροντα» ή «διαπλοκή»), η ελληνική οικονομική κρίση αποκάλυψε επίσης την πολύ ρηχή και επιφανειακή γνώση των υποτιθέμενων έγκυρων ελληνικών μέσων μαζικής ενημέρωσης σχετικά με βασικές μακροοικονομικές έννοιες και πολιτικές.»

Ο ίδιος τονίζει μεταξύ άλλων «Στην πραγματικότητα, μόνο μια ανεπαίσθητη μειοψηφία παραδοσιακών Ελλήνων δημοσιογράφων, και, πιο πρόσφατα, ελάχιστοι σχολιαστές σε ψηφιακά μέσα, ήταν σε θέση να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις των δραματικών εξελίξεων της τελευταίας επταετίας. Το φτωχό εκπαιδευτικό υπόβαθρο του μέσου Έλληνα δημοσιογράφου αποδείχθηκε ότι ήταν αποτρεπτικό εμπόδιο για δημοσιογραφία υψηλής ποιότητας, ξέχωρα ​​από τις ιδεολογικές προκαταλήψεις και τις κομματικές γραμμές που τους υπαγόρευαν οι ολιγάρχες των ΜΜΕ.»

Αναλυτικά το άρθρο

Σε λίγες βδομάδες συμπληρώνονται επτά χρόνια από την έγκριση του πρώτου Μνημονίου της Ελλάδος από τους διεθνείς πιστωτές της τότε Τρόικας.

Στη διάρκεια αυτών των επτά ετών, αποκαλύφθηκε ο καταστροφικός ρόλος των ελληνικών ΜΜΕ στην παράταση αρχικά της κρίσης και μετέπειτα της προσαρμογής της ελληνικής οικονομίας. Πέρα από τη σκόπιμη διαστρέβλωση της αλήθειας από τον κίτρινο τύπο για την εξυπηρέτηση πολιτικών στόχων (η οποία έχει και εκτενώς και επιτυχώς αναλυθεί υπό τον όρο «διαπλεκόμενα συμφέροντα» ή «διαπλοκή»), η ελληνική οικονομική κρίση αποκάλυψε επίσης την πολύ ρηχή και επιφανειακή γνώση των υποτιθέμενων έγκυρων ελληνικών μέσων μαζικής ενημέρωσης σχετικά με βασικές μακροοικονομικές έννοιες και πολιτικές. Παράλληλα με τους Έλληνες πολιτικούς (βλ. άρθρο μου «Η Συνομωσία των Ασχέτων» ) τα ελληνικά ΜΜΕ (ειδικά τα έντυπα μέσα και τα τηλεοπτικά κανάλια) έχουν τα τελευταία χρόνια ξεσκεπάσει μια θλιβερή πραγματικότητα: ότι οι εκδότες, δημοσιογράφοι, αρθρογράφοι και σχολιαστές των ελληνικών ΜΜΕ είναι οδυνηρά απληροφόρητοι σχετικά με οικονομικές έννοιες και με το θεσμικό πλαίσιο των διεθνών οργανισμών.

Οπωσδήποτε, η εφαρμοσμένη μακροοικονομική διαχείριση είναι ένα πολύπλοκο εγχείρημα που απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις. Επιπλέον, το διαδικαστικό και νομικό πλαίσιο των διεθνών οργανισμών είναι ένας λαβύρινθος κανονιστικών διατάξεων. Σαν αποτέλεσμα, οι δημοσιογράφοι που θα φιλοδοξούσαν να παρέχουν μια συνεπή και αμερόληπτη κάλυψη των γεγονότων όπως εκτυλίσσονταν στην Ελλάδα από το 2010, θα έπρεπε να είναι εξοικειωμένοι τόσο με ορισμένες βασικές αρχές της οικονομικής θεωρίας, όσο και με τα νομικά πλαίσια των διεθνών οργανισμών που συνδέονται με την ελληνική κρίση.

Στην πραγματικότητα, μόνο μια ανεπαίσθητη μειοψηφία παραδοσιακών Ελλήνων δημοσιογράφων, και, πιο πρόσφατα, ελάχιστοι σχολιαστές σε ψηφιακά μέσα, ήταν σε θέση να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις των δραματικών εξελίξεων της τελευταίας επταετίας. Το φτωχό εκπαιδευτικό υπόβαθρο του μέσου Έλληνα δημοσιογράφου αποδείχθηκε ότι ήταν αποτρεπτικό εμπόδιο για δημοσιογραφία υψηλής ποιότητας, ξέχωρα ​​από τις ιδεολογικές προκαταλήψεις και τις κομματικές γραμμές που τους υπαγόρευαν οι ολιγάρχες των ΜΜΕ.

Δύο ήταν οι βασικοί τρόποι με τους οποίους οι εκπρόσωποι των ελληνικών μέσων ενημέρωσης συνέβαλαν στη διαιώνιση της κρίσης πολύ πέρα ​​από τις άλλες χώρες της Ευρωζώνης. Πρώτον, ως άμεσοι αρθρογράφοι ή δημοσιογράφοι στα δικά τους ΜΜΕ. Δεύτερον, ως συνομιλητές σε συνεντεύξεις με πολιτικούς, «εμπειρογνώμονες», και «αναλυτές» που ήθελαν να εκφράσουν γνώμη για τις τρέχουσες εξελίξεις.

Ως άμεσοι συντελεστές, αντί για αποσαφήνιση εννοιών, οικονομικών πολιτικών, και διαδικασιών, τα ελληνικά ΜΜΕ διαιώνισαν τη σύγχυση για τα αίτια της κρίσης και παρέτειναν τις πλάνες για τον τρόπο τερματισμού της. Το κολοσσιαίο σφάλμα σ’ αυτή τη διαδικασία ήταν η διάδοση και εμπέδωση της επιχειρηματολογίας ότι υπάρχουν εναλλακτικοί τρόποι εξόδου από την κρίση–η «πάλη των ιδεών» όπως ατυχώς τη χαρακτήρισε πρόσφατα ένας κατά τα άλλα έγκριτος θεράπων της 4ης Εξουσίας. Αλλά δεν υπάρχει πάλη ιδεών. Όπως ανέλυσα αλληγορικά στο άρθρο μου «Το Τραμ της Αθήνας», για μια χρεοκοπημένη χώρα όπως η Ελλάδα, δεν υπάρχει εναλλακτική λύση από τη μείωση του κατά κεφαλήν εισοδήματος, ανεξάρτητα από τις ιδεολογικές αποκλίσεις των ατόμων που βρίσκονται στην εξουσία. Το μόνο εργαλείο στη διάθεση της (κάθε) κυβέρνησης είναι πώς να επιτύχει μια δίκαιη κατανομή του βάρους της προσαρμογής στις διάφορες κοινωνικές τάξεις–αλλά η προσαρμογή νομοτελειακά θα οδηγήσει σε ένα χαμηλότερο βιοτικό επίπεδο όλης της κοινωνίας σε βάθος χρόνου. Ελάχιστα άτομα από την ελληνική δημοσιογραφική οικογένεια είχαν, αφενός το μορφωτικό υπόβαθρο και αφετέρου την επαγγελματική αυτοπεποίθηση, να εξηγήσουν αυτή τη σκληρή πραγματικότητα.

Δεύτερον, τα έντυπα, αλλά κυρίως τα τηλεοπτικά και ραδιοφωνικά ΜΜΕ, παρείχαν συστηματικά την ευκαιρία σε διεθνώς ανυπόληπτα μέλη της ελληνικής «άρχουσας τάξης» να παρουσιάζουν εσκεμμένα ψευδείς πληροφορίες και χαλκευμένες αναλύσεις για την υποστήριξη των προσωπικών τους στόχων. Το θέμα σ’ αυτό το σημείο δεν είναι η παραποίηση της αλήθειας από τα άτομα που έδιναν τις συνεντεύξεις: αυτό, λίγο-πολύ, ήταν αναμενόμενο. Το πρόβλημα είναι ότι οι δημοσιογράφοι και συντονιστές των εκπομπών δεν ήταν σε θέση να αντικρούσουν τα παραπλανητικά επιχειρήματα των συνομιλητών τους, λόγω ανεπαρκούς κατανόησης της οικονομικής θεωρίας και του τρόπου λειτουργίας των διεθνών οργανισμών. Σαν αποτέλεσμα, η κοινή γνώμη σπάνια είχε μια ισορροπημένη παρουσίαση των προσφάτων εξελίξεων και προοπτικών της ελληνικής οικονομίας, της πραγματικής πορείας των διαπραγματεύσεων, ή των ουσιαστικών επιπτώσεων των διαφόρων μνημονίων.

Δεν μπορεί κανείς παρά να αναλογιστεί με θλίψη πώς υποτιθέμενα έγκυρα μέσα μαζικής ενημέρωσης έγιναν «συνεργοί στο έγκλημα» με μια σειρά Ελλήνων αξιωματούχων και αυτοδιαφημιζόμενων εμπειρογνωμόνων και συνέβαλαν στη δημιουργία ψευδαισθήσεων που έχουν παρατείνει την προσαρμογή πέρα ​​από οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ευρωζώνης. Η προβολή και διαιώνιση των όρων «πολιτική λύση» (άγνωστη έννοια σε διεθνές επίπεδο), «έντιμος συμβιβασμός» (μονομερής απόρριψη των ανειλημμένων δεσμεύσεων, δηλαδή ανέντιμη διαπραγμάτευση), «ημερομηνία-ορόσημο» (επαναλαμβανόμενη πλασματική προθεσμία για την ανάκτηση χαμένου εδάφους) είναι ορισμένα από τα πιο τρανταχτά παραδείγματα συνενοχής των ελληνικών ΜΜΕ στον αποπροσανατολισμό του ελληνικού εκλογικού σώματος. Πέρα από τη γνωστή «διαπλοκή», τα ελληνικά μέσα ενημέρωσης, λόγω αμάθειας, ανικανότητας, και απειρίας, όχι μόνο διευκόλυναν τη διάδοση ανακριβειών για το τρόπο της οικονομικής ανάκαμψης, αλλά παρείχαν επίσης φόρουμ (αυτο) προβολής απαίδευτων και ημιμαθών ατόμων, που έχουν κάνει ανυπολόγιστη ζημιά στην ελληνική κοινωνία.

Το άρθρο αποτελεί επικαιροποιημένη σύνοψη στα ελληνικά του άρθρου μου «Partners-in-Crime: The Destructive Role of the Greek Media during the Economic Crisis» που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό New Europe το Νοέμβριο 2016.


Ο κ. Θάνος Κατσάμπας είναι Non-Resident Senior Fellow στο Atlantic Council και πρώην Αναπληρωτής Εκτελεστικός Διευθυντής στο ΔΝΤ


Media περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (44)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Ο κ. Κατσάμπας , όπως ο κ. Ρουμελιώτης | 20/04/2017 19:17
    "Συνεργοί στο έγκλημα" , κ.Κατσάμπα , δεν ήταν μόνον "το φτωχό εκπαιδευτικό υπόβαθρο του μέσου Έλληνα δημοσιογράφου" . Ήσαν και άλλοι ,που αν και εξ ορισμού υπεύθυνοι με κριτήρια που θέτετε και με εξειδικευμένες γνώσεις, και επί δεκαετίες τιμήθηκαν και αμείφθηκαν πλουσιοπάροχα από την πολιτεία , εσιώπησαν , απολαμβάνοντας τιμές και εκ των υστέρων ως κήνσορες κατακεραυνώνουν τους άλλους ως υπευθύνους. Και όσοι δεν αντιλήφθηκαν σε ποιον αναφέρομαι, σπεύδω να τον κατονομάσω. Στον κ. Π.Ρουμελιώτη. Που τι ειρωνεία! Και αυτός Αναπληρωτής Εκτελεστικός Διευθυντής στο ΔΝΤ διετέλεσε, κ.Κατσάμπα. Και μάλιστα την περίοδο λίγο πριν και κατά τη διάρκεια της κρίσης. "Αιδώς Αργείοι", λοιπόν για πολλούς.
    Έκτωρ
    απάντηση50
     
     
    ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΦΡΕΝΟΚΟΜΕΙΟ... | 20/04/2017 19:10
    ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ......Ο ΚΑΘΡΕΥΤΗΣ ΜΑΣ.
    ΦΕΡΤΕ ΤΟΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ.....
    απάντηση60
     
     
     
    KOYIZ | 20/04/2017 19:03
    ΠΟΣΟΙ δημοσιογράφοι ή διαμορφωτές της κοινής γνώμης, όπως και πολιτικοί, μπορούν ΣΗΜΕΡΑ να αναδημοσιεύσουν όσα έγραψαν ή έλεγαν το 2010-2011 χωρίς να ντρέπονται;
    «Συνεργοί στο έγκλημα»
    απάντηση120
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΦΛΥΑΡΙΑ...ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.. | 20/04/2017 18:51
    ΕΧΟΥΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ....ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ....ΕΑΝ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ,ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ....Η ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΕΝΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ.....ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΚΑΝΕΙΣ.....ΑΥΤΙΑΣ ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ....ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΜΑΣ....ΔΥΣΤΥΧΩΣ...
    ΟΜΟΙΟΣ ΟΜΟΙΩ ΑΕΙ ΠΕΛΑΖΕΙ...
    απάντηση110
     
     
    Ξέρουμε ποιος φταίει, το είπαν και το έγραψαν όλοι... | 20/04/2017 17:57
    Ο κ. Θάνος Κατσάμπας λογικά, για τη συντριπτική πλειοψηφία της Ελληνικής κοινωνίας, είναι Θανούλης, άσχετος με την πραγματικότητα, δεν κατάλαβε, είναι (για τους πιο προχωρημένους) προδότης, δοσίλογος, χαζός, γερμανοτσολιάς, Πινοσέτ, όργανο των Αμερικανών, των Εβραίων, των Μασόνων κλπ. Ξεπερνά τα εσκεμμένα! "Αγανακτίσαμε". Είναι δυνατόν να γράφει πως τα Ελληνικά ΜΜΕ είναι συνεργοί στο έγκλημα και υπεύθυνα για την παράταση της οικονομικής κρίσης και προσαρμογής; Εδώ το ξέρει και "η κουτσή Μαρία" πως για όλα φταίει ο χαζός και προδότης ΓΑΠ. Δεν θα μας αλλάξετε εσείς κύριε Κατσάμπα την διαμορφωθείσα πραγματικότητα. Ως γνωστών είμαστε και ο εξυπνότερος λαός του κόσμου γι' αυτό όλοι μας ζηλεύουν.
    Χώρα Λωτοφάγων
    απάντηση91
     
     
     
    Μια κοινωνια που <<τσιμπαει>>ευκολα γινεται παιχνηδακι στα χερια εκεινων που ξερουν πως να την κανουν να<<τσιμπαει>> | 20/04/2017 16:22
    Οι τηλεοπτικοί αστερες εκαναν τη ζημιά με αρχηγό το Λακη που δεν είναι δημοσιογράφος.Χατζινικολαου, Αυτιας,παπαδακης Τραγκας,και σια ειναι το όνομα της παραπληροφόρησης.
    φανουρης
    απάντηση452
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Πόσο δίκαιο έχει... | 20/04/2017 16:01
    Πόσο δίκαιο έχει...Θυμάμαι ακόμη γνωστό δημοσιογραφικό πρωινάδικο από τα πλέον "έγκυρα"να δίνει λόγο για ώρες ατελείωτες στον ανεκδιήγητο Βαρουφάκη...
    georgios
    απάντηση398
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Από άγνοια μέχρι διαπλοκή | 20/04/2017 15:39
    Τα βλέπουμε κάθε μέρα. Παλαίμαχοι δημοσιογράφοι, και εδώ στο ΒΗΜΑ που θα έπρεπε να έχουν βαθειά γνώση της πραγματικότητας να γράφουν με ιδεολογικές εμμονες και άγνοια. Παράδειγμα ο Γερμανοφάγος μας. Άλλο παράδειγμα ο Θωπευτής της Εξουσίας. Στελέχη και οι δύο που στήριξαν τον Τσίπρα και τα παραμύθια του. Αλλά η διαπλοκή κρατά δεκαετίες, και κορυφώθηκε με το λεβέντη τον Αντρέα μας, τότε που έτρεχαν τα δανεικά από τα μπατζάκια του...
    Μίκιος
    απάντηση2511
     
     
     
    Σωστα κ. Κατσαμπα! | 20/04/2017 15:37
    Και για του λογου το αληθες, παραθετω και το σχολιο του "αντωνη" οτι " ... το κατα κεφαλης εισοδημα ...". Nαι σωστα διαβασατε! το κατα κεφαλης! Μας επεσε η κριση κατα κεφαλης ...!. Οι ελληνες μπερδεψαν την αιτια με το αποτελεσμα. Και βεβαια αυτο φαινεται και στην επιχειρηματικη κοινoτητα! Παρα πολλoι απο οσους χρωστανε κατηγορουν την αγορα που δεν αγoραζει την "ποιοτητα" των ελληνικων προιοντων αντι να ερωτηθουν γιατι τετοια ποιοτητα δεν πουλαει! Εινaι θεμα βασικης πλεον εκπαιδευσης, η οποια απο το 1981 και εντευθεν εγινε θυμα πειραμιτισμων. Και σημερα βλεπουμε τα αποτελεσματα ... Κατα κεφαλης!
    αμερικανος
    απάντηση209
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αυτογνωσία ??? | 20/04/2017 15:25
    Πραγματικά με ξαφνιάζει το γεγονός ότι εσείς στο Βήμα δημοσιεύεται αυτό το άρθρο. Δεν το περίμενα! Για εσάς και όλους τους φίλους, συνεργάτες και συναδέλφους σας μιλάει στο άρθρο! Βασικά για το 99%. Οι εξαιρέσεις που αναφέρει είναι μάλλον περίπου το 1%.
    Dam
    απάντηση335
     
     
    Δυστυχως | 20/04/2017 15:21
    Στην κατάταξη ελευθεροτυπίας παγκοσμίως η ελλάδα ειναι παρα πολυ κατω (στην 140η θεση;) Δυστυχως. Μπορεις να γραψεις σχεδον ό,τι θελεις αλλα αν πας εναντια στα οργανωμενα συμφεροντα, τοτε δεν μπορεις. Δεδομενου οτι η ελευθεροτυπια ειναι η ψυχη της δημοκρατιας, δνε προξενει εντυπωση οτι η τελευταια πτωχευσε. Στον αντιποδα, στις υψηλοτερες θεσεις, βρισκονται σταθερα οι σκανδιναβικες χωρες και δη η φιλανδια. Ο βαθμος ελευθεροτυπιας σχετιζεται αμεσα με το βιωτικο επιπεδο μιας χωρας. Ως γνωστον, οι σκανδιναβοι εχουν απο τα καλυτερα
    Ανώνυμος / η
    απάντηση173
     
     
    Άλλο πράγμα το μνημόνιο | 20/04/2017 15:20
    και άλλο η δανειακή σύμβαση έλεγε ο Τσίπρας. Εμείς θα πάρουμε την δανειακή σύμβαση και όχι το μνημόνιο, θα κουρέψουμε το χρέος στο μισό, δηλ. 150 δις, θα κάνουμε σεισάχθεια, άλλα 150 δις, θα πάρουμε τις γερμανικές αποζημιώσεις, 200 δις, θα αγοράσουμε πίσω τα λιμάνια και τον ΟΤΕ, λχ. 50 δις, θα επαναφέρουμε συντάξεις και μισθούς, θα καταργήσουμε τα διόδια κλπ. Τα νούμερα αυτά στο σύνολό τους κάτι μου θυμίζουν, αλλά τέλος πάντων. Τέτοιους ισχυρισμούς προέβαλαν ως βάσιμους τα ΜΜΕ.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση304
     
     
    " Χρησμολόγοι τε ήδον , χρησμούς παντοίους ..." ! | 20/04/2017 14:22
    Ποιος μπορεί να διαφωνήσει με όσα ισχυρίζεται ο κ. Κατσάμπας ; Ακόμη και σήμερα όμως ποιος μπορεί να ανταγωνισθεί τους πατριάρχες του λαϊκισμού κ.κ. Παπαδάκη και Αυτιά ; Η " Τέταρτη " εξουσία είναι εξίσου υπεύθυνη ηθικά , τουλάχιστον, με την " Πρώτη " . Δεν είναι τυχαίο ότι ακόμη δεν συμφωνήσαμε αν τα " Μνημόνια έφεραν την κρίση ή η κρίση τα Μνημόνια" . Δηλαδή δεν διακρίναμε το " Αίτιο από το Αιτιατό " . Και αυτό κύριε Κατσάμπα , δεν απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις από όσους δημοσιολογούν . Οι διαπραγματευτές έπρεπε να έχουν εξ ορισμού αυτές τις γνώσεις . Ως τέτοιοι εμφανίστηκαν οι " Βαρουφάκηδες " και αποδείχτηκε ότι δεν είχαν επίγνωση της άγνοιας και της αβάσταχτης ελαφρότητάς των .
    Έκτωρ
    απάντηση426
     
     
    χρυσο-ψαρο-μνημωνες | 20/04/2017 14:15
    αυτοι που δε τρωνε απο το σανο του τσιπρα, τρεφονται ως επι το πλείστον, με εκλεπτυσμενο βιολογικο σανο χωρις γλουτενη...πως δουλευει ο βιολογικος σανος?...σου λενε κατι που ισχύει π.χ. (τα μμε ειναι διαπλεκομενα) και μετα επικροτουν ολοι μαζι οι χρυσο-ψαρο-μνημωνες, οι οποίοι όμως ξεχνουν τον ρόλο του καταγγέλλοντα...εδω έχουμε το ΔΝΤ που αφου μας διέλυσε, τα ριχνει στους εδω καραγκιοζηδες με γελοιες δικαιολογιες και πολλαπλασιαστες...το πιο χαρακτηριστικο παράδειγμα ο βενιζελος..ο τυπος που σε οποιαδηποτε χωρα του γνωστου κοσμου θα ηταν φυλακη με δημευμενη περιουσια....σου λέει "ο σφυριζα ειναι για τα μπάζα" και ολοι μαζι οι εκλεπτυσμενοσανοφαγοι συμφωνουν και λενε "ποσο καλα τα λεει"
    και εκλεπτυσμενο-σανο-φαγοι
    απάντηση1824
     
     
    Πληρωνουμε αγνοια και λαικισμο | 20/04/2017 13:47
    Πολύ σωστα . Δεν μπορούν να καταλαβουν ποσο υποδαυλιζουν τις επιπτωσεις στην ιδια την πραγματικη οικονομια από διασπορα αβεβαιότητας.Η στη αδυναμια χρηματοδοτηση της.. από την αυξηση των κοκκινων δανειων που οι μαγκες ακούγοντας των κ Συσαχθεια στα πρωιναδικα και το ανεξελεκτο του ν Κατσελη δεν πληρωνουν εχοντας βγαλει καταθεσεις120 δισ στο εξωτερικο και τα pληρωνουν οι υπολοιποι.και οι πραγματικα αδυνατοι που πληγηκαν από κριση .Τα κοκκινα στεγαστικα υπερέβησαν τα κοκκινα των μαυρων και ισπανοφωνων μειονοτήτων των ΗΠΑ με εισοδημα 25χιλ δολ ( subprime)και στην ελλαδα ρυθμιζουν μεζοντες των 500χιλ!!Ακουσε ποτε κανειs ότι το χρεος εμεινε στο επιπεδο του 2009 λογω προσθετων ελλειμματων?
    pan montr
    απάντηση264
     
     
    Σωστα...αλλα | 20/04/2017 13:37
    Σωστα τα λεει, ειναι γεγονος οτι η μεγαλη πλειοψηφια των δημοσιογραφων απλα λαικιζει, αλλα ακουγεται κατα τη γνωμη μου σαν την παροιμια "βαραμε το σαμαρι να ακουσει ο γαιδαρος".
    stamos
    απάντηση116
     
     
     
    Ούπςςςςςς | 20/04/2017 13:30
    Για όλα φταίνε οι δημοσιογράφοι, και για τα λάθη που έχει κάνει κατ΄επανάλειψη το ΔΝΤ και για τα άλλα λάθη των εταίρων- δανειστών, και για το ότι το PSI ουσιαστικά δεν προσέφερε τίποτα στην χώρα τσιμουδιά, οι δημοσιογράφοι φταίνε, και για το γεγονός ότι υπερεκτιμήθηκε η οικονομική κατάσταση της Ελλάδας και εσφαλμένα εισήλθε στην ΟΝΕ και εκεί οι δημοσιογράφοι φταίνε. Ενα έχω να πω, όταν θα ζήσει ο εν λόγω κύριος καταρρεύσεις μεγάλων οικονομιών να δούμε αν θα τολμήσει να αρθρώσει λέξη. Γιατί θα το ζήσει και γιατί δεν είναι μακρυά. Και έτσι ο αυτοπρόσκλητος σωτήρας μας θα σωπάσει για τα καλά.
    Ocean spirit
    απάντηση745
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Τσ...τσ.. τι ξέπλυμα, τι ΤΙΝΑ, τι ... σοφία! | 20/04/2017 13:29
    Η διαστρέβλωση σε όλο της το μεγαλείο. Δεν φταίει το ΔΝΤ (που έπεσε έξω σε όλες του τις προβλέψεις) φταίνε τα ελάχιστα ΜΜΕ που πήραν θέση εναντίον του. Πόσα φύλλα πουλάει η Αυγή, τι τηλεθέαση έχει το Κόντρα; Σαφώς και υπήρξαν τα ΜΜΕ «συνεργοί στο έγκλημα», στο οποίο εκτελεστής ήταν το ίδιο, τ αλλά εκείνα τα ΜΜΕ που το στήριξαν και στηρίζουν τις νεοφιλελεύθερες πολιτικές του. Συνεργοί υπήρξαν οι δημοσιογράφοι που εκπαιδεύτηκαν από το ΔΝΤ για να μεταφέρουν τις θέσεις του στο πόπολο (δεν ξεχάσαμε τον Πρετεντέρη, που ομολόγησε ότι έγραφε συνειδητά ψέμματα υπέρ του ΔΝΤ) κι όχι οι -τάχα μου- «ανίδεοι», οι οποίοι χαρακτηρίζονται ως τέτοιοι, μόνο και μόνο επειδή δεν πιπιλίζουν τις καραμελίτσες του ΔΝΤ. Έγκλημα δεν είναι η παράταση της κρίσης, έγκλημα είναι η ίδια η κρίση και οι μέθοδες αντιμετώπισης της από το ΔΝΤ. Αυτές φέρνουν την παράταση και δεν ξεχάσαμε πόσο ξεδιάντροπα ομολόγησε η εκπρόσωπος του ΣΝΤ ότι αυτό ασκεί ταξική πολιτική. Διότι η μείωση του κατα κεφαλής εισοδήματος δεν ισχύει για όλους. Οι πλούσιοι έγιναν πλουσιότεροι. Οι διαστρεβλώσεις του κ. Κατσάμπα είναι αποποίηση ευθυνών... η μπάλα στα περιστέρια για τον λαουτζίκο. Μια άλλη εκδοχή του «μαζί τα φάγαμε». Δε φταίει το καημένο το ΔΝΤ, φταίμε εμείς, γιατί δεν καταλάβαμε το θεϊκό του μεγαλείο.
    αντώνης
    απάντηση1545
     
     
     
    Ούπςςςςςςςς | 20/04/2017 13:24
    Και είπεν ο Κύριος " δεν υπάρχει εναλλακτική λύση από τη μείωση του κατά κεφαλήν εισοδήματος, ανεξάρτητα από τις ιδεολογικές αποκλίσεις των ατόμων που βρίσκονται στην εξουσία ". ΟΚ Κύριε, η μείωση του κατά κεφαλήν εισοδήματος των Ελλήνων έχει επιτευχθεί - ανεξάρτητα αν σε κάποιους η μείωση αυτή είναι αβάστακτη και σε άλλους υποφερτή,- το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας που κολλάει βρε αθεόφοβε, τα capital controls που έχουν επιβάλλει εδώ και δύο χρόνια, η επιβάρυνση της χώρας με τις μεταναστευτικές ροές? Μόνο μείωση του κατά κεφαλήν εισοδήματος βλέπει ο μάστορας, τίποτα δεν έχει ακούσει για τις αυτοκτονίες τόσων πολιτών, τίποτα για νοσοκομεία που υπολειτουργούν.
    Ocean spirit
    απάντηση1235
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων