από metereologos.gr
Κυριακή 25 Ιουνίου 2017
 

Τέλος στις μειώσεις μισθών, τέλος και στα κίνητρα απόδοσης

Ηπια η εφαρμογή του ενιαίου μισθολογίου, κόβονται και οι ελπίδες για αυξήσεις
Τέλος στις μειώσεις μισθών, τέλος και στα κίνητρα απόδοσης
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Παγώνουν» οι επιπλέον μειώσεις στις αποδοχές των δημοσίων υπαλλήλων που προβλεπόταν από το δεύτερο μνημόνιο και θα ίσχυαν από την 1η Νοεμβρίου.

Ενόψει της νέας συμφωνίας με την τρόικα που προβλέπει την κατάργηση όλων των επιδομάτων, όπως το Κίνητρο Επίτευξης Στόχων (ΚΕΣ) και το Κίνητρο Επίτευξης Δημοσιονομικών Στόχων (ΚΕΔΣ) το υπουργείο Οικονομικών αποφάσισε να "παγώσει" τις περαιτέρω μειώσεις για να μην προκληθεί έκρηξη.

Η αναστολή των περικοπών αφορά κατά κύριο λόγο τελωνειακούς , εφοριακούς, υπαλλήλους του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους , του Γενικού Χημείου , οικονομικούς επιθεωρητές , μερίδα υπαλλήλων  του Υπουργείου Ανταγωνιστικότητας και άλλων υπουργείων.

Σύμφωνα με τα όσα προβλέπονταν  στο νόμο για το  ενιαίο μισθολόγιο, όσοι υπάλληλοι είχαν μείωση στις αποδοχές τους που ξεπερνούσε το 25%, το ποσοστό πάνω από το όριο αυτό θα κόβονταν σε τρεις ισόποσες δόσεις.
Το 1/3 του υπερβάλλοντος ποσοστού θα κόβονταν την 1η Νοεμβρίου 2012, το υπόλοιπο 1/3 την 1η Νοεμβρίου 2013 και το τελευταίο μέρος  την 1η Νοεμβρίου 2014.

Ειδικότερα αν η συνολική μείωση των αποδοχών ήταν 49%, το 25% έχει ήδη κοπεί από πέρυσι το Νοέμβριο  ένα 8% θα κοβόταν από τον φετινό Νοέμβριο , ένα άλλο 8% από την 1η Νοεμβρίου 2013 και το υπόλοιπο 8% την 1η Νοεμβρίου 2014.

Θα πρέπει να αναφερθεί ότι στο ενιαίο μισθολόγιο είχε περιληφθεί αυτή η ρύθμιση  καθώς από τις διατάξεις του προέκυπταν συνολικές μειώσεις αποδοχών που σε αρκετές περιπτώσεις  υπαλλήλων με υψηλά επιδόματα έφθαναν ακόμη και το 52%.

Όμως σύμφωνα με σχετική διάταξη η οποία  περιλήφθηκε σε νομοσχέδιο του υπουργείο Οικονομικών το οποίο κατατέθηκε στην Βουλή προβλέπεται ότι αναστέλλεται η επιπλέον του 25% μείωση.



Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (153)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ | 10/10/2012 17:55
    Ευτυχώς που το κράτος με την τελευταία κινητοποίηση που κάναμε κατάλαβε ότι δεν είναι δυνατόν να μειωθούν άλλο οι πλέον ισχνοί μισθοί μας. Δεν καταλαβαίνετε λοιποί δημόσιοι υπάλληλοι ότι οι υποχρεώσεις ενός εφοριακού που τόσα χρόνια τώρα έχει επενδύσει σε ένα διαφορετικό επίπεδο ζωής, δεν είναι δυνατόν να μειωθεί άλλο; Αν μειωθεί εμένα ο μισθός μου στο εξευτελιστικό επίπεδο των 1200€ πώς θα πληρώσω το χαράτσι του σπιτιού μου που δε θα με φτάνουν δυο μισθοί αυτού του επιπέδου; Είστε καλά; Άλλωστε εμείς έχουμε συνεισφέρει πολύ περισσότερο αφού χάσαμε και τα ΔΙΒΕΤ, 600-1500€ έκαστος/μήνα, που φορολογούνταν τα μισά με μόνο 15%. Και κάτι ακόμα δεν έχεται ακούσει το ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ;
    SUPER ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ
    απάντηση513
     
     
     
    Το σούπερ ξεκατίνιασμα | 09/10/2012 22:48
    Αχ κορίτσια φαγωθείτε πολύ μ'αρέσει , ξεκατιανιαστείτε .Εγώ ως τρανς θα το πω το δίκιο .Καλέ, γνωστή μου πήγε στην εφορία και ο έφορος της ζήτησε για μια υπόθεσή της το κατιτίς του . Καλέ τρώνε με χρυσές κουτάλες τα λαμογέισιονς και μου θέλουν και μισθούς περιωπής .Έχει κι αυτή η έρμη η καθαρίστρια του υπουργείου των Οικονομικών μας τις ευθύνες της .Να συγυρίσει τόσες βουλωμένες τρύπες από τα χορτάτα έντερα .Λίγο το'χεις ;Παρόλα αυτά μ'αρέσει το μαλλιοτράβηγμα . Καλέ κι εσείς οι εκπαιδευτικοί λυσσάξατε !Σιγά μη σας ακούσει ο Αντουάν και σας δώσει κανένα ψίχουλο κι εσάς !Αχ γράψτε κι άλλα και γίνετε σούπερ Κατίνες . Εγώ θα ρίχνω λάδι στη φωτιά .Τσσσσσ τσουρουφλιστείτε !!!
    ΛΕΛΟΣ
    απάντηση55
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    bill | 09/10/2012 22:45
    Συνταξιουχε στρατιωτικέ δυστυχως για σενα εμεις στο Υπουργείο Οικονομικών βλέπουμε τις φορολογικές σας δηλώσεις. 55.ΟΟΟ Φορολογητέο εισόδημα το χρονο για το 2011(Αν/χης ) ενω το δικό μου ως ρετιρε ήταν 28.000 και σήμερα περίπου στα 18.000 με 15 έτη υπηρεσίας και 2 παιδια και βάρδιες. Τέρμα η παραπληροφορηση οι υπαλληλοι του Υπουργειου Οικονομικων είχαν τις μεγαλυτερες μειώσεις απο οποιονδηποτε άλλον κλάδο μακραν του δεύτερου.
    bill
    απάντηση79
     
     
    ΑΙΣΧΡΟΤΗΤΑ!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟ ΑΥΤΟ! | 09/10/2012 10:39
    ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝΕ ΤΙΣ ΠΡΟΑΓΩΓΕΣ ΤΩΝ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΟΒΑΘΜΩΝ ΔΥ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ-ΕΚΤΡΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΡΕΠΠΑ, ΔΗΛ. ΤΟΥΣ ΠΕ ΤΟΥ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΤΟΥ ΚΛΗΤΗΡΑ, ΔΕ, ΤΟΥ ΥΠ. ΟΙΚ.., ΤΩΝ ΔΗΜΟΤ. ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ, ΤΩΝ ΔΕΚΟ... ΠΟΣΟ ΑΙΣΧΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ;;;;;
    STEFANIA
    απάντηση191
     
     
     
    ΚΡΑΤΟΣ ΓΙΑ ΚΛΑΜΜΑΤΑ | 08/10/2012 23:27
    Κάθονται και ξύνονται όλη μέρα στα υπουργεία , δήθεν πνιγμένοι μέσα στους φακέλους , και τα παίρνουν οι αλήτες .Και ύστερα κόβουν συντάξεις , δώρα , επιδόματα , για να τα πάρουν τα τσογλάνια -εκλογική πελατεία .Σα δε ντρεπόμαστε κύριοι .Η ΑΔΕΔΥ αν θέλει να λέγεται σωματείο όλων των υπαλλήλων του δημοσίου , ας φροντίσει να αρθεί αυτή η προφανής αδικία . Δε θα πληρώνουμε εμείς τη συντήρηση άλλων.
    ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ
    απάντηση97
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ................. | 08/10/2012 22:59
    αισχος- αισχος - αισχος. Αλήτες μειώστε μόνο τις συντάξεις των προνομειουχων συνταξιούχων του ΟΓΑ. η αλητεια σας δεν έχει ορια, Χαϊδεψτε τους γλήφτες - κλέφτες εφοριακους -τελωνιακούς . ΑΙΣΧΟΣ.
    aganaktismenos
    απάντηση196
     
     
     
    dislikes | 08/10/2012 22:40
    Ξέρουμε ότι οι εκπαιδευτικοι είμαστε 200.000 οπότε στο προηγούμενο σχόλιο σίγουρα τα dislikes θα βγουν περισσότερα. Όχι κύριοι, δεν μετράνε τα dislikes σας αλλά η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Ειμαι εκπαιδευτικος σε λυκειο και ο αντρας μου τελωνειακος, οποτε μπορω να εχω πολυ πιο σφαιρικη αποψη. Ξερω το αγχος και των δυο οταν γυριζουμε απο τη δουλεια...ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!! Εκεινος βαζει εικοσι υπογραφες τη μερα τουλαχιστον και ανα πασα στιγμη μπορει να βρεθει μπλεγμενος απο μια λαθος εκτιμηση. Εγώ που διδασκω χημεια στο λυκειο εχω μαθει την ύλη απέξω κι ανακατωτα. θα μπορουσα να βγαλω και ενα μισθο ακομη με ΜΑΥΡΑ! Η δουλεια τους εχει τεραστιες ιδιαιτεροτητες , πρέπει να ενταχθούν σε ειδικό μισθολόγιο.
    efi
    απάντηση1215
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Τα likes δεν αντιπροσωπεύουν τίποτα | 08/10/2012 19:45
    Τα likes στο προηγούμενο σχόλιο δεν μπορούν με τίποτα να είναι αντιπροσωπευτικά. Οι εφοριακοί όλοι μαζί είναι 9.000 ψυχές ενώ οι εκπαιδευτικοί 200.000. Πατήστε όσα dislikes θέλετε, σας πήραμε χαμπάρι. Έχουμε τα περισσότερα προβλήματα υγείας και τη μεγαλύτερη θνησιμότητα όταν είστε οι μακροβιότεροι. ΙΣΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΓΙΑ ΙΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑ , ΟΧΙ ΓΙΑ ΙΣΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ
    ejinta
    απάντηση103
     
     
     
    ΙΣΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΓΙΑ ΙΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑ | 08/10/2012 17:34
    Λάθος το: Ίσος μισθός για ίσα προσόντα Σωστό το : ΊΣΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΓΙΑ ΙΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑ Εφορία= Νέες διαταγές κάθε ημέρα που ανατρέπουν τις προηγούμενες. Εκπαιδευτικοί= Μαθαίνουν το μάθημα μία φορά και διδάσκουν τα ίδια για τα επόμενα 35 χρόνια. Εφορία=8 ώρες εργασία στην υπηρεσία και άλλες 8 σπίτι Εκπαιδευτικοί= Ο νεοδιοριζόμενος 20 ώρες εργασία όλη την εβδομάδα στην υπηρεσία και άλλες 4 ώρες καθημερινά σπίτι. Εφορία= 25 ημέρες άδεια Εκπαιδ.= ? Εφορία= 9.000 υπάλληλοι Εκπαιδ.= 200000 Εφορία= Κάθε 3 μήνες και ένα δικαστήριο Εκπαιδευτικοί= ? Εφορία= Τα μεγαλύτερα προβλήματα υγείας και η μεγαλύτερη θνησιμότητα σε όλο το Δημόσιο (εξαίρεση τα σώματα ασφαλείας) Εκπαιδευτικοί= οι μακροβιότεροι Δημ. Υπάλλ.
    ejinta
    απάντηση1515
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ουστ λαμόγια | 08/10/2012 16:21
    τα λαμόγια του δημοσίου τη γλύτωσαν .Περιμένατε δικαιοσύνη σ' αυτό το χαμαιτυπείο που λέγεται Ελλάς ; Οι τεμπελχανάδες του ΥΠ.ΟΙΚ. που τα παίρνουν από κάτω επιβραβεύονται .Αυτή είναι η δικαιοσύνη των κομμάτων της διαφθοράς
    ΠΙΠΗΣ
    απάντηση169
     
     
    Αλητεία | 08/10/2012 13:58
    Αλήτες. Τίποτα λιγότερο. Τα κομμένα δώρα όλων των δημοσίων υπαλλήλων, γίνονται δώρο στη συντεχνία. Αντί να κάνουν προαγωγές, να ξεβαλτώσει η δημόσια διοίκηση, χαϊδεύουν τη συντεχνία. Η χώρα στο χείλος της καταστροφής και αυτοί ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΟΙ. Άγνωστες λέξεις για αυτούς η ΤΣΙΠΑ και η ΝΤΡΟΠΗ..
    Yannis
    απάντηση166
     
     
    Η ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ | 08/10/2012 09:18
    ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΙΣ ΠΡΟΑΓΩΓΕΣ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΟΒΑΘΜΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΑΣΕΠ (ΠΕ)
    ΑΦΡΟΔΙΤΗ
    απάντηση193
     
     
    Ένα δωράκι για να γίνουν κι αυτοί παραπλανηθένετες | 07/10/2012 22:50
    Κορίτσια , τώρα που βγήκαν οι λίστες , είπαν να κάμουν ένα δωράκι σ'αυτά τα εργατόπουλα του πολέμου κατά της διαφθοράς , σ' αυτά τα πρωτοπαλίκαρα του δημοσίου ,που ολημερίς δουλεύουν κάτω από τον βαρύ αχό των κλιματιστικών και που τρυπάνε οι τσέπες τους από την μαύρη κονόμα .Αχ καλέ μου εφοριακέ ,πρέπει να σου στηθεί κι εσέ ένα μνημείο για τας υπηρεσίας σου εις την λαμογικήν .Εεεμ τώρα καλέ που βγήκαν οι λίστες ,όλο και κάποιον θα κουκουλώσουν , θα ξεχάσουν , θα αφήσουν να παραπέσει το όνομά του .Ελλάς των εφοριακών , των βουλευτών και των τεμπελχανάδων !Τι να πω κι εγώ που δουλεύω πεζοδρόμιο η Γαιτάνω!
    ΛΕΛΟΣ
    απάντηση108
     
     
    Ένα δωράκι για να γίνουν κι αυτοί παραπλανηθένετες | 07/10/2012 22:17
    Κορίτσια , τώρα που βγήκαν οι λίστες , είπαν να κάμουν ένα δωράκι σ'αυτά τα εργατόπουλα του πολέμου κατά της διαφθοράς , σ' αυτά τα πρωτοπαλίκαρα του δημοσίου ,που ολημερίς δουλεύουν κάτω από τον βαρύ αχό των κλιματιστικών και που τρυπάνε οι τσέπες τους από την μαύρη κονόμα .Αχ καλέ μου εφοριακέ ,πρέπει να σου στηθεί κι εσέ ένα μνημείο για τας υπηρεσίας σου εις την λαμογικήν .Εεεμ τώρα καλέ που βγήκαν οι λίστες ,όλο και κάποιον θα κουκουλώσουν , θα ξεχάσουν , θα αφήσουν να παραπέσει το όνομά του .Ελλάς των εφοριακών , των βουλευτών και των τεμπελχανάδων !Τι να πω κι εγώ που δουλεύω πεζοδρόμιο η Γαιτάνω!
    ΛΕΛΟΣ
    απάντηση47
     
     
     
    Κάτι από Ευρώπη | 07/10/2012 21:18
    Στο lonk αυτό :http://74.54.42.227/~eblogge2/index.php/forologiki-epithewrisi/arthra-meletes έχει μελέτες - άρθρα από υπαλλήλους του Υπ. Οικ. που εργάστηκαν σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες για κάποιο χρονικό διάστημα στα πλάισια κάποιου προγράμματος ανταλλαγής υπαλλήλων. Δεν είδα σε κάποιο φορολογικό σύστημα ανεπυτγμένου κράτους , να μην έχουν οι υπάλληλοι της φορολογικής διοίκησης , ξεχωριστό μισθολόγιο ή μισθούς αυξημένης ευθύνης. Μπείτε παρακαλώ στον κόπο να διαβάσετε.
    Αρτεμίδωρος
    απάντηση105
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    θρίλερ | 07/10/2012 21:12
    Εγώ πάντως γνωρίζω δύο πρωήν εφορικούς (κυρίες) που έκαναν μετάταξη στο Υπουργείο Παιδείας πριν από πολλά χρόνια , κάπου στα 1997. Τη θητεία τους στο Υπ.Οικ την θυμούνται σαν κάτι σε "εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες". Τόσο μεγάλη λαχτάρα τράβηξαν. Το αντίθετο δεν βλέπω να συμβαίνει. Από το Υπ. Παιδείας ουδείς ήρθε ποτέ αφού είχε τόσο μεγάλα πλεονεκτήματα όπως φωνάζουν εδώ οι αγαπητοί συνάδελφοι. Αντιθέτως το κύριο μέλημά τους - αφού ελέγχουν την ΑΔΕΔΥ- ήταν πάντοτε η μείωση των μισθών των υπαλλήλων του Υπ. Οικ.. Φυσικά για τα μαύρα τους (ιδιαίτερα κλπ) καθώς και για ότι πολλοί έχουν ωράριο 5 ημερών την εβδομάδα , ουδέν σχόλιον.
    Αρτεμίδωρος
    απάντηση1012
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΒΡΕ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΒΡΕ ΤΟΜΑΡΙΑ | 07/10/2012 19:35
    Σας ζητήσανε περαιτέρω περικοπές και εσεις δινετε αυξήσεις στούς ήδη προνομιούχους ψηφίζοντας κρυφά ντροπολογίες. Κάνετε χειρότερα εγκλήματα από εκείνα που εκάνατε και μας έφεραν εδώ. Ταυτόχρονα αυξανετε ακόμη περισσότερο τις περικοπές που έχετε εξαγγείλει στις συντάξεις. Με τι επιχειρήματα ; Προφανώς με αυτές τις αθλιότητες που γράφουν εδώ οι ενδιαφερόμενοι. Ειδικά για τους εφοριακους επειδή εκαναν μία μέρα απεργία ή για να μην αποκαλύψουν τις μπομπές σας; Αυτους που ενσαρκώνουν και τις δυο αιτίες που μας οδήγησαν εδώ ( υπέρογκες αμοιβές και κάλυψη της φοροκλοπής). Ηταν το ενιαίο της πλάκας και το ξεσκίσατε πριν εφαρμοσθεί
    ΑΘΛΙΟΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙΤΕ
    απάντηση2411
     
     
    ΝΤΡΟΠΗ | 07/10/2012 15:55
    Είναι τεράστια πρόκληση να κόβουν οριζόντια τα δώρα σε αυτόν που παίρνει 900 ευρώ το μήνα με πολλά προσόντα και καθήκοντα, ενώ συνάδελφός του δημ. υπάλληλος με μηδενικά προσόντα να διατηρεί μισθό 1500 ευρώ( και άνω )το μήνα γιατί είχε βύσμα και υπηρετούσε σε υπηρεσία με υψηλά επιδόματα. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟ ΤΩΡΑ. κ. Πρωθυπουργέ, σας καλώ να παρέμβετε τώρα για την αποκατάσταση της δικαιοσύνης.Να τα ισοδύναμα μέτρα-όχι σε οριζόντιες αδικίες υπέρ των ημετέρων.Η τρόικα τα γνωρίζει αυτά, όταν απαιτεί κι άλλο αθώο αίμα?
    dk
    απάντηση2610
     
     
     
    Aιώνια Ελληνική Φαγωμάρα.. | 07/10/2012 15:15
    Έλεος ρε Έλληνες, όταν δεν μας πολεμάνε να μας τελειώσουν οι άλλοι, πολέμάμε μετάξύ μας! Δηλαδή είναι λογική αυτή το να λές" αφού εγώ θα δουλεύω για ένα κομμάτι ψωμί, κάτι που απεύχομαι και δεν το ήθελα ποτέ και ούτε το φανταζόμουν,τότε και όλοι οι άλλοι το ίδιο να πάθουν, γιατί είναι άδικο!¨ Αντί να αγωνιζόμαστε να ανέβουν οι μισθοί, πασχίζουμε να κατέβουν σε όλους; Άν μία οικογένεια έχει έναν ιδιωτικό και έναν δημόσιο υπάλληλο, πρέπει να μην μπορούν να επιζήσουν, γιατί δεν είναι δίκαιο; Εκεί μας έχουν φτάσει;
    Aνισοπεδωτικός
    απάντηση1314
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-