Σάββατο 20 Δεκεμβρίου 2014
 
 

Εισόδημα €7.500 δήλωσαν 457.377 επαγγελματίες!..

Πρόκληση: 6 στους 10 βρίσκονται κάτω από το αφορολόγητο όριο!
Εισόδημα €7.500 δήλωσαν 457.377 επαγγελματίες!..
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Σοκ προκαλούν τα στοιχεία του υπουργείου Οικονομικών, καθώς 6 στους 10 επαγγελματίες, εμπόρους, βιοτέχνες δήλωσαν το 2011 εισοδήματα κάτω από το αφορολόγητο όριο των 12.000 ευρώ. Το μέσο ατομικό εισόδημα 457.377 επιτηδευματιών (σε σύνολο 779.319) δεν ξεπέρασε τα 7.500 ευρώ, δείχνοντας πόσο βαθύ είναι το πρόβλημα της φοροδιαφυγής στην Ελλάδα.
Σύμφωνα με τα στοιχεία που έχει στα χέρια του ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας μόλις 36.443 επιτηδευματίες δήλωσαν το 2011 μέσο ατομικό εισόδημα πάνω από 30.000 ευρώ, ενώ, αντίθετα, πολύ χαμηλά εισοδήματα δήλωσαν κατηγορίες επαγγελματιών που βρίσκονται κάθε τόσο στις πρώτες θέσεις της φοροδιαφυγής.
Γνωστές επαγγελματικές ομάδες δηλώνουν κατά μέσο όρο εισοδήματα κάτω και από το όριο της φτώχειας, δηλαδή κάτω από 7.400 ευρώ ετησίως.
Την ίδια στιγμή το ΣΔΟΕ σε ελέγχους που πραγματοποιεί ανά την επικράτεια διαπιστώνει ότι σταθερά ένας στους δύο επιτηδευματίες φοροδιαφεύγει, ενώ κάποιοι έχουν βγάλει εκατομμύρια ευρώ στο εξωτερικό με τραπεζικά εμβάσματα, ποσά τα οποία δεν δικαιολογούνται από τα δηλωθέντα εισοδήματά τους.
Η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων επεξεργάστηκε τα στοιχεία του συνόλου των επαγγελματιών, των εμπόρων και των βιοτεχνών ανά Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας (ΚΑΔ) και τα συμπεράσματα είναι πράγματι εξοργιστικά, ειδικά για ορισμένες κατηγορίες επαγγελματιών που όταν τους ζητούν οι πελάτες τους απόδειξη δυσανασχετούν.
Τα χαμηλότερα εισοδήματα δήλωσαν το προηγούμενο έτος 2.139 λιανέμποροι κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων, ενδυμάτων και υποδημάτων σε υπαίθριους πάγκους και αγορές που οφείλουν να εκδίδουν απόδειξη, οι οποίοι παρουσιάζουν μέσο ατομικό εισόδημα 2.396 ευρώ!
Οσο εξειδικεύει κανείς στα επαγγέλματα τόσο πιο χαμηλά μέσα εισοδήματα μπορεί να διαπιστώσει, όπως φαίνεται και στον πίνακα που δημοσιεύεται παραπλεύρως. Για παράδειγμα, 14.715 κομμωτές και ιδιοκτήτες κέντρων αισθητικής δηλώνουν ετήσιο μέσο εισόδημα από τη δραστηριότητά τους 3.916 ευρώ, ενώ 30.917 επαγγελματίες που δραστηριοποιούνται στην παροχή ποτών (ιδιοκτήτες μπαρ κτλ.) δηλώνουν μέσο ετήσιο εισόδημα από την εν λόγω δραστηριότητα 4.322 ευρώ.
Αλλα ενδεικτικά παραδείγματα προκλητικά χαμηλών εισοδημάτων είναι τα εξής: 14.754 λιανέμποροι ενδυμάτων δηλώνουν μέσο ετήσιο εισόδημα 5.538 ευρώ, 12.514 ιδιοκτήτες συνεργείων αυτοκινήτων 6.818 ευρώ, 9.155 υδραυλικοί 7.903 ευρώ, 8.776 ηλεκτρολόγοι 9.729 ευρώ, 6.539 αρτοποιοί 10.786 ευρώ, 5.447 ελαιοχρωματιστές 7.355 ευρώ, 4.366 λιανοπωλητές λαϊκών 5.582 ευρώ, 3.271 μανάβηδες 6.253 ευρώ, 3.167 μεσίτες ακινήτων 8.150 ευρώ, 2.638 ιδιοκτήτες καθαριστηρίων 6.930 ευρώ κτλ.
Αξίζει να τονιστεί ότι στην Ελλάδα υπάρχουν τρεις κατασκευαστές ελαστικών οχημάτων και σωλήνων από καουτσούκ που δηλώνουν στην Εφορία ατομικό εισόδημα 430 ευρώ!
Ανατρέχοντας στα στοιχεία των γενικών κατηγοριών επαγγελμάτων προκύπτουν εξίσου προκλητικά χαμηλά εισοδήματα. Σύμφωνα λοιπόν με τα στατιστικά στοιχεία όπως έχουν προκύψει από τις φορολογικές δηλώσεις του 2011, το χαμηλότερο μέσο ετήσιο εισόδημα γενικής κατηγορίας επαγγελματιών δηλώνουν 3.818 πολίτες που δραστηριοποιούνται στην κατασκευή επίπλων και το οποίο ανέρχεται σε 5.052 ευρώ. Στη δεύτερη θέση με τα πιο χαμηλά δηλωθέντα εισοδήματα βρίσκονται 20.191 πολίτες που παρέχουν προσωπικές υπηρεσίες, με το μέσο ετήσιο δηλωθέν εισόδημα να είναι 5.133 ευρώ, ακολουθούν 67.310 επαγγελματίες στον χώρο της εστίασης, με μέσο εισόδημα 5.236 ευρώ.
Το ΣΔΟΕ και οι ελεγκτικές υπηρεσίες του υπουργείου Οικονομικών μελετώντας τα στοιχεία της λίστας του Taxis που δημοσιεύει «Το Βήμα της Κυριακής» θα ξεκινήσουν διασταυρώσεις για να εντοπίσουν τους φοροφυγάδες.



Ελεγχοι με βάση δαπάνες και καταθέσεις
Τροπολογία-«βόμβα» για 8.500.000 φορολογουμένους κατατέθηκε την Παρασκευή στη Βουλή, η οποία προβλέπει ότι η Εφορία από 'δώ και πέρα δεν θα προσδιορίζει το εισόδημα μόνο βάσει των αποδοχών που δηλώνει ο φορολογούμενος αλλά ελέγχοντας τραπεζικές καταθέσεις, καταγράφοντας αναλυτικά καταναλωτικές δαπάνες με μετρητά ή με κάρτα και διασταυρώντας άλλες πηγές εισοδημάτων και αποταμιεύσεων.
Παράλληλα, αρχίζει το κυνήγι των Ελλήνων που έβγαλαν τις καταθέσεις τους στο εξωτερικό. Το υπουργείο Οικονομικών επισήμως αναγνωρίζει ότι 54.000 φυσικά πρόσωπα πραγματοποίησαν εμβάσματα χρημάτων στο εξωτερικό την περίοδο 2009-2012 συνολικού ύψους 22 δισ. ευρώ και, όπως λέει, ξεκινά ανελέητο κυνήγι.Την άμεση λήψη μέτρων για την πάταξη της φοροδιαφυγής αποφάσισαν σε πρόσφατη σύσκεψη ο υπουργός Οικονομικών κ. Ι. Στουρνάρας, ο υφυπουργός κ. Γ. Μαυραγάνης και ο επικεφαλής του ΣΔΟΕ κ. Στ. Στασινόπουλος.


ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (74)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ποιο οριο | 12/01/2014 21:45
    ηταν 12 χιλιαδες το αφορολογητο το 2011?
    Harry
    απάντηση00
     
     
    ανίκανοι και φιεφθαρμένοι | 14/09/2012 23:52
    'Την άμεση λήψη μέτρων για την πάταξη της φοροδιαφυγής αποφάσισαν σε πρόσφατη σύσκεψη ο υπουργός Οικονομικών κ. Ι. Στουρνάρας, ο υφυπουργός κ. Γ. Μαυραγάνης και ο επικεφαλής του ΣΔΟΕ κ. Στ. Στασινόπουλος." Ωραίο ανέκδοτο!! Αλλά πολύ παλιό. Ανίκανοι.Ένας απλός βοσκός θα τα κατάφερνε καλύτερα .
    mt
    απάντηση00
     
     
     
    ΔΥ | 10/09/2012 13:24
    Οι ΔΥ φταίνε. Αυτοί έχουν καταστρέψει τη χώρα. Αφήστε τον ιδιωτικό τομέα ήσυχο. Αφήστε τους να φοροδιαφεύγουν, να πλιατσικολογούν και να κλέβουν ασύστολα τη χώρα αλλά και όλους εμάς. Προς θεού, μην φορολογήσετε τον ιδιωτικό τομέα, μην τον ελέγχετε και μην τον παρεμποδίζετε. Είναι η κινητήριος δύναμη της οικονομίας. Σφάξτε μισθωτούς και συνταξιούχους και απολύσετε ΔΥ κηφήνες. Έ ρε βρεγμένη σανίδα που χρειάζεστε. Αλλά τι να πεις. Η βλακεία του Έλληνα και ο κοινωνικός αυτοματισμός είναι τόσο έντονα στην Ελληνική κοινωνία που δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτε.
    Μάρκος
    απάντηση2818
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Λιγότερο απο τους υπαλλήλους τους | 10/09/2012 11:55
    Τόσα χρόνια, μεγάλο ποσοστό των ελεύθερων επαγγ. δηλώνει χαμηλότερο εισόδημα απο τους υπαλλήλους του. Αυτό, ήταν δύσκολο να το δούν στις ΔΟΥ; Πρέπει να γίνουν εκτεταμένοι έλεγχοι σε πολλές επαγγ. ομάδες και πόθεν έσχες για τα τελευταία δέκα χρόνια. Δεν μπορεί με εισόδημα 8-9 χιλ., ήτοι 650 ευρώ το μήνα, που δήλωνε το 80% αυτών, όλα τα χρόνια, να έχουν ιδιόκτητα σπίτια, 2-3 αυτοκίνητα και καταθέσεις.
    Άγαν-Μέμνων
    απάντηση343
     
     
    ΚΡΥΦΗ ΥΠΕΡΦΟΡΟΛΟΓΙΣΗ | 10/09/2012 11:32
    TA 500 ΕΥΡΩ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΣΥΝ ΟΙ ΠΕΡΑΙΩΣΕΙΣ( ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ -ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ) ΣΕ ΤΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ. ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΥΠΑΡΧΕΙ 'Η ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΕΡΦΟΡΟΛΟΓΙΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΣOΔΗΜΑΤΟΣ;
    minos
    απάντηση1910
     
     
    Ξανά και ξανά... | 10/09/2012 10:29
    Άνοιγμα λογαριασμών και πόθεν έσχες σε όλους μας... Δίκαια πράγματα, ούτε αλληλοκατηγορίες ούτε τίποτα... Προσωπικά πιστεύω ότι θα εκπλαγούμε από το αποτέλεσμα, και από το ποιοι έχουν βγάλει και βγάζουν τελικά πολλά χρήματα...
    Χρήστος
    απάντηση411
     
     
    ΠΑΓΑΠΟΝΤΕΣ | 10/09/2012 09:56
    Μηπως [σιγουρα] συμπεριλαμβανετε κ' αυτους στο 80% των φορολογουμενων που τακτοποιησαν τις υποχρεωσεις τους προς την εφορια,κυριοι του βηματος?.Νομιζετε ΟΤΙ τρωμε κουτοχορτο?.κουνια που σας κουναγε...
    ΧΑΥΤΑΟΥΛΑΣ
    απάντηση84
     
     
     
    Απλές λύσεις υπάρχουν.. | 10/09/2012 05:48
    Είναι εξοργιστικά τα μεγέθη... αλλά απλές λύσεις υπάρχουν σε άλλα κράτη, πχ. δικηγόρος ή μηχανικός ή οποιοσδήποτε ελεύθερος επαγγελματίας (όχι νέος επαγγελματίας) δηλώνει κάτω του αφορολόγητου για 3 χρόνια (να μη πω να θεσπιστεί % κάτω του μέσου όρου του κλάδου), χάνει την άδεια ασκήσεως ελεύθερου επαγγέλματος... Αν ρε φίλε δεν μπορείς να βγάζεις λεφτά σαν Δικηγόρος/Μηχανικός/Γιατρός/Τεχνήτης κτλ στην αγορά, έφυγες να γίνεις υπάλληλος.. Απλά πράγματα...
    Filikos
    απάντηση1513
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Aνθρακες ο Θυσαυρός | 10/09/2012 04:42
    Εχω την αίσθηση, οτι η υπόθεση φοροδιαφυγή θα γίνει σαν το Ξένιο Δια. Μόνο ένας στους 10 θα αποδειχτεί πραγματικά φοροφυγάς. Μαλλον δεν έχετε αντιληφθεί οι διαφοροι δημόσιοι υπάλληλοι εδω μέσα το μέγεθος της κρίσης, γιατι ζήτε στον κόσμο σας όπως πάντα, αυτόν που τα λέφτα μπαίνουν καθε μήνα στην τσεπη έστω και μειωμένα. Είμαι μηχανικός με μόνα έσοδα τα αυθαίρετα όπου δηλώνω υποχρεωτικά και περισσότερα από αυτά που χρεώνω για να μη θεωρήσει το ΤΕΕ οτι κάνω "αδιακαιολογητη έκπτωση" και περάσω πειθαρχικό, και η εφορία οτι φοροδιαφεύγω...Τα εισοδήματα είναι ελάχιστα, οι μισοί γνωστοί μου είναι ήδη εξωτερικό. Τα συνεργεία που ήξερα, παρακαλάνε ματαίως να τους δώσω δουλεία, καθε τόσο τηλέφωνα..
    panos
    απάντηση1614
     
     
    κλεψΥΔΡΑ | 10/09/2012 04:02
    να τους χαιρόμαστε τους φοροφυγάδες,να τους πληρώνουμε μια ζωή.η λύση,τελικά είναι μια.σαμποταζ.δεν πληρώνουν φόρους;αγοράζουμε προϊόντα μόνο από πολυεθνικές που πληρώνουν κανονικά,.μέχρι να βάλουν μυαλό οι πονηροί ελληναραδες,τέρμα τα ελληνικα προιοντα και τα καταστήματα της γειτονιάς.τα δόντια μας να τα φτιάχνουμε σε βούλγαρους και σκοπιανούς οδοντιατρους.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση813
     
     
     
    14.175 κομμωτές με μέσο όρο 3.916 ευρώ... | 10/09/2012 00:39
    Τέτοια κάνουνε και θα μας καραφλιάσουν όλους και μετά τόσα θα βγάζουν και στη πραγματικότητα...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση270
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΤΟ ΣΔΟΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ | 10/09/2012 00:38
    Μερικοί όπως φαίνεται θεωρούν εισόδημα, ότι ......εισπράττει ο καθένας. Μήπως το ίδιο δεν έγινε με τα ασφαλιστικά ταμεία που θεώρησαν όλα τα διαθέσιμα και τα περιουσιακά τους στοιχεία....ως αποθεματικά ? Το ίδιο δεν γίνεται με τα λεγόμενα έσοδα των....ΔΕΚΟ που τα θεωρούν εισπραχθέντα ? Το ίδιο δεν έγινε με το μέτρημα του...Ακαθάριστου Εθνικού Προϊόντος αντί για το Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν ? κλπ.κλπ.
    Χωρίς σχόλια
    απάντηση55
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Η φοροδιαφυγή πατάσσεται με έργα όχι με λόγια | 10/09/2012 00:27
    Αυτές οι γενικεύσεις και η εύκολη στοχοποίηση των γαιδουριών που τάιζαν όλα αυτά τα χρόνια.....τα κρατικοδίαιτα και άχρηστα τρωκτικά, μας οδήγησαν στη θεαματική αύξηση των....ζημιών και την ...σταθερή συρρίκνωση των εισοδημάτων στη χώρα μας και τώρα δήθεν σοκάρουν τα στοιχεία ! Δυστυχώς εδώ και πολλά χρόνια όσοι δήθεν φοροδιέφευγαν κορόιδευαν τον εαυτό τους αφού δεν υπάρχει ...Προστιθέμενη Αξία. Οποτε υπήρξε, εκεί εκκρεμούν ακόμα οι ...γνωστές Επιστροφές ΦΠΑ . Οσο για το εισόδημα, αυτό έπρεπε να ελέγχεται ουσιαστικά και όχι μόνο με διάτρητα....ενημερότητες και με τεκμήρια. Αλλά αυτοί που φωνάζουν μάλλον θέλουν να καλύψουν την αποτυχία τους που δεν μπορούν να διατηρήσουν τα..κεκτημένα τους
    ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ
    απάντηση98
     
     
    προσεχετε τι λετε | 10/09/2012 00:11
    ολοι οι ελευθεροι επαγγελματιες εχουν τρομερα εξοδα ,ενοικια ασφαλιστηκες εισφορες ρευμα τηλεφ δημοτικ τελη .ποσους πληρωνουν?ποσα πανε στο κρατος απο τον καθενα αμεσα η εμεσα? εχουν διακοπες ? αργιες? πως τους εχει στηριξει το κρατος οταν τους κυνηγουν? βαλτε ενα φορο κ σε αυτους κ για εμενα προσωπικα η Ελλαδα πεθανε .ο Τσιπρας τους ξεπαστρεψε τους μισους με τις απεργιες ,ο Σημιτης αδειασε τα ασφαληστικα ταμεια ..χρηματιστ. ο Σαμαρας ανοιξε τα συνορα ΠΟΙΟΣ ΓΑΜΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ?
    Κ .Ρ
    απάντηση917
     
     
     
    ΚΡΑΤΟΣ-ΚΛΕΦΤΗΣ | 09/09/2012 23:29
    Εγω ανεργος πρωην ελευθερος επαγγελματιας ειμαι.Που ενω δηλωνα τα-ολιγα-που εβγαζα διατηρωντας με τα χιλια ζορια ενα μαγαζακι στην ελληνικη επαρχια,το κρατος με καταληστευε με καθε πιθανο και απιθανο τροπο ( ΤΕΒΕ-ΠΕΡΑΙΩΣΕΙΣ-ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ Κ.Α ) προσφεροντας μου ως ανταλλαγμα μηδενικες υπηρεσιες και τoν κοπο και τον ιδρωτα μου τον εκανε μισθο αργοσχολων τεμπεληδων του ελληνικου δημοσιου.Μαυρη εργασια απο εδω και στο εξης και ΜΗΔΕΝ φορους στο κρατος-κλεφτη μεχρι να απολυθει και ο τελευταιος τεμπελης-παρασιτο Δ.Υ. ( εξαιρουνται οι εργαζομενοι στο ΕΣΥ και τα σωματα ασφαλειας που πραγματι παραγουν εργο ).
    ΠΡΩΗΝ
    απάντηση1722
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΝΟΜΙΜΗ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ | 09/09/2012 22:38
    Με αυτούς που φοροδιαφεύγουν νόμιμα τι θα γίνει;
    MCA
    απάντηση201
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Why are you in sock? | 09/09/2012 22:24
    Εχουν προειδοποιήσει τους φορολογούμενους Όταν βαζουν την τζιφρα τους στισ φορολογικες δηλωσεις τους για τις ποινές για ψευδείς δηλώσεις; Κάνουν ελέγχους με κληρο στην κάθε ομάδα φορολογουμενων? για τις μικρές επιχειρήσεις; για τις μεγάλες εταιρείες; Αν δεν κάνουν τίποτα από αυτά "συστημικά" τοτε Είμαι αναστατωμενος που είναι αναστατωμένοι .... :)
    Γερο Αθηναιος
    απάντηση100
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    40 χρονια μαχιμης εργασιας | 09/09/2012 20:28
    ολα τα ελευθερα επαγγελματα φοροδιαφευγουν ανελλιπως καθε χρονο τωρα τους επιασε το παραπονο για τα γραφομενα
    Ανώνυμος / η
    απάντηση469
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων