από metereologos.gr
Παρασκευή 25 Μαΐου 2018
 

Ντιμιτρόφ: Ο όρος «Μακεδονία» δεν ανήκει ούτε στην Ελλάδα

Την αρχή της μη αποκλειστικότητας βάζει στο τραπέζι ο σκοπιανός ΥΠΕΞ
Ντιμιτρόφ: Ο όρος «Μακεδονία» δεν ανήκει ούτε στην Ελλάδα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ένα -όχι και τόσο νέο- χαρτί πάνω στο τραπέζι της διαπραγμάτευσης για την ονομασία της πΓΔΜ βάζουν τα Σκόπια: την αρχή της μη αποκλειστικότητας. Σε συνέντευξή του ο υπουργός Εξωτερικών της πΓΔΜ Νίκολα Ντιμιτρόφ τόνισε ότι ο όρος «Μακεδονία» δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο της Ελλάδας, καθώς πρόκειται για μια μεγάλη γεωγραφική περιοχή...

Ο υπουργός Εξωτερικών της ΠΓΔΜ Νίκολα Ντιμιτρόφ, με δηλώσεις του που έκανε στον τηλεοπτικό σταθμό TV21, τόνισε πως ο όρος «Μακεδονία» δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο της Ελλάδας και πως θα πρέπει να χρησιμοποιείται από τις δύο χώρες με ίσους όρους.

Συγκεκριμένα, ο Ν. Ντιμιτρόφ δήλωσε: «Για την Ελλάδα είναι σημαντικό να έχει μια σαφή διάκριση μεταξύ της χώρας της "Μακεδονίας" και της ελληνικής περιοχής της Μακεδονίας, για εμάς είναι σημαντικό να εξαλειφθούν οποιεσδήποτε αμφιβολίες σχετικά με τα ζητήματα ταυτότητας. Πρέπει να βρούμε έναν αξιοπρεπή τρόπο να το εξηγήσουμε και να το επεξεργαστούμε.

»[...] Η Μακεδονία δεν ανήκει αποκλειστικά στην Ελλάδα ή στην "Μακεδονία" διότι πρόκειται για μεγάλη γεωγραφική περιοχή και υπό την έννοια αυτή η πραγματική απάντηση στον αλυτρωτισμό είναι η αρχή της μη αποκλειστικότητας. Οι δυο πλευρές έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιούν τον όρο, το όνομα και τα παράγωγα σε διαφορετικό πλαίσιο. Η αρχή της μη αποκλειστικότητας ή της μη μονοπώλησης είναι η έλλειψη του δικαιώματος να έχουμε αποκλειστική χρήση του όρου Μακεδονία, σαν Μακεδονία».







Κόσμος περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (43)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    και η πιτα αφαγωτη και ο σκυλος χορτατος | 17/01/2018 12:38
    Σεναριο και οποιος δεν συμφωνη να γινει το ματι του σα λουκουμας που λεει. ο Ριζος στο Μακαλογατο...... Λοιπον... Οι Σκοπιανοι θελουν να εχουν Ιστορια, να ονομαζονται Μακεδονες και Μακεδονια να κανουν θυσιες με σφαξιμο αρνιων μπροστα στο Αγαλμα του Μεγαλεξανδρου, να μπουν στο ΝΑΤΟ και την ΕΕ... Απλουστατη Λυση εντος 24 ωρων. Κανουμε ενα ντου με καμποσα αρματα μαχης, καμποσους Λοκατζηδες και καμμια εικοσαρια Φαντομ και Μιραζ. Προσαρτιζουμε το κρατιδιο στην Ελλαδα σαν νομο Σκοπίων της Μακεδονιας και Bod’s your Uncle...που λενε και οι Αγγλοι. Μη μου πειτε οτι δεν λυνοντε ολα , και Μακεδονες γεινονται αυτοματα, και μελη του Νατο και ΕΕ και οι επομενες γεννιες τους σιγα σιγα θα ελληνικοποιηθουν.
    Σαφριδης
    απάντηση21
     
     
    Ισως έχει δικαίω ο Θεοδώρας | 16/01/2018 15:02
    Ο κύριος παγκάλος λέει είναι τιμή μας να μας αντιγράφουν ..σύμφωνο ..μονο στα κουτια με τα ντολμαδάκια και της ελιές να μη βάλουν τον Αλέξανδρο.. οπως εμείς που βάζουμε τον Παρθενώνα .
    Christos
    απάντηση41
     
     
    απο Βικιπαιδεια | 16/01/2018 13:55
    The name Macedonia derives from the Greek Μακεδονία (Makedonía),[1] a kingdom (later, region) named after the ancient Macedonians. Their name, Μακεδόνες (Makedónes), is cognate to the Ancient Greek adjective μακεδνός (makednós), meaning "tall, slim". The Macedonians (Greek: Μακεδόνες, Makedónes) were an ancient tribe that lived on the alluvial plain around the rivers Haliacmon and lower Axios in the northeastern part of mainland Greece. Essentially an ancient Greek people,[1] they gradually expanded from their homeland along the Haliacmon valley on the northern edge of the Greek world, absorbing or driving out neighbouring non-Greek tribes, primarily Thracian and Illyrian.[2][3]
    καμια σχεση με Σκοπιανους
    απάντηση32
     
     
    να πάρετε και τον όρο... | 16/01/2018 13:51
    μα και ολόκληρη την Μακεδονία, μαζί με τους θλιβερούς Μακεδονομάχους της. Και μαζί μ' αυτούς να πάρετε και τον Καραμανλή. Δεν τον θέλουμε, να μας αδειάσει τη γωνιά από το κόμμα.
    ελλάδα είναι μόνο η Αθήνα
    απάντηση47
     
     
     
    Ντρέπονται που είναι σλάβοι. | 16/01/2018 10:24
    Στην αγγλία ένα περιπολικό σταματήστε φορτηγό από τα Σκόπια. Ο αστυμομικός τον ρωτάει εάν ξερει εγγλέζικα, όχι του απαντάει. Μέσω ασύρματου βρήκαν έναν σέρβο ( σλάβο) διερμηνέα ......συνενοήθηκαν άψογα.
    Τσάκαλος Νικόλαος
    απάντηση150
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μην ξεχνατε πως | 16/01/2018 08:26
    το ζητημα το ξεκινησαν ο Ιωσηφ Μπροζ Βαις (ΤΙΤΟ), υιος Σλοβενης και Ιουδαιουεκ Βιεννης πατρος και σημερα το διαχειριζεται ο Ιουδαιος ομοφυλοφιλος Θωμας Νιμιτς για λογαριασμο του Ευρωατλαντικου ιερατειου. Σημειωτεον οτι το 1950 οι Βρετανοι "συμμαχοι" μας κατα τον Β ΠΠ προειδοποιησαν την τοτε ελληνικη κυβερνηση να μην εγειρει θεμα Κυπρου (ενωσεως-δημοψηφισμα - αγωνας ΕΟΚΑ) διοτι θα ηγειραν θεμα "ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ". Και το εκαναν ......
    AZAZEL
    απάντηση127
     
     
    Ελληνικό δικαίωμα | 16/01/2018 05:13
    Ντιμιτρόφ: Ο όρος «Μακεδονία» δεν ανήκει ούτε στην Ελλάδα. Αν πράγματι τα είπε αυτά, τότε γιατί να πάει ο Κοτζιάς ή άλλος γιά διαπραγμάτευση, εφόσον ο άλλος εξ αρχής δηλώνει ότι το θέμα είναι ήδη κλειστό, αρνούμενος των Ελλήνων τό γιατί γιά τό όνομα Μακεδονία/Μακεδόνες. Καλύτερα, σπίτι και τα πράγματα όπως έχουν, ο ουρανός δεν θα πέσει. Ετσι.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση147
     
     
    kyriakos | 16/01/2018 01:14
    Σύμφωνα με το άρθρο με τίτλο "Η μαύρη τρύπα των Βαλκανίων" (πρέπει να δείξουμε "σύνεση" όταν διαπραγματευομαστε με τους κατσαπλιαδες), οι Σκοπιανοί "πεθαίνουν". Αυτός εδω, ακόμα κάνει μαγκιες. Κάποιοι λένε ότι καβλωνει ο γάιδαρος όταν πεθαίνει. Κι αν αυτός καβλωνει, εμείς πρέπει να φοβόμαστε;;;
    kyriakos
    απάντηση96
     
     
    Αυτή είναι η ιστορική αλήθεια κ. Ντιμιτρόφ!.. | 15/01/2018 23:13
    Υπάρχει σαφής και μεγάλη διαφορά κ. Ντιμιτρόφ: Εσείς, ενώ απλά κατέχετε και μάλιστα ένα πολύ μικρό τμήμα της μεγάλης αρχαίας Ελληνικής Μακεδονίας την οποία ίδρυση ο Έλληνας Μέγας Αλέξανδρος, θέλετε σώνει και καλά να ονομάζεται ο λ ό κ λ η ρ η τη Χώρα σας με το όνομα αυτό και μάλιστα να αναγνωριστείτε και σαν απόγονοι και ...κληρονόμοι του Μ. Αλεξάνδρου!... Άντε, μάς κάνετε τη χάρη να αναγνωρίζετε και εμάς τους Έλληνες σαν ...συγκληρονόμους!... Ενώ εμείς οι Έλληνες θεωρούμε και ονομάζουμε αυτή την Αρχαία Ελληνική Μακεδονία μας, σαν μια από τις πολλές Επαρχίες της Χώρας μας. Και σάς κάνουμε τη χάρη να μήν διεκδικούμε το κομμάτι που μάς πήρατε, διότι επιθυμούμε ειρηνική γειτονία!...
    Τισούτις
    απάντηση195
     
     
    Δε φταίτε | 15/01/2018 21:12
    εσείς τσαρλατάνοι σκοπιανοί, αλλά τα συνεχή λάθη εδώ και 80 χρόνια των Ελληνικών κυβερνήσεων.
    Κώστας
    απάντηση125
     
     
    ΣΛΑΒΟΑΛΒΑΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ | 15/01/2018 19:56
    Αυτό είναι το μόνο όνομα που μπορούμε να δεχθούμε με γεωγραφικό αλλά και εθνοτικό προσδιορισμό, διακριτό από την Ελληνική Μακεδονία, που ακυρώνει τυχόν εδαφικές αξιώσεις και περιλαμβάνει τα δύο βασικά εθνοτικά συστατικά στοιχεία της ΦΥΡΟΜ.
    ΝΟΤΙΟΜΑΚΕΔΟΝΑΣ
    απάντηση85
     
     
    Skopianoslabia.. | 15/01/2018 18:11
    ..balte kana kokoretsi paidia gia fai..kseminame..sas blepo na kanete sobares skepseis kai anxothikate ..na onomasti "skopianoslabia"etsi tha einai aksioi ton progonon tous geografika oi diplanoi..Makedonia istorika exei na kanei me tin Elliniki glossa kai ithi ethima tis ..den tous bgenei me tipota to Makedonia, ektos kai an theloun na legonte Ellines Makedones afou tous aresoume toso poli -diladi na ginoun geografika Ellada....paratrabigmeno alla giati oxi..!?
    Apo ekso
    απάντηση14
     
     
    αυτόνομη περιφέρεια σαν Καταλονία | 15/01/2018 17:21
    Φαγωθήκατε να λέγεστε Μακεδόνες! Κάντε αίτηση να σας προσαρτήσουμε σαν αυτόνομη περιφέρεια της Ελλάδας.
    mm
    απάντηση114
     
     
    Ντροπή είναι να ντρέπεσαι να λές είμαι Σλάβος | 15/01/2018 16:44
    'Όχι και τόσο σωστή η πρότασή σας κύριε Ντιμιτρόφ. Διότι δεν εξαλείφει, όλα τα διαστρεβλώματα που έχουν δημιουργηθεί. Παραδέχεσθε ότι είσαστε επηλύδες στον χώρο που βρίσκεστε αφού είσαστε Σλάβοι. Ο Χώρος είναι πράγματι μεγάλος και έχει πολλές ονομασίες και κάποιες θα σας βολεύανε, χωρίς να υπάρχουν τα προβλήματα που μας ταλανίζουν επειδή επιλέξατε το 'Ονομα "Μακεδονία" Δεν θα είχαμε προβλήματα διότι γνωρίζετε ότι η πρωτεύουσά σας τα Σκόπια βρίσκετε έξω από τον γεωγραφικό χώρο της "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ" Συνεπώς πρέπει να αλλάξετε το Σύνταγμά σας. Θα σας είναι εύκολο να σβήσετε το παραμύθι του μακεδονικού έθνους, γλώσσας, θρησκείας των συμπατριωτών σας. Ντροπή είναι να ντρέπεσαι να λές είμαι ΣΛΑΒΟΣ
    Γεώργιος Βλάχος
    απάντηση7211
     
     
     
    Αυτἠ εἰναι η στιγμή | 15/01/2018 16:20
    που συνηδειτοποιεί ο μέσος έλληνας, πώς ο Σκοπιανός πρωθυπουργός είναι καλύτερος διαπραγματευτής απο τον Έλληνα ῾θα τους χωρέψω στο τηγάνι᾽ ΠΘ της πλάκας. Très tragique... Ζητάει τα πάντα για να μας βρεί στην μέση. Σου λέει έχουν βγάλει τον εθνομηδενιστή Σταλινοφασίστα που χέστηκε για το όνομα, τώρα είναι η ευκαιρία να γίνουμε εμείς Μακεδονία. Στο τέλος θα μας πούνε να αφαιρέσουμε το όνομα, μπάς και κατασταλάξουμε στην ίση χρήση. Η ποιό απλή λύση είναι απλά να περιμένουμε. Ούτε είσοδο στο ΝΑΤΟ, ούτε στην ΕΕ. Απλά να περιμένουμε μέχρι οι Αλβανοί να είναι πλειοψηφία, και τότε θα πέσει αυτό το κρατίδιο απο μόνο του. Και στην ιστορία χρόνων, η τρέλα ενός κρατιδίου Σλάβων θα ξεχαστεί
    Οδοστρωτήρας
    απάντηση7012
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    αγεωγράφητος | 15/01/2018 15:53
    Οι εθνικομηδενιστές όπως ο κύριος έχει κάθε λόγο να κοιτάει τη χώρα του. Δεν έμαθε ποτέ , να ξεχωρίζει τη γεωγραφία από την πατριδογνωσία ; Όμως και ο κ. Τσίπρας στο Βελιγράδι, τον Δεκέμβριο, δεν είπε το ίδιο :"... δεν είναι οι μοναδικοί κληρονόμοι ...." ,στην συνέντευξη Τύπου ;
    όχι μοναδικός
    απάντηση435
     
     
    Οτι και να πεις Δημητρωφ, αυτοι δεν χαμπαριαζουν. Θα τα δεχτουν ΟΛΑ! | 15/01/2018 15:36
    Μην χολοσκας σκοπιανο αγορακι. Πες οτι θελεις και δηλωσε οτι θες. Η σουπα δεν χαλαει. Θα βγουν παλι τα αριστερα (και οχι μονο) ζομπι και θα βρουν παλι δικαιολογιες για να συνεχισουν την παραδοση της Μακεδονιας. Μαλιστα Δημητρωφ, θα σου προτεινα να επιμεινεις μαξιμαλιστικα (οπως ο προκατοχος σου) και να τα ζητησεις ολα (ονομα, ταυτοτητα, ιστορια, εδαφη, κλπ) γιατι οι σημερινοι πολιτικοι της χρεωκοπημενης μπανανιας που λεγεται Ελλας (ειναι για να γελας) εχουν παρει τοση φορα στο κατηφορο της προδοσιας και εχουν υποσχεθει τα παντα στις ΗΠΑ και Ε.Ε. που ακομη και να τους ζητησεις να μην ονομαζομαστε Ελλαδα αλλα Νοτια Βαλκανικη Μπανανια, θα το δεχτουν οι θεομπαιχτες!
    Σπυρος
    απάντηση4911
     
     
    Οι ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ είναι Έλληνες ! | 15/01/2018 15:25
    Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ , ως γεωγραφική περιοχή , όντως ανήκει σε τρεις κρατικές οντότητες . Η Ιστορία της όμως έχει "γήπεδο" αναφοράς και δεν είναι άλλο παρά αυτό της Ελληνικής Μακεδονίας . Κατά την γνώμη μου είναι λάθος το σύνθημα " Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ " είναι Ελληνική . Το ορθό είναι να λέμε ότι οι ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ήσαν και είναι Έλληνες . Και σε όποιον αρέσει από όσους κατοικούν στα γεωγραφικά όρια της ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ . Οι άλλοι είναι Σλαύοι , Αλβανοί , Βούλγαροι ...
    Έκτωρ
    απάντηση605