από metereologos.gr
Παρασκευή 24 Μαρτίου 2017
 

Την κράτηση Στρος-Καν αποφάσισε το Δικαστήριο

Ολόκληρο το κατηγορητήριο για τον επικεφαλής του ΔΝΤ
 Την κράτηση Στρος-Καν αποφάσισε το Δικαστήριο
Ο διευθυντής του ΔΝΤ, Ντομινίκ Στρος Καν, εξέρχεται συνοδευόμενος από το αστυνομικό τμήμα της Νέας Υόρκης, στις 6:00 το πρωί ώρα Ελλάδας [REUTERS/Allison Joyce]
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Νέα Υόρκη 


Υπό κράτηση τουλάχιστον ως τις 20 Μαΐου, οπότε και θα συνεχιστεί η δίκη του, θα παραμείνει τελικά ο Ντομινίκ Στρος-Καν,  ο οποίος κατηγορείται για απόπειρα βιασμού, επίθεση και ομηρία μιας 32χρονης καμαριέρας του ξενοδοχείου Sofitel στο Μανχάταν όπου διέμενε.

Αρχικά, οι νεοϋορκέζοι εισαγγελείς είχαν προτείνει να οριστεί εγγύηση ύψους ενός εκατομμυρίου δλαρίων, όμως τελικά ο δικαστής έκρινε τον επικεφαλής του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου - και μέχρι πρότινος επικρατέστερο υποψήφιο για το χρίσμα των σοσιαλιστών στις προεδρικές εκλογές του 2012 - προφυλακιστέο.

Παράλληλα η εισαγγελία θα ερευνήσει κατά πόσον ο Στρος-Καν έχει ξαναεμφανίσει παρόμοια συμπεριφορά στο παρελθόν.

Παρά το γεγονός ότι οι συνήγοροί του υποστηρίζουν ότι θα αθωωθεί, και αρνούνται τις κατηγορίες, η εισαγγελία της Νέας Υόρκης έκρινε ότι τα στοιχεία που προέκυπταν από την ιατροδικαστική εξέταση υποστηρίζουν τις κατηγορίες του θύματος, ενώ σε περίπτωση που ο Στρος-Καν είχε καταφέρει να βγει εκτός Ηνωμένων Πολιτειών δεν θα μπορούσαν να τον υποχρεώσουν να επιστρέψει.

Αλλοθι, δεν εχεις άλλοθι...

Ενώ οι κατηγορίες εναντίον του αλλάζουν άρδην το πολιτικό σκηνικό στη Γαλλία, οι δικηγόροι του ισχυρίζονται ότι έχει άλλοθι.

Ο γαλλικός ραδιοφωνικός σταθμός RMC μετέδωσε ότι η υπεράσπιση θα ισχυριστεί ότι δεν στοιχειοθετείται καν κατηγορητήριο και ότι κατά την ώρα που κατηγορείται ότι επιτέθηκε σεξουαλικά στην καμαριέρα, ο Στρος-Καν στην πραγματικότητα βρισκόταν σε ένα εστιατόριο και γευμάτιζε με την κόρη του.

Σύμφωνα με την μετάδοση, οι δικηγόροι του εντόπισαν τις όλες τις κινήσεις του και καταγγέλλουν ότι υπάρχουν ανακρίβειες στις πρώτες αναφορές της αστυνομίας της Νεας Υόρκης. Αρχικά είχε ειπωθεί ότι ο Στρος-Καν διέφυγε βιαστικά ξεχνώντας πίσω του τα προσωπικά του είδη και το κινητό του τηλέφωνο, χωρίς να έχει κλείσει εκ των προτέρων θέση στην πτήση στην οποία προσπάθησε να επιβιβαστεί.

Διορθώνουν όμως λέγοντας ότι είχε ραντεβού με την κόρη του, οπότε και διαπίστωσε ότι είχε ξεχάσει το κινητό του τηλέφωνο, ειδοποίησε τη ρεσεψιόν και έστειλε τον σωφέρ να το παραλάβει. Οσον αφορά τα της πτήσης, δηλώθηκε ότι ο επικεφαλής του ΔΝΤ έχει συμφωνία με την Air France να ταξιδεύει οποτεδήποτε, ανά πάσα στιγμή έχει ανάγκη. Παράλληλα, υποστηρίζουν ότι διαθέτουν μάρτυρες και υλικές αποδείξεις για την επαλήθευση του άλλοθι.

Το πρόγραμμα το οποίο καταθέτουν οι δικηγόροι του θα σήμαινε ότι ο κατηγορούμενος είχε ήδη εγκαταλείψει το ξενοδοχείο την ώρα που η καμαριέρα τον κατηγορεί ότι την αιφνιδίασε, την κυνήγησε στο διάδρομο, και της επιτέθηκε.

Στο μεταξύ, ο ξενοδοχειακός όμιλος Accor, ιδιοκτήτης των ξενοδοχείων Sofitel ανακοίνωσε ότι ο Στρος-Καν γνωστοποίησε το Σάββατο την αναχώρησή του στη ρεσεψιόν, αλλά αρνήθηκε να αποκαλύψει περαιτέρω στοιχεία για την παραμονή του επικεφαλής του ΔΝΤ στο εν λόγω ξενοδοχείο.

Η καμαριέρα μπήκε στη σουίτα του «γυρω στο μεσημέρι, για να συγυρίσει», ανέφερε η διεύθυνση, διευκρινίζοντας ότι το προσωπικό δεν μπορεί να ξέρει εκ των προτέρων αν ο ένοικος του δωματίου βρίσκεται στο δωμάτιο και χτυπάει την πόρτα για να μάθει. Ο Στρος Καν πάντως αποχώρησε από το ξενοδοχείο περίπου μιση ώρα αργότερα, «μεταξύ 12:28 και 12:38, όπως αναφέρει η ανακοίνωση.

Η διάταξη της σουίτας 2806, στην οποία έμενε ο Στρος-Καν «δεν είναι πολύ πρακτική» και ενδεχομένως εξηγεί «ότι ενδέχεται να μην μπορεί κανείς να ακούσει κανείς μια υπάλληλο που μπαίνει στο δωμάτιο».

Ο Στρος-Καν θα δηλώσει αθώος των κατηγοριών που αναμένεται να σημάνουν το άδοξο και ταπεινωτικό τέλος της καριέρας του ως επικεφαλής του ΔΝΤ, αλλά και του ενδεχόμενου εκλογής του ως προέδρου της Γαλλίας. Παρόλα αυτά αναμένεται ότι ακόμη και αν τελικά αθωωθεί, ο ισχυρός άντρας δεν θεωρείται πλέον πιθανό να διεκδικήσει τη γαλλική προεδρία στις εκλογές του ερχόμενου έτους.

Το κατηγορητήριο για τον Στρος-Καν


Κόσμος περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

«Ευχάριστος, και πρόθυμος να βοηθήσει ο Στρος Καν» 
Ο Ντράγκι δεν ενδιαφέρεται για το ΔΝΤ 
Στο φως έρχεται παλαιότερη «αμαρτία» του Στρος-Καν 
Οι επιπτώσεις της υπόθεσης Στρος-Καν 
Για απόπειρα βιασμού κατηγορείται ο Ντομινίκ Στρος Καν 
Αν Σενκλέρ: «Δεν πιστεύω τις κατηγορίες κατά του συζύγου μου» 
Γαλλική κυβέρνηση: «Σεβασθείτε το τεκμήριο αθωότητας του Στρος-Καν» 
Σύλληψη Στρος-Καν για σεξουαλική επίθεση 
Σε πτώση το ευρώ μετά τη σύλληψη του Στρος Καν 
Spiegel Online: Ευρωπαίο στη θέση του Στρος-Καν θέλει η Μέρκελ 
Αλλάζει τις ισορροπίες στο ΔΝΤ η πτώση Στρος Καν  
Τα πρωτοσέλιδα του διεθνούς Τύπου για την υπόθεση Στρος-Καν 
Στις φυλακές Ράικερς ο Στρος-Καν 
Γαλλία: Συνάντηση των Σοσιαλιστών για την υπόθεση Στρος-Καν 
Στρος-Καν: Το γύρο του κόσμου κάνει η φωτογραφία της καμαριέρας 
Γαλλία - Η υπόθεση Στρος Καν εκτοξεύει την τηλεθέαση 
Με αίτημα αποφυλάκισης επανήλθε ο Στρος-Καν 
 
 
σχόλια (21)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Ύπνος του δικαίου... | 16/05/2011 22:22
    Ας με συγχωρέσετε για τη χρήση χυδαιολογίας αλλα σε αυτή την περίπτωση-είδηση δεν υπάρχει πιο εύγλωττος τρόπος διατύπωσης. Ο κύρος Καν και τα δικά μας "καμάρια" πηδήξαν μια ολόκληρη χώρα. Στην καμαριέρα κόλλησαν ? Οι "δικοί" μας "υπεύθυνοι" για την κατάντια αυτής της χώρας πότε θα δικαστούν ? (ρητορική ερώτησις, αναμφίβολα) Υ.Γ. Για να μην θεωρηθώ ακραίος λαϊκιστής στον όρο "υπεύθυνοι" συμπεριλαμβάνονται και οι εκλέγοντες τη Βουλή, δηλαδή ο λαός, που στην κρίσιμη στιγμή της κάλπης αντί να αξιολογήσει τον ικανότερο προσπαθεί πάντα μα πάντα να ικανοποιήσει τα δικά του συμφέροντα (νομίζει...). Ξυπνήστε προβατάααααα !!!! μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε !
    Obecalp
    απάντηση12
     
     
    αμερική | 16/05/2011 19:58
    να συμφωνήσω με ορισμένους προλαλήσαντας για τη δικαιοσύνη στην Αμερική. Όλοι είναι ίσοι απέναντι στο νόμο. Υπάρχουν πολλά ανωτατα κυβερνητικά στελέχη που πήγαν φυλακή με τα διάφορα διάσημα πολιτικά σκάνδαλα και βέβαια δύο πρόεδροι, Νιξον και Κλίντον με τα γνωστά προβληματα. Και γα να μην ξεχνιόμαστε ο ¨δικός μας" Σπιρο Άγκνιου, αντιπρόεδρος του Νίξον που παραιτήθηκε αφού είχε παραπεμφθεί για (τα ελληνικότατα) αδικήματα δωροδοκίας και φοροδιαφυγής που στην ουσία παραδέχτηκε... Καταδικάστηκε σε 3 χρόνια φυλακή με αναστολή, και πλήρωσε πρόστιμα. Και (άκουσον άκουσον) μετά από αγωγές πολιτών αναγκάστηκε να επιστρέψει τα λεφτά από τη δωροδοκία στο δημόσιο...Ποιός του είπε να πάει μετανάστης?
    ανώνυμος
    απάντηση72
     
     
    ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ | 16/05/2011 19:36
    δεν ξέρω τί λένε αν ήταν στημένο ή όχι πάντως όπως και να το κάνουμε η πράξη ήταν απαράδεκτη Και να σας πω κάτι;Ο πρώτος ύποπτος αυτός ήταν. Όταν ένας άνθρωπος είναι συνηθισμένος να παίζει με τις τύχες λαών και να παίρνει αποφάσεις που σκορπίζουν τον όλεθρο σε κόσμο.....ε δεν είναι και περίεργο να μη σταματήσει σε μια καμαριέρα.Αυτόι οι άνθρωποι δεν έχουν συνείδηση και αν εν τέλει η τύχη της Ελλάδας εξερτάται από έναν βιαστή ας προσέχαμε με ποιον είχαμε ΄7 μήνες ''υπόγειες'' συνομιλίες. Υπάρχει σαφής πολιτική ευθύνη αυτού που διαπραγματευόταν με το σάτυρο, όπως και με τους δολοφόνους μουμπάραγκ, κανταφι και μπεν αλί
    sertis
    απάντηση27
     
     
    «Ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε;» | 16/05/2011 16:15
    Αυτή η ελληνικότατη φράση μου ήρθε στο μυαλό βλέποντας τον Στρος-Καν με χειροπέδες. Και θυμήθηκα μια φίλη που ήταν ιδιαιτέρα υπουργού κάποιας από τις προηγούμενες κυβερνήσεις και, όταν τη σταμάταγε τροχαίος, του έλεγε με ύφος ότι είναι ιδιαιτέρα του υπουργού Δημοσίας Τάξεως. Αποτέλεσμα; Πάντα την άφηναν να φύγει! Ούτε τον κόπο να διασταυρώσουν δεν έκαναν. Και δεν φταίνε τα όργανα της τάξεως βέβαια. Διότι ποιος θέλει να βρεθεί στον Εβρο; Διότι θα βρεθεί.
    ioanna
    απάντηση132
     
     
     
    σεναρια | 16/05/2011 16:14
    καποιοι ηδη μιλανε για Εβραικο ''δακτυλο'' (Σαρκοζι) ως μια πιθανη εξηγηση. Αλλο σεναριο λεει οτι θεσμικοι διαχειριστες αμερικανικης ή άλλης προελευσης (δεν εχει σημασια αυτο) τον εβγαλαν ή προσπαπουν να τον βγαλουν ωστε να παψει να ''καθυστερει '' το ΔΝΤ την πτωχευση καποιων κρατων.
    Tergest__49
    απάντηση22
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ας πρόσεχε | 16/05/2011 16:14
    Βιάγκρα και καν-καν φάγανε και τον Στρός-Καν
    SemnosKaiTapeinos
    απάντηση24
     
     
    ti epathe | 16/05/2011 15:12
    BRE TI EPATHE O ANTHROPOS ,EMOIS THA TOU LINAME TO PROBLIMA AN MAS TO ELEGE. THA TOU STELNAME LIGA MODELA APO TA KANALEIA HA HA HA
    o anthropos
    απάντηση54
     
     
    Στην Ελλάδα τι; | 16/05/2011 15:07
    Δεν ξέρω να έκανε αυτό που του προσάπτουν. ¨οσοι κάνουν τους δικαστές απλά στάζουν δηλητήριο λόγω της διαφωνίας του με τη θέση ή με τις πολιτικές του.. λαικισμός δηλαδή και συμπεριφορά όχλου. Τι θα γινόταν όμως στην Ελλάδα αν συνέβαινε κατι ανάλογο; Ας γελάσουμε λίγο όλοι.. Καρβέλας και Πάνια! Τους σταματά ή αστυνομία και.. φοβήθηκαν τα παιδιά και τη κοπάνησαν!! Και μετά σταμάτησαν.. αφού όπως πιθανολογήται πέταξαν κάτι από το παράθυρο!!! Τι έκανε δικαιοσύνη και media; Απλά τους απολάυσαμε να ειρονέυονται την ΕΛ.ΑΣ στην τηλεόραση έξω από τα δικαστήρια.. Δημοκρατία ε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    dimitris
    απάντηση153
     
     
    what a shame ! | 16/05/2011 14:52
    Με στεναχώρησε η πράξη του Κυριου Στρος-Kαν μου είναι ακατανόητα όλα αυτά ,θα ήτανε πιο σωστό να φερθείς σαν άνδρας αγαπητέ Ντομινίκ να μιλούσες στην κοπέλα,να ρωτούσες πως την λένε από που είναι η καταγωγή τις,με τι μισθό εργάζεται στο ξενοδοχείο να έδειχνες έμπρακτο ενδιεφέρον,να την ρωτούσες τι τις κάνει εντύπωση στην σουίτα που μένεις,έπιπλα,tv κοκ είμαι σίγουρος εκτος και αν είναι πλεκτάνη ότι και μονο το ενδιαφέρον που θα έδειχνες και την εκτίμηση στην κοπέλα θα σε ερωτευότανε για πάντα θα σε είχε για παράδειγμα ότι εσύ κάποιος σπουδαίος τις έδειξες ενδιαφέρον. Κατά την προσωπική μου γνώμη δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευχαρίστηση για την εφήμερη ζωή ενός ανθρώπου το να σε θυμούνται με αγάπη.
    Chris
    απάντηση37
     
     
    Πρέπει και η Ελλάδα | 16/05/2011 14:08
    Να ξεφύγει απο την μοναρχία! Πως μπορεί ένα άτομο αρχηγός κόμματος να έχει τόση πολλή και ανεξέλεγκτη δύναμη; Πως μπορούσε ο Γιωργάκης και διέγραψε όποιον διαφωνουσε με το μνημόνιο; Ο μόνος που έπρεπε να δώσουν λογαριασμό αυτοί οι βουλευτές ήταν οι άνθρωποι που τους ψήφισαν. Και η δικαιαοσυνη να είναι στο τσεπακι των πολιτικών; Στις ΗΠΑ έχουνε συλαβει και τις κόρες του Bush και έναν chief of staff, και άλλους. Έναν Πορνο-Γάλλο δεν θα συλλάβουν; Η δικαιοσύνη είναι ανεξάρτητη απο την πολιτική στα κακουργοδικεια.
    Kostas
    απάντηση111
     
     
    μαθήματα δημοκρατίας | 16/05/2011 12:24
    Συμφωνώ με τον προλαλίσαντα Ανδρέα. Το μάθημα από αυτήν την υπόθεση είναι η διαπίστωση πόσο τριτοκοσμική είναι η δημoκρατία στη χώρα μας και πόσο συνυπεύθυνοι είμαστε όλοι οι πολίτες που το ανεχόμαστε.
    Πέτρος
    απάντηση211
     
     
    Μήπως ktipaa για εμάς η καμπάνα....; | 16/05/2011 12:23
    Σε μια χωρα όπως η USA όπου γλιτώνουν την φιλάκι επώνυμοι ιερής που έχουν βιάσει αγοράκια, καταβάλλοντας κάποια εκατομμύρια........; Γιατί να φυλακίσουν έναν επώνυμο του diethous τραπεζικού ταμείου,που στο κάτω κάτω βίασε μια γυναικα...; Μήπως ktipaa για εμάς η καμπάνα....; Λέω...,μήπως;
    Παύλος Ξανθόπουλος
    απάντηση522
     
     
    Το ροζ σκάνδαλο και η λειτουργία των θεσμών | 16/05/2011 11:45
    Η μεγάλη είδηση όσον αφορά την υπόθεση Στροσκάν δεν είναι κατά τη γνώμη μου το ρόζ σκάνδαλο αυτό κάθε αυτό, αλλά η λειτουργία της δικαιοσύνης και των θεσμών στα σοβαρά και οργανωμένα κράτη αυτού του πλανήτη. Όπου ανεξάρτητα με το προφίλ, την οικονομική κατάσταση, τη θέση και το status, όλοι αξιωματούχοι, πολιτικοί και λοιποί παράγοντες είναι ίσοι ενώπιον του νόμου και της δικαιοσύνης και οδηγούνται σε αυτήν προκειμένου να ελεγχθούν και να λογοδοτήσουν για τις πράξεις τους. Μπορείτε ποτέ να φανταστείτε την Ελληνική Αστυνομία να υποχρεώνει πολιτικό ή κρατικό αξιωματούχο να αποβιβαστεί από αεροπλάνο για να οδηγηθηθεί στα κρατητήτια, προκειμένου να ελεγχθεί στη συνέχεια από τη δικαιοσύνη και να αντιμετωπίσει εις βάρος του κατηγορίες? Ολοι οι δικοί μας εδώ έχουν καταστήσει εαυτούς άτρωτους έναντι νόμων και δικαιοσύνης, απολαμβάνοντας την απόλυτη ασυλία στην πιο άρρωστη και διεφθαρμένη πολιτική σκηνή της Ευρωπαικής οικογένειας. Απορρώ με την Ευρώπη πραγματικά πως ακόμα ανέχεται να αντιμετωπίζει ως ισότιμους συνομιλιτές τους πολιτικούς Νονούς της Ελλάδας.
    Andreas
    απάντηση311
     
     
    FAST AND FURIOUS | 16/05/2011 11:28
    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Ο ΝΤΟΜΙΝΙΚ ΕΝΗΡΓΗΣΕ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ...Η ΚΑΜΑΡΙΕΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΣΤΡΩΣ' ΚΑΝ!!!!!
    danis
    απάντηση90
     
     
    Πρόταση για γκάλοπ | 16/05/2011 09:32
    Βάλτε το δημοσκόπηση στο σάιτ. Εσείς θα καθόσασταν στον επικεφαλής ττου ΔΝΤ με αντάλλαγμα τη διαγραφή του χρέους της χώρας
    Δημήτρης Περβερτόπουλος
    απάντηση210
     
     
    Η ευνομία καταπολεμάει τις ...κρίσεις! | 16/05/2011 08:59
    Σκέπτομαι πως αν η χώρα μας είχε τα αντανακλαστικά της Αμερικής σε θέματα ηθικής, αδικίας και εγκλήματος, δε θα χρειαζόμασταν σήμερα να "φιλάμε" κατουρημένες ποδιές - όπως του Ντομινίκ και της Ανγκελα - για να μας ...αυξήσουν το χρέος!
    Α.Λ.Π.
    απάντηση243
     
     
     
    Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΧΩΡΑ | 16/05/2011 08:51
    Αυτή είναι χώρα ,αυτή είναι δημοκρατία μπράβο τους!! Και πώς μετά ο πολίτης να μην σεβαστεί το κράτος του? Τώρα αποδικνύεται γιατί οι Αμερικάνοι είναι μάγκες και κυριαρχούν σε όλα,απλά γιατί υπάρχουν θεσμοί ,κράτος και λειτουργούν, κι ας λένε οι άλλοι ,κάτι αριστεροφλούφλιδες 'ότι θέλουν .
    pan pan
    απάντηση352
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    kala den xortase??? | 16/05/2011 08:35
    kala den xortase me mas ithele ki allo ??? Ti sou einai autoi re.....axortagoi.
    o xenos
    απάντηση110
     
     
    Kamariera | 16/05/2011 08:24
    MIA KAMARIERA EBALE XHROPEDES STON STROS KAN.EMAS MAS KLEBOUN 5 KARAGIOZIDES KAI DEN KANOUME TIPOTA.
    yiannis
    απάντηση612
     
-